Uciec przed koszmarem

Faces of fear
opowiadania, śmierć, strach
Marcin

Inne wydania

Zbiór opowiadań (wydany także pod tytułem "Strach ma wiele twarzy") wybitnego brytyjskiego pisarza. Kilkunastoletnia dziewczynka dostrzega Anioła Stróża swego nowo narodzonego brata. Nikt nie wierzy w jej opowieść, aż któregoś dnia jej własny Anioł Stróż zabija napastującego ją mężczyznę, pozostawiając po sobie tylko parę osmalonych piór... W wypadku samochodowym ginie dziecko; sprawca ucieka...

Kilkunastoletnia dziewczynka dostrzega Anioła Stróża swego nowo narodzonego brata. Nikt nie wierzy w jej opowieść, aż któregoś dnia jej własny Anioł Stróż zabija napastującego ją mężczyznę, pozostawiając po sobie tylko parę osmalonych piór... W wypadku samochodowym ginie dziecko; sprawca ucieka z miejsca zdarzenia. Jego kolejne narzeczone ponoszą śmierć w wypadkach - przedtem jednak zachowują się tak, jakby wiedziały, co zdarzyło się w przeszłości... Pewien kucharz decyduje się zrealizować przepis na danie z ludzkiego mięsa z sekretnej księgi Skin Tan - za cenę poznania księgi... Narrator snuje opowieść o dawnym przyjacielu, dla którego seks oznaczał ocieranie się o śmierć...

eMMali | 2014-11-04
Przeczytana: 02 listopada 2014

Kilka opowiadań jak bajki, ale dla dorosłych. Takie sobie, lecz każde kończy się morałem i daje do myślenia.

Agatia | 2014-05-14

W tej książce nie leje się krew. Duchy nie wychodzą z luster, a potwór ze zmasakrowaną twarzą nie morduje ludzi wyskakując ze starej szafy. Nie mówię, że to nie jest horror. Jest, i to w najlepszym wydaniu. Bo nie atakuje czytelnika wspomnianą krwią i trupami w ilościach przemysłowych. Te opowiadania robią o wiele więcej, niż ekranowe hektolitry ketchupu. One działają na psychikę. Można by powiedzieć "Co strasznego w aniele, w książce kucharskiej czy urojeniach jakiegoś chłopaka?". Niby nic, ale jednak... Jest coś niepokojącego w historiach ze "Strach ma wiele twarzy". Mnie najbardziej zaniepokoiło i przeraziło opowiadanie "Żarłoczny księżyc", które choć mogłoby się wydawać dziecinną bajeczką o czarownicach, swoją atmosferę zawdzięcza w dużej mierze zakończeniu.
No i oczywiście ten fragment ze wstępu, który siedzi mi w głowie od kilku lat:
"Zanim zaczniecie czytać, spójrzcie w lustro. Przyjrzyjcie si ę własnemu obliczu. Ono także może odbijać strach. A gdy skończycie — popatrzcie...

kiniamala | 2013-01-22

krótkie opowiadanka dla tych co się bardziej boją

Athoualia | 2013-11-24
Na półkach: Przeczytane, Horror, Masterton
Przeczytana: 24 listopada 2013

Przeczytałam wszystkie opowiadania oprócz ostatniego, które należy do serii o Manitou (dokładnie po III części), a staram się czytać chronologicznie, by nie umknęły mi pewne wątki.
Wracając do reszty - najbardziej spodobało mi się opowiadanie "Żal". Podczas czytania tych opowiadań, przypominały mi horrory Mastertona, które wcześniej czytałam (m.in. przy "Obecności aniołów" przypomniała mi się "Zjawa", przy "Żalu" - "Muzyka z zaświatów"). Opowiadania nie są takie straszne, by się okropnie bać. Jednak tkwią w pamięci, są przyjemne.

