Kompas dietetyczny. Jak zdrowo jeść i nie zwariować

Okładka książki Kompas dietetyczny. Jak zdrowo jeść i nie zwariować Bas Kast
Okładka książki Kompas dietetyczny. Jak zdrowo jeść i nie zwariować
Bas Kast Wydawnictwo: Otwarte poradniki
poradniki
Der Ernährungskompass. Das Fazit aller wissenschaftlichen Studien zum Thema Ernährung
Otwarte
2019-01-30
2019-01-30
Ewa Kochanowska
#zdrowie #dieta

Dobrze napisana książka, w której zapoznamy się z zaletami i wadami poszczególnych diet i makroskładników: białka, węglowodanów, tłuszczu i etanolu. Autor nie stara się na siłę promować nam jakieś konkretnej diety, czy danego produktu spożywczego, ale rzetelnie pokazuje nam, że świat dietetyki nie jest czarno-biały, to co niektórym zaszkodzi, drugim może pomóc: jak np. lampka wytrawnego wina wieczorem czy duża ilość białka w diecie. Autor co prawda zalicza się do coraz szerszej grupy dietetyków, którzy są za przewagą tłuszczy w naszym jadłospisie i ograniczeniem liczby spożywanych węglowodanów, które powinny być pozyskiwane wyłącznie z owoców, warzyw strączkowych i makaronu/pieczywa pełnoziarnistego.
Prawie każde twierdzenie podane w tej książce poparte jest badaniem naukowym, co prawda duża część z nich była przeprowadzona na szczurach, a jak wiadomo, ich organizmy często reagują inaczej niż ludzkie (np. w przypadku sacharyny).

Jak miałabym polecić laikowi wartościową pozycję o odżywianiu - ta byłaby w pierwszej trójce.

Myślę, że od tej książki warto zacząć przygodę ze zdrowym i świadomym odżywianiem. Autor porusza wiele zagadnień z nim związanych opierając wszystko na obszernym przeglądzie badań naukowych. Tłumaczy dlaczego jest tylu zwolenników i przeciwników konkretnych diet. Zaznacza też, że dieta powinna być dobrana indywidualnie, ponieważ to co jednemu pomoże, drugiej osobie może zaszkodzić. Wszystko napisane jest przystępnym językiem i nawet zupełny laik w tym temacie sobie z tą lekturą poradzi.

Książka zdecydowanie zasługuje na 10/10. To była pierwsza moja książka przeczytana z zakresu zdrowego odżywiania i byłam zachwycona. W mojej opinii napisana prostym językiem, zawiera bardzo wiele badań, co czyni ją książką rzetelną i bezstronną ( autor w moim odczuciu nie wychwala jednej diety). Dzięki tej książce już wiem, jak poprawić moje nawyki żywieniowe. Serdecznie polecam KAŻDEMU :)

To zdecydowanie nie jest kolejna książka, która daje Wam magiczne, dietetyczne przepisy, które mają sprawić, że nagle staniecie się piękni i szczupli. To książka, która UCZY Was zdrowego stylu życia, uczy Was diety i odpowiedniego żywienia. Która nie narzuca, nie każde i nie zmusza. Taka, która pokaże Wam wszystkie za i przeciw i powie, co dla Was samych będzie najlepsze. Jest to prawdziwa encyklopedia zdrowego żywienia!

Sam autor przez lata gromadził notatki i badania, które pokazują nam i uczą nas, jak dożyć długowieczności! Wszystko poparte bibliografią, danymi, pewne, sprawdzone i naukowe. Nie ma żadnego gdybania, przypuszczania, są tylko prawdziwe i mądre fakty!

Zapewne każdy z nas miał kiedyś chwile słabości. Gorzej się czuł, nie miał dla siebie czasu i zapominał o swoim zdrowiu. Czasami bliską nam osobę wysyłamy z byle czym do lekarza, a czy sami robimy to samo? Książka dla każdego z nas. Napisana przystępnym językiem, tak jakbyście rozmawiali z przyjacielem!
Mamy pokazany wpływ wszystkich składników odżywczych na nasze ciało. Wiemy co robi dieta low-carb, a co low-fat. Obliczycie swój poziom śródziemnomorskości, sprawdzicie na ile zdrowo jecie i co powinniście zmienić.

Kocham autora za to, że nie narzuca! Że zgodnie twierdzi, że każda dieta tak naprawdę jest dobra, ale powinna być dobrana INDYWIDUALNIE! Tutaj zobaczycie jak to zrobić. Jesteście na diecie od roku i tyjecie? A pomyśleliście, że nie jest ona zgodna z Waszym ciałem. Pamiętajcie, coś co sprawdza się u Waszej przyjaciółki może być dla Was złe i szkodliwe. I mówię to ja! Osoba, która obcięła prawie w 100% węgle i żyje zdrowo, szczupło i ma milion energii! A wszyscy dookoła wmawiali mi, że życie bez węgli to zło- no chyba nie dla mnie! ;)

• Naturalnie
  • Zdrowie, medycyna, dietetyka
  • Kupić
  • Poradniki

Dodaj cytat z książki Kompas dietetyczny. Jak zdrowo jeść i nie zwariować