Kruk

Katarzyna Mieszczanin Wydawnictwo: Novae Res kryminał, sensacja, thriller
Novae Res
2018-01-01
2018-01-01

Pracujący w śląskiej policji Ko­mi­sarz Piotr Kruk wraz z partnerem pod­ko­mi­sarzem Marcinem Ko­ło­dziejem starają się rozwikłać zagadkę zamordowanej młodej kobiety. Nie jest to łatwe zadanie, gdyż na miejscu zbrodni nie ma praktycznie żadnych śladów wskazujących sprawcę.
Policjanci prowadzą też śledztwo dotyczące napaści na siostrę Marcina, Dankę.

"Kruk" to prowadzone w dwóch przedziałach czasowych, dwuwątkowe opowiadanie kryminalne z morałem. Choć wydaje się, że w tym gatunku literackim wszystkie pomysły zostały już wykorzystane, to tu koncept na książkę i intryga są zaskakujące. Niestety z przelaniem pomysłu na papier było znacznie gorzej. O ile opisy barwnie ukazywały krajobrazy, o tyle dialogi miały nienaturalną, prymitywną konstrukcję.
Same policyjne śledztwo też posiadało pewne nieścisłości.
Niezrozumiałe były dla mnie relacje bohaterów. W szczególności dotyczy to sytuacji z zaręczyn. Chyba naturalniej wyszłoby postawienie na zaplanowany "przypadek", niż propozycję tak chętnie przyjętą przez Annę.

Moja ocena podyktowana jest faktem, że autorce udało się mnie zaintrygować i zaskoczyć.

Policjanci prowadzą też śledztwo dotyczące napaści na siostrę Marcina, Dankę.

"Kruk" to prowadzone...

Nadspodziewanie dobre opowiadanie kryminalne. Martwa kobieta, martwe dziecko i zero poszlak. Komisarz Kruk ma zagwozdkę. Polubiłam go, jest fajnym, konkretnym facetem.

Intryga zapętlona, akcja bardzo treściwa i wciągająca. Typowy rasowy kryminał w starym, dobrym stylu. Przypomniał mi serię Ewa wzywa 07, podobny styl, skupienie wyłącznie na sprawach kryminalnych, krótka forma.

Z pewnością sięgnę po kolejne opowiadanie autorki.

Zasieglelam pierwsza pozycje pani Kasi "Kruk" książkę przeczytałam jednym tchem fabula pomysł i sama treść naprawde zadowoliła mnie do granic możliwości. Książkę czyta sie szybko a chec dotarcia do sedna i końca nie pozwala sie od niej oderwać. Polecam z czystym ⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐

Po przeczytaniu „Krwawego uczynku” czułam niedosyt, że tak szybko się skończyła historia opowiedziana przez autorkę. Więc poszłam za ciosem i chwyciłam kolejną pozycję Pani Katarzyny. I znów jestem usatysfakcjonowana przedstawioną historią. Tylko dlaczego te książki są takie krótkie?
Głównym celem nie jest odgadnięcie mordercy, bo tak naprawdę mamy go już podanego na tacy na samym początku, tylko poznanie powodów, dla których oprawca to zrobił. A w przypadku „Kruka” są one bardzo zaskakująco. Szybkie tempo, dialogi oraz znów fantastycznie przedstawione postacie sprawiają, że książkę czyta się szybko i z zapartym tchem.
Jestem zdecydowanie na tak, i Pani Katarzyno- liczę na kolejne kryminalne historie w Pani wykonaniu 😊 Ocena 9/10.

Ta książka jest rewelacyjna. Czyta się ją jednym tchem. Szczerze polecam.

Ta książka jest rewelacyjna. Czyta się ją jednym tchem. Szczerze polecam.

Fajny pomysł na książkę, ale czuję niedosyt. Zbyt szybko autorka przechodzi do kolejnych wydarzeń. Myślałam, że sprawa pobitej Danuty i zabójstwa będą ze sobą połączone, to byłoby bardzo ciekawe. Nie mniej, polecam.

Śledczy Piotr kruk i Marcin Kołodziej zostają przydzieleni do kolejnej sprawy, tym razem muszą odnaleźć mordercę młodej, pięknej kobiety znalezionej niedaleko jeziora, nagiej, ze skórzanymi rękawiczkami. Okazuje się, że niedawno urodziła dziecko, czy to znalezione blisko jej ciała jest jej córeczką?

Zaczynając czytać niesamowicie się bałam, książka ma 130 stron, a z reguły książki kryminalne są o wiele dłuższe, moje obawy zostały rozwiane,a historia przedstawiona przez autorkę niesamowicie mi się spodobała. Taka niecodzienna, wręcz wyjątkowa.
Dążenie do znalezienia sprawcy i odkrycia jego motywu niezwykle mnie zaciekawiło; przyciągnęło, dlaczego? Pani Katarzyna zaczęła nas naprowadzać na trop już w połowie książki i robiła to tak umiejętnie, że myślałam, iż przewidziałam, naprawdę przewidziałam całe zakończenie, ale nie. Ono mnie zszokowało. Po tym jak zamknęłam książkę i przeczytałam wszystkie jej strony nie mogłam wydusić z siebie słowa, do takiego stanu doprowadziło mnie to, co zostało tam opisane.

