Uciec przed koszmarem

1996-01-01
Ewa Ciszkowska
opowiadania śmierć strach fantastyka

Okładka książki Gloria Graham Masterton, Karolina Mogielska
Gloria Graham Masterton, K...

Najprawdopodobniej to moje ostatnie spotkanie z panem Mastertonem.

Najprawdopodobniej to moje ostatnie spotkanie z panem Mastertonem.

Kolejny zbiór opowiadań Grahama Mastertona to w większości mieszanka horrorów i opowiadań erotycznych ( nie wszystkie , ale większość ) . Jak na opowiadania stwierdzam dość wysoki poziom . Prawdziwą perełką jest ostatnie z nich . Głównym bohaterem jest Harry Erskine czyli ... bohater cyklu Manitou . Znany nam Harry znów staje do pojedynku z odwiecznym wrogiem . Fanom Mastertona polecam .

Obecność Aniołów - bardzo pozytywne, mistyczne opowiadanie o dziewczynce której narodził się brat i o tym że każdy ma anioła stróża. 4/10
Żarłoczny księżyc - historia tajemniczego rysunku na płatkach śniadaniowych, gdzie księżyc pożera chłopca bez dłoni. Bohater odszukuje rysownika a ten dzięki się z nim opowieścią z dzieciństwa. Dwuznaczne zakończenie. 4/10
Żal - wspaniałe opowiadanie o dziewczynie w żółtej sukience, historii zataczającej koło i o tym że karma to suka. 10/10
Sekretna Księga Shih Tan - mocno zapadające w pamięć, pełne szokujących opisów opowiadanie. Znany kucharz wchodzi w posiadanie sekretnej książki kucharskiej. Najwybitniejszym przepisem jest "Kobieta gotowana w całości".10/10
Mężczyźni z Maes - zmarli górnicy ukazują się mieszkańcom miasteczka. Nudne. 2/10
Nieprawdopodobna historia – młoda antykwariuszka spotyka "pozyskiwacza", który spełnia życzenia ludzi, ale chce czegoś w zamian. 9/10
Dusząca Kate - nie ma w tej historii nic horroru. To opowieść o mężczyźnie który zaspokojenie seksualne odczuwa tylko podczas duszenia. Zakończenie do przewidzenia. 7/10
Wnikający duch - mitologia indiańska. Duch wstępujący w małą dziewczynkę. Nie mój typ historii. 4/10

Żal - wspaniałe...

Kolejny zbiór opowiadań Grahama Mastertona.

Jeżeli interesują Was opowieści o indiańskich szamanach, starających się wrócić do świata żywych, lub zmarłych Walijczykach, wracających na ten świat na jeden dzień, żeby porządnie się pożegnać, lub o równoległych światach istniejących w Irlandii, gdzie pomiędzy nimi można przenosić ludzi i rzeczy, to ten zbiór jest zdecydowanie dla Was. Oczywiście jest w nim wiele więcej opowieści, niż te 3 wymienione: tesalijskie wiedźmy, najważniejsza książka kucharska, aniołowie stróże oraz piękna Francuzka umierająca raz za razem.

Ja się nie zawiodłem i dlatego polecam :)

Kolejny zbiór opowiadań Grahama Mastertona.

Kilka opowiadań, które jak to w takich zestawieniach bywa ją albo lepsze albo gorsze ;)
Ogólnie na plus, zostawiają często sporo niedosytu.
Czyta się szybko i nie ma wrażenia zmarnowanego czasu.

Ogólnie na plus, zostawiają często sporo niedosytu.
Czyta się szybko i nie ma wrażenia zmarnowanego czasu.

Nie było to takie złe ale też i szału nie było. Książka zawiera 8 opowiadań, stworzone na podstawie legend lub wyimaginowanych w głowie samego autora myśli. Czytając te opowieści, nasuwała mi się jedna myśl, że idealnie pasowało by to do serialu telewizyjnego, który był puszczany w latach 90-tych "Opowieści z krypty".
Z każdej opowieści można wyciągnąć jakieś ciekawe wnioski, ale to już każdy indywidualne swoje :)
Idealne do poczytania w autobusie, metrze, tramwaju czy też w pociągu a nawet w przydługawej kolejce do lekarza ;)

Z każdej opowieści można wyciągnąć jakieś ciekawe...

Krótkie opowiadania mają w sobie to, że potrafią pozostawić po sobie spory niedosyt, ale są też rewelacyjne w dawkowaniu dreszczy i potrafią już na zawsze pozostać w naszych głowach. Taki właśnie jest zbiór tych opowiadań. Strach ma wiele obliczy i każdego z nas dopada inne z nich. ;)

Takie sobie. Opowiadania lepsze i gorsze. Szału nie ma.

Takie sobie. Opowiadania lepsze i gorsze. Szału nie ma.

Kilka opowiadań jak bajki, ale dla dorosłych. Takie sobie, lecz każde kończy się morałem i daje do myślenia.

