Książka Roku 2018

Cykl: Jack Reacher (tom 23) | Seria: Jack Reacher - Ponad prawem
Wydawnictwo: Albatros
Past Tense
Zombek

Zazwyczaj przeciwnicy Reachera mają dwie pięści. Tym razem jednak będzie musiał bić się z przeszłością. Reacher postanowił podążyć szlakiem zachodzącego słońca i przejechać z Maine do Kalifornii. Ale, jak zwykle, nie ujechał daleko. Przy leśnej drodze w Nowej Anglii widzi drogowskaz do miejsca, w którym nigdy nie był: miasteczka, gdzie mieszkał jego ojciec. Czym jest jeden dodatkowy dzień...

Reacher postanowił podążyć szlakiem zachodzącego słońca i przejechać z Maine do Kalifornii. Ale, jak zwykle, nie ujechał daleko. Przy leśnej drodze w Nowej Anglii widzi drogowskaz do miejsca, w którym nigdy nie był: miasteczka, gdzie mieszkał jego ojciec. Czym jest jeden dodatkowy dzień podróży? Dla Reachera niczym szczególnym.

Kiedy Reacher przekracza granicę miasteczka Laconia, kilka kilometrów dalej dwojgu Kanadyjczykom psuje się samochód. Muszą zatrzymać się w odciętym od świata motelu, choć każda jego ściana zdaje się wołać do nich, żeby wynosili się stąd jak najszybciej. Ale samochód nie działa, a właściciele obiecują pomoc… Następnego ranka Reacher stara się dowiedzieć czegoś o rodzinnym domu. W archiwach Laconii nie ma jednak po nim śladu. Reacher będzie musiał wpakować się w niezłe kłopoty, żeby odnaleźć strzępy informacji o ojcu. Ale w znacznie gorszych tarapatach znajdzie się dwójka Kanadyjczyków… I Reacher dokona szokującego odkrycia: teraźniejszość może być ciężka do zniesienia, ale przeszłość też nie jest spokojna… Raczej zabójcza.

źródło opisu: opis wydawcy

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Beata | 2019-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2019

Kocham pana, panie Reacher i to się nigdy nie zmieni:)
Prawdziwy "książę na białym koniu" współczesności:) Bezinteresownie pomaga pokrzywdzonym i słabym, żyje wedle własnych zasad i swojego kodeksu moralnego, a kręgosłup ma ze stali - mój bohater.
Niesamowita przygoda z odkrywaniem przeszłości rodziny Reacherów.
Dziwne zdarzenia, które spotykają Patty i Shorty`ego to drugi, dynamiczniejszy i bardziej przewidywalny, wątek powieści.

veinylover | 2019-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2019

Jack Reacher jest kolejnym wcieleniem już nieco zapomnianych i omszałych szeryfów z Dzikiego Zachodu, którzy w westernach zmuszeni byli wprowadzać ład i porządek wśród dzikich i rozwydrzonych Amerykanów nastawionych wyłącznie na jedno marzenie: forsa, forsa, złoto, forsa - bez skrupułów, po trupach.
Schemat był zawsze podobny: albo jakiś gnojek nachapał się kasy i przy pomocy zbirów wynajętych za nią wprowadzał w miasteczku totalitaryzm i dokonywał grabieży i okradania miejscowych tubylców, albo gang bandziorów nękał miasteczko od czasu do czasu, gdy kasa i alkohol z kolejnego napadu się kończyły, albo też mieliśmy do czynienia z kombinacją powyższych możliwości.
W tle mamy zawsze nieudacznych przedstawicieli prawa: albo zastraszonych, albo przekupionych przez bogatego łachmytę. Nasz szeryf okazuje się jedynym sprawiedliwym w Sodomie i Gomorze, nieprzekupnym i nieprzejednanym. Postępującym zgodnie z zasadą, że jedyne antidotum na złego człowieka z bronią jest dobry człowiek z...

na_marginesie_ksiazk | 2019-02-11
Przeczytana: 31 stycznia 2019

Lee Child i w tym roku nie zawiódł swoich fanów i nakładem Wydawnictwa Albatros ukazała się kolejna książka o Jacku Reacherze pod tytułem „Czas Przeszły”.

„Czas przeszły” to 23 ksiązka z serii i mówiąc wprost jedna z tych bardziej udanych.
Laik zapewne pomyśli: Co! 23 ksiazka o tym samym gościu? Skąd się wziął fenomen historii z tego cyklu? Jak to możliwe że poprzednie 22 tomy nie znudziły czytelników i bohater wciąż cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem?
Otóż spieszę z wyjaśnieniem.

Podstawą fenomenu jest oczywiście charyzmatyczny i nietuzinkowy bohater. Samotny wilk, były wojskowy, bez adresu, ale z nieprzeciętnym poczuciem humoru, niezależny, inteligentny, silny, z sztywnym kodeksem moralnym, który nie potrafi zagrzać nigdzie na dłużej miejsca - to cały Jack Reacher.

Tym razem jak głosi tytuł Jack, mimo że nie taki był plan, zawita do Laconii - miasta skąd pochodził jego ojciec. Tam grzebiąc w archiwach, przeglądając spisy i próbując odkryć tajemnicę rodziny wpada w...

