Hellblazer Vol.1
komiksy
QUEENfan

Pierwsza część opowieści o Johnie Constantinie autorstwa Briana Azzarello. Głównym bohaterem jest parający się magią Anglik, który wikła się w dziwne, niebezpieczne sytuacje, często związane ze zjawiskami paranormalnymi. Specyficzne podejście do rzeczywistości powoduje, że jego postać jest moralnie niejednoznaczna, a czasem wręcz odpychająca. Dla wyższego dobra posługuje się bowiem podstępem, oszustwem i manipulacją, a nawet… magią, co zraża do niego ludzi i powoduje, że dotychczasowi przyjaciele stają się jego wrogami.

Autorem tej dwuczęściowej serii jest Brian Azzarello, amerykański scenarzysta komiksowy znany m.in. z serii „100 naboi”, za którą otrzymał Nagrodę Eisnera oraz Harveya, a także albumu „Batman – Rozbite miasto” czy serii „Loveless”. Rysunki stworzyli Richard Corben, Marcelo Frusin, Steve Dillon, Dave E. Taylor.

źródło opisu: alejakomiksu.com/komiks/20639/Hellblazer-Tom-1/

źródło okładki: alejakomiksu.com/okladka/20639/Hellblazer-Tom-1/

Marek Adamkiewicz | 2019-05-09

„Vertigo, Vertigo, więcej Vertigo!” - krzyczeli fani żądni jeszcze większej ilości tytułów z tego imprintu DC Comics. I Egmont pochylił się nad tymi sugestiami, zdecydowanie głębiej wchodząc w ofertę amerykańskiego wydawnictwa. W to nam, rzecz jasna, graj, bo dzięki takiej a nie innej decyzji, dostaliśmy w swoje ręce między innymi „Łasucha”, „Skalp” czy „100 Naboi”. A to absolutnie nie wszystko, tym razem bowiem na księgarskie półki trafia kolejny długo wyczekiwany tytuł. Mowa o „Hellblazerze”, który w tej wersji liczyć będzie aż sześć grubaśnych tomów. Nic, tylko czytać.

Tom pierwszy, pisany przez Briana Azzarello, przynosi nam kilka oddzielnych opowiadań, z czego trzy to historie bardziej rozbudowane, a dwa to króciutkie jednozeszytówki. W dłuższych segmentach zobaczymy Johna Constantine'a w więzieniu – jego pobyt w tej instytucji będzie obfitował w wiele dosyć brutalnych spięć między więźniami, umiejętnie podsycanych przez głównego bohatera. Poza tym, operujący magią Angol,...

zaganka84 | 2019-05-04
Przeczytana: 04 maja 2019

Rewelacyjny komiks. Wczesniej nie mialam stycznosci z Hellblazerem i za bardzo nie wiedzialam czego sie spodziewac i zostalam bardzo pozytywnie zaskoczona. Swietne, wciagajace historie, rewelacyjne rysunki. Az chce sie jeszcze. Bardzo polecam.

Joyofcomunism | 2019-04-26
Przeczytana: 25 kwietnia 2019

Brian Azzarello i Constantine to dla mnie mix idealny. Dziwni mnie natomiast wydawanie kolejnych tomów wg runów kolejnych autorów ale bez zachowania kolejności wg numeracji zeszytów. Run Ennisa miał miejsce przed tym od Azzarello a w Egmoncie ma się ukazać jako druga seria. Nie zmienia to faktu że czekam na kontynuację.

Wkp | 2019-04-24
Przeczytana: 29 kwietnia 2019

PIEKIELNIE DOBRY KOMIKS

Postać Johna Constantine’a stworzył legendarny Alan Moore na potrzeby pisanej w latach 80. XX wieku serii „Saga o potworze z bagien”. Jednakże to dwaj inni scenarzyści przygotowali z tym bohaterem historie, które nie tylko odmieniły jego samego, ale i stały się legendami na rynku powieści graficznych. Pierwszym z nich są napisane przez Gartha Ennisa „Niebezpieczne nawyki”, drugim, jeszcze bardziej cenionym, „Ciężki wyrok” Briana Azzarello. I to właśnie od tej historii twórcy „100 naboi” zaczyna się niniejszy albumu. – album, który porwał mnie bardziej nawet, niż „Naboje” właśnie, a to nie lada osiągnięcie.

Jak można się domyślić po tytule, akcja tej opowieści zabiera nas w więzienne mury, gdzie trafia właśnie John Constante, skazany na trzydziestopięcioletnią odsiadkę. Za co? Nasz okultystyczny detektyw, jak sam siebie określa, upiera się, że jest niewinny. Ale czy aby na pewno? Wrzucony do bezlitosnego świata, gdzie każdy, łącznie ze strażnikami, ma wiele...

Zaskakująco mało fantastyki. To inny John Constantine, ścierający się z ludzkimi potworami, nieprzyjemny, mroczny. Staje naprzeciwko psychopatów czy w pierwszej historii współwięźniów i czytelnik od razu wie, kto zwycięży w konflikcie – bo nawet najwięksi brutale czy szaleńcy nie mogą mierzyć się z mrokiem Constantine'a.

Przypomina się "Kaznodzieja", przypomina się "Punisher" Ennisa ze względu na brutalność świata. Album zawiera kilka historii, które potrafią zaciekawić tajemnicami i zaskoczyć, zwłaszcza że bohater nie zawsze jest taki wszechwiedzący – albo wie coś, czego czytelnik nie wie, więc w napięciu śledzi się rozwój sytuacji. Świetna jest ostatnia z dłuższych opowieści, która korzysta ze znanego schematu: wrzuć różne postacie do jednego pomieszczenia, niech zaczną się problemy, a za oknem trwa burza śnieżna (tu przypomina się – oczywiście powstała później – "Nienawistna ósemka").

Wciągający, długi komiks, ale trzeba pamiętać, że to jednak inny Constantine. Fantastyka...