Ognisty pył

Wydawnictwo: E-bookowo
7 (7 ocen i 4 opinie) Zobacz oceny

Drukowana wersja dostępna w sklepach: https://www.naukowa.pl/Ksiazki/ognisty-pyl-1509963 https://www.e-bookowo.pl/fantasy-i-science-fiction/ognisty-pyl.html https://www.wyczerpane.pl/ognisty-pyl,n.html?name=ognisty+py%C5%82 Diana Trietiakow jest młodą kobietą, z niezrozumiałych dla niej powodów odrzuconą przez społeczeństwo. Podczas spaceru w głębi lasu przypadkiem trafia na aktywną strefę...

Drukowana wersja dostępna w sklepach:

Diana Trietiakow jest młodą kobietą, z niezrozumiałych dla niej powodów odrzuconą przez społeczeństwo. Podczas spaceru w głębi lasu przypadkiem trafia na aktywną strefę temporalną i przenosi się do niebezpiecznego protoświata Amyrade, krążącego w macierzy między wszechświatami, gdzie panują inne prawa naturalne. Spotyka tam Rajivarka, niedoszłego władcę agresywnego gatunku risanorków, który udał się na wygnanie po dopuszczeniu się hekatomby na własnych wojownikach. Żyjąc w enklawie pośrodku pustkowia, mężczyzna swoją jedyną nadzieję na odkupienie widzi teraz w Dianie, która przez przypadek zdruzgotała jego plany. Kobieta nie chce jednak współpracować. Dzielące obojga różnice kulturowe i międzygatunkowe, wynoszące biliony lat świetlnych, doprowadzają do ciągłych nieporozumień. Kiedy Diana w końcu zaczyna ufać risanorkowi bardziej niż komukolwiek dotąd, odkrywa, że została wciągnięta w rozgrywkę, która może mieć katastrofalne skutki dla niej samej, jak i całej ludzkości.

źródło opisu: Materiały autorskie

źródło okładki: Materiały autorskie

Aleksandra Kujawa | 2019-07-16
Na półkach: Przeczytane, Polska
Przeczytana: 24 czerwca 2019

Z science-fiction nie żyję za dobrze, ale chyba powoli zaczynamy się jakoś dogadywać. Szczególnie z tym podgatunkiem fantastyki naukowej, jaką jest space opera. Na korzyść opery kosmicznej przemawia to, że nie ma tam dużo technicznego słownictwa i skomplikowanych wynurzeń naukowych, za to sporo się dzieje i nie można się nudzić. I właśnie dlatego skusiłam się po raz kolejny na lekturę powieści od Adrianny Biełowiec, tym razem pod tytułem Ognisty pył.
Diana Trietiakow to Ziemianka, która ma w życiu pecha. I to tak solidnego, że dosłownie nic jej w życiu nie wychodzi. Jest wiecznie szykanowana, upokarzana, nawet własna rodzina uważa ją za psychicznie chorą i zamiast próbować pomóc, to odsyła do kolejnych psychiatrów i psychologów. Życie Diany jest tak żałosne, że uratować ją może już chyba tylko cud. Rajivark to przedstawiciel gatunku risanorków, stworzeń żyjących w kosmosie i stopniowo...

Książki | 2019-05-29
Przeczytana: 29 maja 2019

Na początku chciałbym przestrzec przed ewentualnymi spoilerami, postaram sięby ich nie było ale nie mogę tego obiecać.
Książka opowiada o przedstawicielach dwóch ras, pierwszej to wojowniczego mocarstwa i ludzkiej kobiety. Na początku dostajemy w ramach prologu krótkie ukazanie poszczególnych przedstawicieli i szczerze to jest jeden z plusów książki, mimo iż główna bohaterka strasznie użala się nad sobą i zachowuje się jakby nie rozumiała niektórych zachowań. W pewnym momencie bohaterowie pojawiają się w zupełnie nowym otoczeniu. Jest to jedna z oryginalniejszych lokacji na które natrafiłem w książkach tego gatunku i głównie dzięki niemu moja opinia nie jest negatywna. Wiecie z przyjemnością czytałbym ją gdyby było tam coś w stylu wymuszonej współpracy i w końcu zaufanie oraz coś co możnaby nazwać partnerstwem. Niestety autorka zdecydowała się na oklepany schemat wątku romantycznego. Na początku miałem nadzieję, na jakieś delikatne jego poprowadzenie jednak im dalej w książce tym...

Aina | 2019-04-09

Diana Trietiakow nie ma łatwego życia. Nie może znaleźć porządnej pracy, więc musi się zadowalać fuchami za marny grosz.

Cierpi na fobie społeczną i depresję, jednak żaden terapeuta nie bierze jej na poważnie. Nie potrafi dogadać się z ludźmi - często pada ofiarą kpin i tzw.hejtu, na dodatek nie potrafi walczyć o swoje. Nie ma przyjaciół, nigdy nie miała faceta, ba! Nawet jej własna rodzina uważa za nieudacznika i traktuje jak piąte koło u wozu.

Wszystko wskazuje na to, że żałosna egzystencja Diany, nie ulegnie zmianie. Jednak pewnego dnia, dziewczyna przypadkiem uruchamia portal, który przenosi ją na inną planetę.

Tymczasem viero Rajivark, przedstawiciel rasy risanorków, podczas jednej z bitew na Vikoko, popełnił straszliwy błąd. Efektem jest śmierć sporej części oddziału, którym dowodził. Załamany i shańbiony Rajivark nie potrafi sobie wybaczyć błędu i udaje się na wygnanie.

Tak rozpoczyna się najnowsza powieść Adrianny Biełowiec. Przyznam, że byłam bardzo ciekawa, jak...

jacekjackowski | 2019-03-04

„Altruizm ponad wszystko, to szczyt ewolucji. Kto nie żyje w ten sposób, zawsze zginie z ręki większej potęgi pochodzącej z kosmosu. Natura tak eliminuje niedoskonałą inteligencję, bo zwykle jest ona na tyle rozwinięta, że sama planeta nie jest w stanie jej zlikwidować.”

Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy? Czy wszechświat ma koniec? Co jest po śmierci? Jaki jest sens istnienia? Jak powstało życie? Czy Bóg istnieje? Rajivark, jeden z pary głównych bohaterów, zna odpowiedzi na wszystkie te pytania i dzieli się swoją wiedzą.

Recenzję opieram na przedpremierowym egzemplarzu gotowym do druku.
„Ognisty pył” pierwotnie był jednym ze szkiców do pierwszego tomu „Death Bringera” (widać zresztą w tekście trochę nawiązań do tamtej space opery), lecz jest to zamknięte uniwersum, niezwiązane z innymi książkami autorki. Inspiracji do napisania powieści było kilka, między innymi baśń „Rytuał” małżeństwa Diaczenko, co zresztą widać, bo i w „Ognistym pyle” nacisk jest na uczucia i relacje bohaterów....