Deathcaster

Okładka książki Deathcaster Cinda Williams Chima
Okładka książki Deathcaster
Cinda Williams Chima Wydawnictwo: HarperCollins Cykl: Starcie królestw (tom 4) fantasy, science fiction
Starcie królestw (tom 4)
HarperCollins
2019-03-05
2019-03-05

To część zamykająca wątki poruszane w cyklu Starcie Królestw.
To co wcześniej zastanawiało, tu zostaje wyjaśnione i dokończone.
Wygląda na to, że to ostatnia część serii.

Podsumowując.
Ten cykl był dla mnie gorszy niż Siedem Królestw. Był z jednej strony bardziej skierowany do młodszego czytelnika. Właściwie wszyscy bohaterowie to młodzież i nastolatki. Ten cykl jest także bardziej ponury. Opowiada o wojnie, o zdradzie o cierpieniu, o rozłące... o wielu trudnych emocjach. I choć są tam jaśniejsze wątki te o przyjaźni, o miłości, o zaufaniu .. to jednak czytało się dość ciężko. Smutno. Czasem trudno było nadążyć za dość częstą zmianą narracji, opowiadającej co chwila o innym bohaterze powieści.
Tematyka dość szeroka: mamy tu magię, mamy tu piratów, mamy smoki, królowe i królów, mamy dzielnych wojowników i czarne charaktery. Mamy też wątek homo, mamy przepowiednie i magiczne rytuały.

Przeczytałam. Ale tak jakoś nie jestem pewna czy dałam się porwać tej barwnej wielowątkowej opowieści. Troszkę dla mnie za dużo "grzybów w barszczu" ;) ale w sumie być może pisane pod młodszych czytelników, którzy lubią taką narrację.
Każdy sam musi ocenić.

To część zamykająca wątki poruszane w cyklu Starcie Królestw.
To co wcześniej zastanawiało, tu zostaje wyjaśnione i dokończone.
Wygląda na to, że to ostatnia część serii.

Podsumowując.

Trochę rozczarował mnie 4 tom, może dlatego, że dość długą przerwę miałam między przeczytaniem wcześniejszych a ostatnim. Musiałam powoli przypominać sobie kto, co, z kim, dlaczego. Kilka wątków nie zostało zakończonych i jak dla mnie jakaś taka wolniejsza akcja niż we wcześniejszych tomach.

Niby wszyscy się spotkali, niby wszystko się rozwiązało, wyjaśniło ale czuję niedosyt. Bohaterowie których polubiłem od 1 tomu i na których losy wyczekiwałem strona po stronie spotkali się- mówię w końcu- czytam ich losy, a tu po paru stronach (coś tak 3- 5) 50 przerwy na losy innych... Specyfika magii nie została do końca wyjaśniona, coś działo się "bo tak..." Może muszę cofnąć się do poprzedniej sagi autorki żeby dowiedzieć się jak magia w tym świecie działa... Spróbuję.

Kocham książki tej autorki i ten tom również mnie nie zawiódł ❤️

Kocham książki tej autorki i ten tom również mnie nie zawiódł ❤️

Ostatnia część Starcia królestw to opowieść kończącą przygody wszystkich poznanych dotychczas bohaterów. Jest to najdłuższa książka, w której wraz z postaciami wędrujemy po wszystkich zakątkach świata. Towarzyszymy Liss, Halowi,Ashowi,Jennie,Destinowi, Evanowi,Breonowi. W końcu odkywane są wszystkie karty, poznajemy prawdziwych wrogów. Niektórzy pewnie nie będą zaskoczeni. No i poznajemy smoki...Bo będzie ich więcej...nie tylko Ognik. I obserwujemy rodzącą się przyjaźń opartą na partnerstwie między nimi a naszymi bohaterami. No i łezka w oku może się kilkukrotnie zakręcić,gdy w końcu znajdą siebie nawzajem Ci,którzy znaleźć się powinni. 😊😍 także mimo,że nie podobał mi się pomysł uśmiercenia Hana Alistera, to całość historii "next generation" Linii Szarych Wilków uznaję za udaną.

Zwieńczenie tetralogii. Kilka wątków z całej serii nie zostało pociągniętych do końca w tym tomie, a szkoda. Bardzo przyjemna młodzieżówka, której nie czuć, że jest młodzieżówką:) Polecam!

Początek był ciężki, bo miałam za długą przerwę między trzecim a czwartym tomem i z powodu dużej liczby postaci pozapominałam kto jest kim. Jednak stopniowo sobie wszystkich poprzypominałam i potem było już lepiej. Najbardziej podobało mi się ostatnie dwieście stron, gdy wszystkie wątki pięknie się połączyły. Chętnie przeczytam jeszcze coś tej autorki, gdyby się ukazało.

Głowę bym dała, że wystawiałam już tej książce recenzję. Przeczytałam ją krótko po premierze i byłam zniesmaczona i zawiedziona. Niestety, po 3 latach już nie pamiętam prawie nic oprócz tego, że Jenna była masakrycznie nieznośna i psuła Asha przez samo istnienie, bo przecież wątek "miłosny".

No i tyle, więcej z siebie nie wykrzeszę. Ogólnie nie polecam serii. Autorkę będę miło wspominać ze względu na "Dziedzica czarodziejów" ale ewidentnie to był taki jednorazowy przypływ weny i umiejętności a nie standard.

Trochę mnie ta seria rozczarowała. Tzn była przyjemna, bohaterowie byli ok ale liczyłam na płomienny romans a las Han i Raisa, którego u żadnej z par się nie doczekałam. Ponadto cały ten wątek z magicznymi znamionami można było wykorzystać lepiej - pomysł fajny, coś nowego w świecie który czytelnik już zna, jednak nie wykorzystany. Bohaterowie zamiast dowiadywać się po trochu na własną rękę o co chodzi z tym znamieniem, mają big reveal na sam koniec ostatniej książki. Szkoda. Dodam jeszcze, że jakoś nie mogłam się w tę historię wciągnąć w czwartym tomie.

• Do kupienia

Dodaj cytat z książki Deathcaster