Oblicza księżyca

4generations
2020-01-01
2020-01-01
romans Indie przemoc Bollywood obyczajowa

Bardzo dobra historia. Czytelnik nie spodziewa się tylu emocji i takich wrażeń. Powszechnie wiadomo, że bogactwo, pochodzenie i wykształcenie nie powodują, że człowiek jest lepszy. Czasem bywa wręcz odwrotnie. Takim przykładem jest mąż bohaterki i jej teściowie. Nie chcę robić spojlerów, ale krzywda, jaka spotkała kobietę w domu, z ręki mężczyzny, który powienien ją kochać i szanować, powoduje ciarki. Warto przweczytać i zobaczyć jak młoda Hinduska zawalczyła o swoje życie z pomocą kogoś dobrego...

Bardzo ciekawa historia osadzona w egzotycznych realiach hinduskich, a poruszająca jakże powszechny temat na całym świecie, jakim jest przemoc domowa, zwłaszcza mężczyzn wobec kobiet. Zabrakło mi trochę rozwinięcia wątku miłosnego i uzasadnienia dla takiej a nie innej decyzji bohaterki, ale naprawde polecam tym, którzy szukają czegoś innego niż klasyczny romans.

‼️RECENZJA‼️

Tytuł: Oblicza księżyca
Autor: Nina Nirali
Wydawnictwo: Redstone

Dziękuję wydawnictwu za egzemplarz do recenzji.

Moje pierwsze spotkanie z autorką i muszę powiedzieć, że bardzo udane bo już wiem, że chętnie sięgnę po inne historie spod jej pióra.

Nawet nie wiem jak mam zacząć bo ta książka wstrząsnęła mną bo nie spodziewałam się, że to będzie aż tak dobra historia.

Główną bohaterkę możemy poznać jak zostaje uratowana z wypadku i wypowiada takie słowa “Co pan uczynił? Nie wolno panu było mnie ratować!”. Ja do tej pory mam ciarki co tam się musiało wydarzyć, że kobieta tak powiedziała i że śmierć była dla niej lepsza od życia ?

W tej książce autorka przenosi nas do świata jakiego nie znamy i jeśli nie macie stalowych nerwów to jak zaczniecie czytać to pamiętajcie o zapatrzeniu sobie melisy. Kobieta w tym świecie jest nikim i musi uwielbiać swojego męża jak Boga oraz trwać u jego boku zawsze. Te kobiety nie mają prawa prosić o pomoc i swoje dramaty i rozterki przeżywają same. Ważne aby nie ściągnęły na swą rodzinę hańby i wstydu.

Autorka pokazała nam świat bezduszności i brutalności ale jest też bezinteresowna pomoc i miłość. Indie o jakich nie czytaliście i zachęcam was do poznania tej historii.

Serdecznie polecam tę pozycję pomimo tego, że wstrząsnęła mną to warto ją przeczytać.

@ninanirali
@wydawnictwo_redstone.pl

#recenzja #ninanirali #wydawnictworedstone #czytamksiazki #czytamlegalnie #obliczaksiężyca #kochamksiazki #zaczytanamama86

‼️RECENZJA‼️

Tytuł: Oblicza księżyca
Autor: Nina Nirali
Wydawnictwo: Redstone

Dziękuję wydawnictwu za egzemplarz do recenzji.

