Kruk

Wydawnictwo: Novae Res

Uważaj, komu mówisz „nie” Jedna niewinna rozmowa odmieniła życie pewnej młodej kobiety. A ściślej rzecz biorąc –zakończyła je. Kiedy rok później znaleziono w lesie nad jeziorem jej nagie ciało, pytań było znacznie więcej niż odpowiedzi. Co oznaczają rękawiczki, jedyna część garderoby, jaką miała na sobie ofiara? Czy zwłoki dziecka odkryte po drugiej stronie jeziora mogą mieć coś wspólnego z...

Uważaj, komu mówisz „nie”

Jedna niewinna rozmowa odmieniła życie pewnej młodej kobiety. A ściślej rzecz biorąc –zakończyła je. Kiedy rok później znaleziono w lesie nad jeziorem jej nagie ciało, pytań było znacznie więcej niż odpowiedzi. Co oznaczają rękawiczki, jedyna część garderoby, jaką miała na sobie ofiara? Czy zwłoki dziecka odkryte po drugiej stronie jeziora mogą mieć coś wspólnego z tą sprawą? I czy to możliwe, by morderca zaplanował zbrodnię idealną?
Dwaj przyjaciele, komisarz Piotr Kruk i podkomisarz Marcin Kołodziej, będą musieli zbadać każdą dostępną poszlakę, by spróbować rozwikłać tę wyjątkowo trudną zagadkę kryminalną. Wygląda bowiem na to, że przestępca jest obdarzony wyjątkowym sprytem i inteligencją...

Zastanawiał się, kto zadał sobie tyle trudu, żeby przynieść tutaj jej ciało. Przecież to miejsce znajdowało się bardzo daleko od głównej szosy. W pobliżu nie znaleziono żadnych śladów opon, przynajmniej tak twierdził technik policyjny. Zabezpieczono jedynie ślady butów bardzo znanej, popularnej marki. Z rozmyślań wyrwał go głos patologa:
– Jest coś jeszcze.
– Dawaj.
– Jestem prawie pewien, że ta kobieta niedawno urodziła dziecko. Ale tak jak mówiłem: stuprocentową pewność będę miał dopiero po dokładnym zbadaniu zwłok.
– Byłby to jakiś punkt zaczepienia – zauważył komisarz Kruk.
W tym samym czasie Kołodziej przepytywał dwóch mężczyzn, którzy znaleźli ciało. Oczywiście nie widzieli niczego ani nikogo podejrzanego. Nie mijali się z nikim podczas grzybobrania.

źródło opisu: https://zaczytani.pl/ksiazka/kruk,druk

źródło okładki: https://zaczytani.pl/ksiazka/kruk,druk

czytanienaplatanie | 2019-01-24
Przeczytana: 18 stycznia 2019

Do przeczytania książki zachęciła mnie okładka. Młoda kobieta w białej sukni, możliwie że ślubnej, w mrocznej scenerii, ze skrępowanymi rękami i ustami zaklejonymi taśmą, sugeruje czego możemy oczekiwać. I rzeczywiście pomysł na książkę świetny, choć makabryczny.

Śledczy Piotr Kruk i Marcin Kołodziej prowadzą śledztwo w sprawie morderstwa młodej kobiety, której ciało odnaleziono niedaleko jeziora. Nie byłoby w tym wielkiej sensacji gdyby nie fakt, że kobieta niedawno rodziła. Po drugiej stronie jeziora znaleziono również zwłoki noworodka, jednak okazuje się, że zamordowana nie jest jego matką. Śladów i poszlak jest tyle co na lekarstwo, a pytań mnóstwo. Czy obie te sprawy się łączą? Czy śledczym uda się dojść prawdy?

Poznajemy również nieco osobiste życie komisarza, który niechętnie angażuje się w związki. Trafia jednak przysłowiowa kosa na kamień i Kruk również daje się porwać urokowi kobiety. Okazuje się do tego, że ma ona kłopot z mężczyzną, którego poznała poprzez portal...