Lubię czytać opowiadania. Jeśli dobrze znam twórczość ich autora, to wiem mniej więcej czego się spodziewać. Kiedy trafiam na kogoś nowego, dzięki krótszym i bardziej różnorodnym tekstom, jestem w stanie poznać jego styl oraz ulubioną tematykę, dając sobie szansę na przekonanie się czy chcę poznać inne jego dzieła.W tym przypadku nie było to pierwsze spotkanie, jeśli pamiętacie jeszcze powitalny wpis, wspomniałam w nim, że moja przygoda z horrorem, zaczęła się właśnie od tego pana. Zbiór "Strach ma wiele twarzy" cechuje duża różnorodność tematyczna. W zasadzie nie znajdziemy tu jednego, wspólnego mianownika (strach w horrorach? niemożliwe...). Nie są to teksty, w których krew leje się litrami, autor postawił raczej na atmosferę grozy. To typowe opowiadania dla fanów autora. Jak to zwykle bywa, jedne są lepsze, inne słabsze, ale na pewno każdy fan grozy znajdzie coś dla siebie.

Trudno jest analizować opowiadania, jako jedną całość. Powstawały one w różnych okresach czasu, inspiracje do ich powstania również były bardzo różnorodne. Postanowiłam zatem krótko przedstawić każde z nich.

1. "Obecność aniołów"
To historia dziewczyny, która nie do końca chciała się pogodzić z obecnością nowo narodzonego brata. Wiele zmienia się w momencie, gdy okazuje się, że czuwa nad nim anioł, ale nie do końca taki, jakiego byśmy się spodziewali...
Moim zdaniem to jedno ze słabszych opowiadań w tym tomie. Niezbyt wciągające, dobrze, że jest również jednym z krótszych w książce.

2. "Żarłoczny księżyc"
Historia chłopca, a później mężczyzny, który próbuje rozwikłać zagadkę intrygującej grafiki z opakowania płatków śniadaniowych. Znajduje się na niej księżyc pożerający małe dziecko. Po latach bohater trafia na autora rysunku i poznaje niesamowitą historię...
Ciekawe opowiadanie, opisujące niebanalną historię. Intryguje i sprawia, że chce się poznać dalszą część.

3. "Żal"
Historia mężczyzny, który musi odpokutować za krzywdę, jaką wyrządził kiedyś pewnej dziewczynie. Mimo usilnych starań, aby o tym zapomnieć, przeszłość wraca do niego za każdym razem, gdy tylko odnajduje miłość swojego życia.
Opowiadanie z elementami erotyki (Masterton jest również autorem wielu poradników seksuologicznych, które pojawiły się także w polskim tłumaczeniu). Ciekawa historia o tym, że wszystko co zrobimy, dobrego czy złego, zawsze do nas wróci.

4. "Sekretna księga Shih Tan"
Opowiadanie o tym, że czasem nie warto mieć wszystkiego, czego się tylko zapragnie. Jeden z bohaterów szuka kucharza doskonałego, który stworzy dla niego niezapomnianą kolację... z ludzkiego mięsa.
Nie jest to tekst, który warto czytać podczas jedzenia. Jeśli masz bujną wyobraźnię i brzydzi Cię taka tematyka, to z góry odradzam. Swoją drogą, mam wrażenie, że gdzieś już słyszałam tą historię. Może powstał film na jej podstawie? Nie jestem pewna, ale po skończeniu czytania, byłam pewna, że kiedyś już się z tym zetknęłam.

5. "Mężczyźni z Maes"
Jedno z piękniejszych i bardziej wzruszających niż straszących opowiadań z tym zbiorze. Krótki tekst ukazujący nam emocje, jakich doświadczają rodziny, które po latach mogą pożegnać się z ukochanymi bliskimi, zmarłymi dawno temu.
Nic dodać, nic ująć. Duży plus! Wciągające mimo swojej krótkiej formy.

6. "Nieprawdopodobna historia"
Historia o tym, że nie wszystko jest takie, na jakie wygląda. Dość zawikłane opowiadanie, którego główną bohaterką jest Sarah, młoda kobieta, przyjeżdżająca do małej miejscowości, aby wylicytować upragnione krzesła. Na miejscu okazuje się jednak, że nie warto pragnąć niektórych rzeczy za wszelką cenę.
Ciekawa budowa utworu, intrygująca historia, która wciąga czytelnika i nie sposób się od niej oderwać! Kolejne bardzo dobre opowiadanie z zaskakującym zakończeniem.

7. "Dusząca Kate"
Krótki tekst ukazujący historię mężczyzny, którego jedynym celem w życiu było osiąganie satysfakcji seksualnej poprzez podduszanie się.
Historia dość przewidywalna i nijaka. Ciężko ją skrytykować, ciężko również zachwalać. To taki największy "szarak" z całego zbioru.

8. "Wnikający duch"
Opowiadanie nawiązujące do serii książek Mastertona - Manitou. Legendarny szaman Indian, Misquamacus znów powraca i stara się za wszelką cenę zburzyć spokój bohaterów.
Ponieważ nie jestem fanką cyklu, opowiadanie niespecjalnie mnie urzekło. Sposoby walki z wielkim przeciwnikiem bardziej mnie rozbawiły niż wystraszyły. Jednak dla fanów, na pewno będzie to ciekawa historia.

Ocena: 4+/6

www.czytelniazinnejbajki.blogspot.com