Książka, która zawiera tyle emocji, że nie sposób przejść obok niej obojętnie. Było to moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki, ale zdecydowanie nie było ostatnim. Koniecznie chcę sięgnąćpo inne tytuły autorki.
Sięgając po "Oblicza księżyca" spodziewałam się lekkiej i być może nieco fantastycznej książki, która niekoniecznie musiałaby przypaść mi do gustu. Nic bardziej mylnego, a gdy już zaczęłam czytać zwyczajnie nie mogłam się od niej oderwać.
Szczerze muszę przyznać, że od zawsze lubiłam wartościową, choć bardzo trudną literaturę, która porusza tematy skomplikowanego życia kobiet w Indiach, gdzie traktowane są przedmiotowo i często pozbawiane są wszelkich praw. Nie są to ksiązki lekkie i przyjemne, ale zdecydowanie wartne poświęcenia im czasu.
Ranya to skromna, ułożona kobieta, której małżeństwo zostaje zaaranżowane. Nie jest to odosobniony przypadek w Indiach, gdyż do większości małżeństw tam dochodzi właśnie w ten sposób. Na męża rodzina wybiera jej Mohita, którego znała jeszcze z czasów szkolnych. To przystojny mężczyzna, który podobał się wszystkim kobietom, jednak na nią nie zwracał nigdy uwagi. Ranya zadowolona, że darzy go uczuciem i będzie mogła stworzyć z nim szczęśliwe małżeństwo szybko jednak przeżywa największe w swoim życiu rozczarowanie. Już w noc poślubną świeżo upieczony małżonek pokazuje swojej żonie prawdziwe oblicze, które nie ma nic wspólnego z wyobrażeniem małżonki o Mohicie. On poślubiuł kobietę wyłącznie z względów materialnych i w żaden sposób nie zamierza się z tym kryć. Szcerze nienawidzi swojej żony, co podkreśla na każdym kroku czynem, gestem i słowem. Poniża kobietę, znęca się nad nią zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Ranya przeżywa najgorsze chwile swojego życia, doznaje wielu uszczerbków i upokorzeń, o których już nigdy nie będzie mogła zapomnieć.
Książka, która pokazuje okrutne traktowanie kobiet, przedmiotowość i władczość mężczyzn. Ranya chcąc uniknąć skandalu pozwalała mężowi na takie traktowanie, jednak wszystko zmienia się, gdy dochodzi do wypadku, z którego kobietę ratuje lekarz, Aman. To właśnie wtedy dostaje ona od losu szansę, którą postanawia wykorzystać.
Jest to niezwykle intrygująca historia, która wzbudziła we mnie wiele emocji. Nie potrafię pogodzić się z takim traktowaniem kobiet w dzisiejszych czasach, jest to dla mnie kompletnie niezrozumiałe. Niestety takie sytuacje jednak mają miejsce.
Podczas lektury nie zabrakło wybuchów złości, momentów załamania, łez, ale również zdarzały się chwile, gdy stwierdzałam "bardzo dobrze, pokaż na co Cię stać". Książka, którą warto przeczytać, zapamiętać i z pewnością polecać!

" Żona należy do swojego męża, ma go kochać i słuchać niczym Boga, i znosić wszystko z miłością i pokorą. Idź do niego i oddaj należne mu hołd i błogosławieństwo".
Witajcie kochani. Dziś przychodzę do Was z recenzją książki ,,Oblicza księżyca” autorstwa Niny Nirali.

Ranya Patel Adwani jest młodą kobietą. Nie dawno wyszła za mąż za bardzo przystojnego i wpływowego prawnika. Na pierwszy rzut oka jej życie wydaje się być istną sielanką. Czy na pewno? Otóż pozory potrafią mylić. Okazuje się, że jej mąż jest socjopatą, który znęca się nad Ranyą fizycznie i psychicznie. Kobieta jest bita, poniżana oraz wykorzystywana seksualnie. Świeżo upieczona żona jest załamana takim życiem. Nie tego oczekiwała wychodząc za mąż. Pragnęła szczęścia i miłości w małżeństwie. Z dnia na dzień sytuacja jest coraz gorsza. Powoli Ranya zaczyna tracić nadzieję na to, że jej mąż kiedykolwiek się zmieni. Pomimo ogromnego cierpienia Ranya nie szuka pomocy wśród bliskich, ponieważ jej rodzina jest wysoko ceniona. Chce uniknąć publicznego skandalu. Na teściową również nie może liczyć. W dni na dzień jest tylko coraz gorzej.

Pewnej burzowej nocy dochodzi do wypadku. Neurochirurg Aman Anand na poboczu znajduje ciężko ranną Ranyę. Mężczyzna ratuje życie głównej bohaterki, zabierając ją do szpitala. Kobieta od razu pyta Amana, dlaczego ją uratował, skoro miała umrzeć i dlaczego żyje. Neurochirurg jest w szoku, gdyż nie ma pojęcia z czym na co dzień zmaga się Ranya. Lekarz jeszcze nie wie, że ten czyn zaważy na losach wielu ludzi, w tym jego własnym. Jak zmieni się życie Ranyi oraz Amana? Czy grozi im niebezpieczeństwo? Przekonajcie się sami sięgając po ,,Oblicza księżyca”!