Niesamowity był fakt umieszczenia życia prywatnego bohaterów i dodania do niego trochę dramaturgii i romantyzmu. Kiedy zaczynałam ,,Kruka" obawiałam się, że wątek miłosny go zabije, ale on tam idealnie pasował, za to duży plus. Kolejny przyznam za to, że widziałam tą przemianę, to jaki progres zrobiła autorka. O co mi chodzi? Początkowo dialogi były takie sztuczne, a z każdą stroną miałam wrażenie, że jest coraz lepiej i jestem częścią tej książki.

Jeśli ktoś się zastanawia, czy przeczytać tą książkę, to powiem tak: CZYTAJTA!

Zaczynając czytać niesamowicie się bałam, książka ma 130 stron, a z reguły...

Zawsze mi smutno, gdy muszę książkę ocenić gorzej, ale niestety - na więcej nie zasługuje. Sam pomysł na fabułę jest bardzo ciekawy, choć może nie specjalnie oryginalny. Niemniej jest w nim potencjał. Niestety, najbardziej zraziły mnie dialogi, które momentami wyglądają jak wzięte rodem z gimnazjalnego blogu. Cała książka czyta się szybko, ale nie zajmuje też wiele miejsca w pamięci.

Życie młodej kobiety zmienia się w jednej chwili na skutek niewinnej rozmowy. Rok później znaleziono w lesie jej ciało ubrane jedynie w skórzane rękawiczki. Czy ten element garderoby ma jakieś znaczenie ? Czy ciało dziecko znalezione po drugiej stronie jeziora ma związek z kobietą? Czy to możliwe aby spryt i inteligencja mordercy sięgały tak daleko aby dokonać zbrodni idealnej ? Komisarz Piotr Kruk i jego partner Marcin Kołodziej zdecydowanie nie będą mieć łatwego zadania....

Od pierwszej chwili gdy zobaczyłam książkę "Kruk", zastanawiałam się czy można na 130 stronach skonstruować i rozwiązać zagadkę kryminalną tak aby uznać kryminał za udany .... W tym przypadku odpowiedź może być tylko jedna - zdecydowanie tak. Mamy wszytko czego potrzeba w kryminalne: morderstwo, głównego bohatera, który budzi emocje, interesujące śledztwo i rozwiązanie, które z jednej strony zostaje zasugerowane wcześniej a z drugiej zaskakuje swoją złożonością. Oprócz głównego wątku kryminalnego znajdziemy również odrobinę informacji z życia prywatnego bohaterów co w mojej opinii pozwala nam poznać ich bliżej. Ze względu na niewielką objętość w książce nie ma miejsca na długie, obrazowe opisy czy mnóstwo wątków pobocznych a akcja toczy się szybko i sprawnie. Jeśli autorka zdecyduje się kontynuować losy komisarza Kruka z przyjemnością sięgnę po kolejne części tej kryminalnej układanki. "Kruk" to książka ukazująca jak daleko posunie się człowiek aby zrealizować własne marzenia. Serdecznie polecam !

Pewnego dnia nad jeziorem zostaje znaleziona młoda kobieta. Niedługo później okazuje się, że po drugiej stronie jeziora znajduje się również martwe niemowlę, które może być powiązane ze sprawą morderstwa denatki. Co łączy obie ofiary? Kto jest mordercą? Na te pytania postarają się odpowiedzieć komisarz Piotr Kruk oraz jego przyjaciel - podkomisarz Marcin Kołodziej.

W tej znacznie okrojonej w ilość stron powieści, autorka niezbyt intensywnie buduje napięcie a już na pewno nie trzyma w niepewności. Czytelnik raczej mknie szybko przez kolejne kartki i poznaje losy bohaterów, którzy swoją drogą nie są postaciami o złożonych charakterach i traumatycznych przeżyciach z przeszłości, które ukształtowały ich obecną postawę wobec życia.

Pomysł na fabułę był bardzo ciekawy, dlatego też jeszcze bardziej żałuje, że zabrakło tutaj wartkiej akcji i zawiłych intryg oraz wielu zwrotów akcji, jakie pojawiają się na ogół w książkach o tematyce kryminalnej, którą „Kruk” niewątpliwie jest. Gdyby wszystkie sprawy, jakimi zajmuje się na co dzień policja były rozwiązywane tak szybko i łatwo, to świat byłby lepszy i piękniejszy.

Książkę mogę zdecydowanie opisać jednym słowem: konkretna. Składa się głównie z dialogów a opisy są krótkie, lecz treściwe. Przekazują tylko najistotniejsze informacje. Czyta się ją zatem szybko, łatwo i przyjemnie, a nawet można pochłonąć ją na raz. Jeśli macie zatem wolną godzinkę lub dwie, jesteście entuzjastami krótkich i niewymagających tytułów, które nie męczą opisami i przedstawiają szybko oraz zwięźle akcję, to „Kruk” jest zdecydowanie dla Was!

Recenzja pochodzi z bloga: https://lifeisnotabook.blogspot.com/

W tej...

• Thriller/sensacja/kryminał