Olaa_czyta | 2019-02-05
Przeczytana: 03 lutego 2019

Jakże ogromne było moje zdziwienie, gdy pierwszy raz wzięłam tę książkę do ręki. Czy na 130 stronach, może opisać na prawdę dobrą historię o tajemniczym morderstwie młodej kobiety? Czy definicją dobrej książki jest jej grubość? Otóż w tym przypadku na pewno nie.
Na tych 130 stronach autorka umieściła na serio kawał dobrej historii. Akcja ciekawa i bardzo wciągająca. Książka pochłonięta dokładnie na jednym wydechu. Trochę zabrakło mi tylko psychologii postaci. Autorka nie daje czytelnikowi za bardzo poznać bohaterów. Oczywiście szkoda, że taka krótka, ale bardzo dobra!

Inthefuturelondon | 2019-01-28
Przeczytana: 2018 rok

Przez ostatnie kilka dni miałam niesamowity pociąg do kryminałów. Zdecydowałam się na lekturę Kruka, ponieważ byłam ciekawa, jak mogła zostać poprowadzona historia w tak cieniutkiej książeczce. Pozwólcie, że co nieco Wam o niej opowiem.

W przypadku tej historii uważam, że nie ma za bardzo sensu opowiadać o tym, jacy byli bohaterowie. Mogłoby to w pewien sposób zdradzić istotne rzeczy, jakie pojawiły się właśnie w tej książce. Wypowiem się jednak na temat samej fabuły, ponieważ jest tu o czym opowiadać.

Autorka przedstawiła tu typową akcję z kryminału, czyli znalezienie zwłok, a następnie przeprowadzanie dochodzenia. I choć nie jest to coś, o czym czytałam po raz pierwszy, to jednak spodobało mi się to, co czytałam. Najbardziej w tym wszystkim, oczywiście, poruszyła mnie śmierć niewinnego dziecka. Może i zabrzmię teraz okrutnie, ale śmierć dorosłego człowieka już aż tak mnie nie rusza, jak śmierć zwierzęcia czy właśnie małego dziecka. Najgorsze jest chyba to, dlaczego tak naprawdę...

„W powietrzu dało się wyczuć lekki podmuch wiatru.
Wiatru, który owiewał jej bezwładne martwe ciało,
Porzucone w pośpiechu pod osłoną nocy przez potwora.”

W lesie nad jeziorem zostaje znalezione nagie ciało młodej kobiety, która niedawno urodziła. Jedyne co ma na sobie to para skórzanych rękawiczek. Na drugim brzegu odnaleziono zwłoki dziecka. Śledztwo podejmują dwaj przyjaciele komisarz Kruk i jego partner podkomisarz Kołodziej.
Prócz toczącego się śledztwa mamy również zaznaczony wątek romantyczny, który kiełkuję pomiędzy wybuchowym Krukiem, a Danusią, siostrą żony Kołodzieja. Chociaż na początku komisarz zapiera się nogami i rękami, żeby go nie swatać, z czasem lega i nawiązuje się jakaś nić porozumienia pomiędzy Danusią a Piotrem.

Dodatkowo pomiędzy rozdziałami są wplatane urywki z życia ofiary, coś na kształt pamiętnika. I chociaż śledztwo toczy się własnym tempem, to czytelnik dużo dowiaduje się właśnie z tych wspomnień.

„– Chodź. Napijemy się kawy.
Patrol już...

Monika | 2019-02-10

Życie młodej kobiety zmienia się w jednej chwili na skutek niewinnej rozmowy. Rok później znaleziono w lesie jej ciało ubrane jedynie w skórzane rękawiczki. Czy ten element garderoby ma jakieś znaczenie ? Czy ciało dziecko znalezione po drugiej stronie jeziora ma związek z kobietą? Czy to możliwe aby spryt i inteligencja mordercy sięgały tak daleko aby dokonać zbrodni idealnej ? Komisarz Piotr Kruk i jego partner Marcin Kołodziej zdecydowanie nie będą mieć łatwego zadania....