Gangsterra_Rosita | 2014-07-19

Dla mnie niestety , ale szału niema. Żadna z historii mnie nie porwała choć jedna w głowie utkwiła , aczkolwiek hmm człowiek lubiący horror połączoną z fantastyką odkrywa że autor wciąż , ale wciąż albo używa tych samych imion albo podobnych zdarzeń jak w innych swoich książkach.
Jestem nie zbyt przekonana żeby teraz dalej wypożyczać twórczość Mastertona takimi ilościami jak dotychczas. Bo to wszystko staje się jałowe. W moim przekonaniu książka ta wyszła dość słabo pozwolę sobie porównać 14 mrocznych opowiada Kinga z to książką i dochodzę do wniosku , że tu Graham Masterton wypada dość słabo. Historie zawarte w książce powinny jakoś bardziej skupiać się na ludziach i ich uczuciach a tu mamy żywy przykład tego jak autor się zapomniał w szczegółach jak "co znajduję się na pudełku płatek " itp

Juja | 2011-09-22
Przeczytana: wrzesień 2011

Hmm...może wymienie na co przekłada się głównie moja ocena:
- mocne erotyczne opisy (nie tylko aktów seksualnych) pobudzających wyobrażnię!(sprawdzone przeze mnie;])
- kilka naprawde ciekawych historii (niestety nie wszystkie)

Błędem autora według mnie było umieszczenie mniej ciekawych historii po tak arcydobrym opowiadaniu pełnym seksualnych doznań. Ale warto odnależć chwile!!

UWAGA!
Może skończyć sie podnieceniem.

emilia-milkaslonce | 2013-02-10
Przeczytana: 2010 rok

Jeśli się bać to na całego. Autor poraża swoją bogatą wyobraźnia i pomysłowością. Moje ulubione opowiadanie dotyczy kuchni, ci którzy czytali tą książkę to wiedzą o czym mówię. A ci którzy jej jeszcze nie czytali, muszą szybko nadrobić tą zaległość.;)

Katarzyna Małek | 2014-08-22

Lubię czytać opowiadania. Jeśli dobrze znam twórczość ich autora, to wiem mniej więcej czego się spodziewać. Kiedy trafiam na kogoś nowego, dzięki krótszym i bardziej różnorodnym tekstom, jestem w stanie poznać jego styl oraz ulubioną tematykę, dając sobie szansę na przekonanie się czy chcę poznać inne jego dzieła.W tym przypadku nie było to pierwsze spotkanie, jeśli pamiętacie jeszcze powitalny wpis, wspomniałam w nim, że moja przygoda z horrorem, zaczęła się właśnie od tego pana. Zbiór "Strach ma wiele twarzy" cechuje duża różnorodność tematyczna. W zasadzie nie znajdziemy tu jednego, wspólnego mianownika (strach w horrorach? niemożliwe...). Nie są to teksty, w których krew leje się litrami, autor postawił raczej na atmosferę grozy. To typowe opowiadania dla fanów autora. Jak to zwykle bywa, jedne są lepsze, inne słabsze, ale na pewno każdy fan grozy znajdzie coś dla siebie.

Trudno jest analizować opowiadania, jako jedną całość. Powstawały one w różnych okresach czasu,...

monik123 | 2013-07-23
Przeczytana: 22 lipca 2013

Lubie opowiadania ponieważ z każdym nowym zaczynam kolejna przygodę i odkrywam inny świat. W tym zbiorze szczególnie jedno utkwiło mi w pamięci i zniesmaczyło. Opowiada o wybitnym kucharzu który znalazł księgę przepisów z ludzkiego ciała. Mogłam przeczytać w jaki sposób zrobić potrawę z piersi kobiecych podanych tak żeby nie straciły kształtu podczas obróbki cieplnej. Kiełbaskę ze skory napletka wypełnioną poszatkowanymi wargami mniejszymi i otoczonym półkolem ze zwieraczy. No i na końcu danie z całej kobiety gdzie każdy narząd włącznie z mózgiem i krwią został odpowiednio przygotowany i umieszczony w pierwotnym miejscu ciała tak aby kobieta przy podaniu do konsumpcji była w całości. Miłośników horrorów zachęcam do czytania i polecam. :-)

Adrian Vengeance | 2015-08-27
Przeczytana: 27 sierpnia 2015

Znakomita książka Mastertona, a opowiadania "Żal", "Sekretna księga Shih Tan" i "Nieprawdopodobna historia" to arcydzieła. Wcale nie żałuje, że sięgnąłem po tę książkę i naprawdę po raz kolejny pan Masterton zachwycił mnie swoją twórczością, aż szkoda było, że tak szybko skończyła się ta książka. Naprawdę warta przeczytania. Polecam!