Hana | 2019-02-05
Na półkach: Przeczytane, Child Lee
Przeczytana: 05 lutego 2019

Już się trochę stęskniłam za prostym, dojrzałym. silnym i sprawiedliwym Jackem Reacherem. Tym, który rozwiązuje problemy z dużą łatwością i jeszcze większą daje agresywnym byczkom w mordę. Nie głowi się, nie analizuje. Życie jest proste, ale bywa brutalne. Tym razem Reacher szuka korzeni. Jak zwykle znajduje coś więcej niż szuka. Równolegle Patty Sundstrom i Shorty Fleck, dwójka Kanadyjczyków, popada w kłopoty. Wezmą udział w polowaniu. . Akcja rozgrywa się w małym miasteczku Laconia. Drugi wątek się przydał. Byłoby za biednie gdyby nie on. Pomysł na fabułę co prawda wtórny, ale od małej literatury nie wymagamy dużo. Po prostu się nią cieszymy gdy obwody się przepalają i trzeba nam antidotum na cały ten stres. Oh, yes.

na_marginesie_ksiazk | 2019-02-11
Przeczytana: 31 stycznia 2019

Otóż spieszę z wyjaśnieniem.

Anna | 2019-02-03
Przeczytana: 03 lutego 2019

Wiadomo, że w Reacherze jestem zakochana, więc na obiektywizm w tym przypadku nie ma co liczyć. Będę go kochać nawet wtedy, kiedy będzie już stary, zniedołężniały, z demencją i starczym uwiądem.

Póki co, to jednak jeszcze nie ta sytuacja. Reacher nadal ma mózg, którego nie waha się używać i pięści, które dają radę.

Historia naprawdę interesująca. Jest wszystko, czego oczekiwałam - jest zagadka, jest intryga, jest przestępstwo i, jak zwykle, happy end. A po drodze trochę się dzieje.
Tylko romans tym razem się Reacherowi nie trafił. Co za pech :)

spectator_zm | 2019-01-24
Przeczytana: 24 stycznia 2019

Po kilku ostatnich, nieco słabszych tomach, w których to dało się wyczuć oznaki wypalenia zarówno autora, jak i jego ukochanego dziecka, Jacka Reachera, tym razem powiało zdecydowanie świeżością.
"Czas przeszły" w doskonałym stylu powraca do najlepszych tomów tej serii. Powieść jest znakomita, niezwykle ciekawa i trzymająca w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Oczywiście Jack Reacher nie jest już młodzieniaszkiem, wg CV ma już 58 lat, ale nie zestarzał się jeszcze. Co to, to nie! W dalszym ciągu potrafi spuścić manto nawet większym od siebie mięśniakom i w dalszym ciągu jego analityczny umysł funkcjonuje bez zarzutu. Ani śladu jakiejkolwiek demencji czy stetryczenia. Nie mniej jednak tym razem autor powstrzymał się od kolejnych seksualnych podbojów Reachera. Może uznał, że w tym wieku już nie wypada mu tak beztrosko uganiać się za laskami. A może po prostu akcja i miejsce tej powieści sprawiły, że takiej okazji nie miał. Nie ważne...
Powieść jak zwykle, napisana jest przez...

Anna | 2019-01-30
Przeczytana: 29 stycznia 2019

Jack Reacher wyruszył z Maine bez szczególnych planów.
Nigdzie mu się nie spieszy. Równie dobrze może kilka dni zabawić w rodzinnym mieście swojego ojca. Rozejrzeć się po okolicy. Poszperać w archiwum. Jego rodzina pochodziła z Laconii. Party i Shorty chcieli tylko dojechać do Nowego Jorku. Zacząć nowe życie. Ugrzęźli w Laconii. Jack Reacher posiada niesamowitą umiejętność dedukcji. Upór na przekór wszystkiemu i wszystkim. To bohater doskonały. Imponuje zarówno sprawnością fizyczną jak i bystrością umysłu. Znakomita powieść trzymająca w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Gwarancja emocji sięgających zenitu.
Ostatnia myśl... jak dobrze, że to tylko fikcja literacka. Gorąco polecam!

wrotka | 2019-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2019

wrotkaczyta.blogspot.com

"Licz na najlepsze, ale nastaw się na najgorsze"

Pojawia się znikąd, bez bagażu, konkretnego celu podróży i planu na kolejne dni. Wystarczy impuls, ciekawość, chęć zmiany, by wybrał tę a nie inną drogę, by zatrzymał się w tym, a nie innym przypadkowym miejscu. Jack Reacher, samozwańczy obrońca uciśnionych, samotny wędrowiec niczym bohater ze starych legend, pojawiający się nagle by bronić prawa i porządku, i odchodzący donikąd po skończonej misji. Zawsze w drodze. Zawsze w gotowości.
To już dwudzieste trzecie spotkanie z Jackem Reacher'em. Ja niestety nie należę do tych osób, które mogą się pochwalić przeczytanymi wszystkimi tomami serii. Swoich spotkań z bohaterem powieści Lee Child'a naliczyłam zaledwie kilka, ale za każdym razem były to całkiem udane spotkania.
Tym razem Reacher trafia do Laconii, niewielkiej miejscowości w stanie New Hampshire, z której prawdopodobnie pochodzi jego zmarły trzydzieści lat wcześniej ojciec. Odszukanie rodzinnych korzeni...

Ryszard Pałka | 2019-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2019

Nic nie będę pisał o tej książce bo to nie będzie obiektywne ponieważ ja UWIELBIAM Childa i tak zostanie obojętnie co napisze