Przystań

Wydawnictwo: Pasaże
En Rade
literatura piękna
Róża_Bzowa

Powieść "Przystań" Jorisa-Karla Huysmansa powstała w roku 1887, ale w polskim tłumaczeniu wychodzi drukiem po raz pierwszy. Autor Na wspak przyzwyczaił swoich czytelników do wyszukanego, świetnego literacko stylu i do wyrafinowanych, przenikliwie samoświadomych bohaterów. W Przystani jest podobnie, a pogłębione studium jednostki – wyalienowanej i znudzonej otaczającym ją światem, udręczonej życiem w nowoczesnym mieście, nadwrażliwej – nakłada się tu dodatkowo na studium złożonej i niepokojącej relacji dwojga pozornie bliskich sobie ludzi.

Czy dekadenckie dylematy bohaterów żyjących u schyłku XIX wieku są bardzo odległe od tego, co dziś – na początku wieku XXI – przeżywa każdy z nas? Czy tytułowa przystań przyniesie paryskiemu małżeństwu oczekiwane wytchnienie? Czy w mrocznym zamku udręczona chorobą Luiza i jej mąż odnajdą upragniony spokój? Czy wręcz przeciwnie: czas podarowany na odpoczynek i refleksję odsłoni w nich wir myśli i emocji, których do tej pory – pochłonięci życiem w Paryżu – nie dostrzegali?

Pierwsze polskie wydanie "Przystani" – ukazujące się w znakomitym przekładzie Leona Zaręby – wzbogacają grafiki Olgi Czyhryk, absolwentki Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuki.

Renata Zając

źródło opisu: http://pasaze.com.pl/shop/przystan/

źródło okładki: http://pasaze.com.pl/shop/przystan/

Pentatonika | 2019-04-14
Na półkach: 2019, Przeczytane
Przeczytana: 14 kwietnia 2019

Jakub Marles w wyniku pewnych wydarzeń traci swój majątek. Wraz z żoną postanawiają zaszyć się gdzieś, uciec przed wierzycielami i nabrać sił do dalszych działań. Nie mając wyboru udają się do zamku w Lourps, którego intendentem jest wuj kobiety.
Wygląd zamku zdaje się być odzwierciedleniem stanu umysłu Jakuba. Mężczyzna w czasie pobytu w Lourps błądzi korytarzami zamku podobnie jak w zakamarkach własnego umysłu, nieustannie poszukując czegoś co pozwoli mu odetchnąć i normalnie funkcjonować. Sięga coraz głębiej...
Czy odnajdzie spokój?

Czas płynie leniwie obnażając ludzką naturę i ujawniając prawdziwe motywacje.

"Przystań" to podróż w głąb umysłu, obnażenie ludzkich skłonności, zderzenie dwóch światów, ale także studium małżeństwa wystawionego na ciężką próbę. Napisana znakomitym językiem, bardzo starannym i plastycznym. Liczne i barwne opisy pozwalają czytelnikowi poczuć atmosferę zamku w Lourps. Niekończące się rozmyślania bohatera skłaniają do refleksji.

-O_O- | 2019-04-22
Przeczytana: 14 kwietnia 2019

Tłumaczenie woła o pomstę do piekła!

Trithemius | 2019-04-05
Przeczytana: 01 kwietnia 2019