Od pierwszej chwili gdy zobaczyłam książkę "Kruk", zastanawiałam się czy można na 130 stronach skonstruować i rozwiązać zagadkę kryminalną tak aby uznać kryminał za udany .... W tym przypadku odpowiedź może być tylko jedna - zdecydowanie tak. Mamy wszytko czego potrzeba w kryminalne: morderstwo, głównego bohatera, który budzi emocje, interesujące śledztwo i rozwiązanie, które z jednej strony zostaje zasugerowane wcześniej a z drugiej zaskakuje swoją złożonością. Oprócz głównego wątku kryminalnego znajdziemy...

lifeisnotabook | 2019-02-08
Przeczytana: 01 lutego 2019

Pewnego dnia nad jeziorem zostaje znaleziona młoda kobieta. Niedługo później okazuje się, że po drugiej stronie jeziora znajduje się również martwe niemowlę, które może być powiązane ze sprawą morderstwa denatki. Co łączy obie ofiary? Kto jest mordercą? Na te pytania postarają się odpowiedzieć komisarz Piotr Kruk oraz jego przyjaciel - podkomisarz Marcin Kołodziej.

W tej znacznie okrojonej w ilość stron powieści, autorka niezbyt intensywnie buduje napięcie a już na pewno nie trzyma w niepewności. Czytelnik raczej mknie szybko przez kolejne kartki i poznaje losy bohaterów, którzy swoją drogą nie są postaciami o złożonych charakterach i traumatycznych przeżyciach z przeszłości, które ukształtowały ich obecną postawę wobec życia.

Pomysł na fabułę był bardzo ciekawy, dlatego też jeszcze bardziej żałuje, że zabrakło tutaj wartkiej akcji i zawiłych intryg oraz wielu zwrotów akcji, jakie pojawiają się na ogół w książkach o tematyce kryminalnej, którą „Kruk” niewątpliwie jest. Gdyby...

Paulina | 2019-02-24
Na półkach: 2019, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 22 lutego 2019

Zawsze mi smutno, gdy muszę książkę ocenić gorzej, ale niestety - na więcej nie zasługuje. Sam pomysł na fabułę jest bardzo ciekawy, choć może nie specjalnie oryginalny. Niemniej jest w nim potencjał. Niestety, najbardziej zraziły mnie dialogi, które momentami wyglądają jak wzięte rodem z gimnazjalnego blogu. Cała książka czyta się szybko, ale nie zajmuje też wiele miejsca w pamięci.

laraczyta | 2019-03-05
Przeczytana: 04 marca 2019

Śledczy Piotr kruk i Marcin Kołodziej zostają przydzieleni do kolejnej sprawy, tym razem muszą odnaleźć mordercę młodej, pięknej kobiety znalezionej niedaleko jeziora, nagiej, ze skórzanymi rękawiczkami. Okazuje się, że niedawno urodziła dziecko, czy to znalezione blisko jej ciała jest jej córeczką?

Zaczynając czytać niesamowicie się bałam, książka ma 130 stron, a z reguły książki kryminalne są o wiele dłuższe, moje obawy zostały rozwiane,a historia przedstawiona przez autorkę niesamowicie mi się spodobała. Taka niecodzienna, wręcz wyjątkowa.
Dążenie do znalezienia sprawcy i odkrycia jego motywu niezwykle mnie zaciekawiło; przyciągnęło, dlaczego? Pani Katarzyna zaczęła nas naprowadzać na trop już w połowie książki i robiła to tak umiejętnie, że myślałam, iż przewidziałam, naprawdę przewidziałam całe zakończenie, ale nie. Ono mnie zszokowało. Po tym jak zamknęłam książkę i przeczytałam wszystkie jej strony nie mogłam wydusić z siebie słowa, do takiego stanu doprowadziło mnie to,...

Aga | 2019-05-22
Przeczytana: 22 maja 2019

Fajny pomysł na książkę, ale czuję niedosyt. Zbyt szybko autorka przechodzi do kolejnych wydarzeń. Myślałam, że sprawa pobitej Danuty i zabójstwa będą ze sobą połączone, to byłoby bardzo ciekawe. Nie mniej, polecam.

KJ96a1 | 2019-06-08