Bardzo emocjonująca lektura. Jest po pierwsze moje spotkanie z twórczością autorki i z pewnością nie ostatnie. Nina Niralli porusza tutaj trudny temat przemocy domowej doświadczanej każdego dnia przez kobiety. Niestety bardzo często społeczeństwo pozostaje obojętne na krzywdę ofiar przemocy domowej, przez co coraz częściej dochodzi takich zachowań. Jest to ogromny problem społeczny. ,,Oblicza księżyca” to powieść, która daje nadzieję na lepsze jutro. Skłania do wielu refleksji. Fabuła trudna i jednocześnie ciekawa. Bardzo podobał mi się styl pisania autorki dzięki czemu książkę bardzo szybko się czytało. Polecam! Dziękuję autorce oraz wydawnictwu Redstone za zaufanie oraz egzemplarz do recenzji.

"Oblicza księżyca" to historia Hinduski, która wchodząc w zaaranżowane małżeństwo rozpoczyna największy koszmar swojego życia. Przemoc, agresja, wykorzystywanie seksualne, a jednocześnie wymogi kulturowe związane z pozycją żony w rodzimym kraju - to wszystko tworzy przerażającą pułapkę, z której ratunek wydaje się być nieosiągalny...

Szczególnie zwróciła moja uwagę pierwsza część książki. Obraz kobiety traktowanej jak niewolnica i zabawka męża poraził mnie, pewne sceny były tak mocne, że musialam je czytać z przerwami. Zdecydowanie dla tego uświadamiającego wątku warto sięgnąć po te pozycje. Druga połowa była już bardziej romansem, rozumiem że tu fabularnie autorka chciała osiągnąć pozytyw i dać promyk nadziei, ale jednak troszkę było to nierealne. Natomiast posłowie autorki o sytuacji kobiet w Indiach było bardzo zajmujące i wartościowe, zwłaszcza, że mamy dodatek w postaci telefonów i miejsc wsparcia dla kobiet doświadczających przemocy domowej.

Podsumowując - jest to na pewno wartościowa książka, poruszająca ważną tematykę, o której trzeba rozmawiać i pomimo może nie trafiajacych akurat do mnie w pełni niektórych elementów fabularnych, to uważam, że warto przeczytać!

Szczególnie zwróciła moja uwagę...

Cała opinia na blogu!

Nina Nirali należy do grona moich ulubionych autorek, po których książki sięgam bez zastanowienia.
Znając styl pisarki Niny Nirali, już od pierwszych stron wiedziałam, że ta powieść nie będzie zwykłym romansem, wiedziałam, że moje uczucia zostaną wdeptane w ziemię i że przedstawiona historia doprowadzi mnie niejednokrotnie do potoku łez. Bo tak właśnie pisze Nina Nirali.
Tym bardziej jestem dumna z faktu, że wznowienie wydania mogłam objąć swoim patronatem medialnym.
Tym razem, ponownie spojrzymy na Indie pełne przemocy, skorumpowane, przepełnione przemocą, poznamy kolejne archaiczne obyczaje (Karva Chauth- święto mężatki**) i znów przekonamy się, jak traktowana jest kobieta, która w Indiach nie znaczy prawie nic.
Ci, którzy tutaj do mnie zaglądają wiedzą, że jestem olbrzymią fanką Indii i kultury hinduskiej, ale przenigdy nie pogodzę się z kulturą aranżowanych małżeństw, przemocą wobec słabszych, poniżeniem i gwałtem.
Dlatego też ta powieść wywołała we mnie ogromne emocje, i jestem pewna, że długo o niej nie zapomnę. Bohaterka wygrała nowe życie, ale ile jest takich kobiet, które to życie straci z rąk swych najbliższych, tych, którzy powinni ją szanować i chronić?

Autorka opisuje rzeczywistość językiem bardzo przystępnym, łatwo wyobrazić sobie toczącą się akcję, poczuć całą gamę uczuć, zadumać się nad istotą przemijania, zrozumieć i poczuć emocje na własnej skórze.
Dokładne i niezwykle barwne opisy kultury, zwyczajów, ludzkich zachowań udowadniają, że pani Nina wie, o czym pisze. Z kart powieści czuć bijącą z jej serca miłość do tego pięknego i niezwykle kontrastowego kraju.

"Oblicza księżyca" to zdecydowanie nie jest książka dla każdego. Jest ona trudna, brutalna i bolesna. Nie każdy czytelnik zniesie tyle bólu i upokorzenia wypływającego z kart tej historii.
Jednocześnie jest to opowieść, która niesie w sobie również nadzieję i wiarę w to, że spotykając odpowiednich ludzi na swej drodze, można odmienić swój los.

Akcja dzieje się bardzo szybko, na dwustu stronach zostało opisanych kilka lat. Fabuła niesamowicie zaskakuje, a nagłe zwroty akcji czasami poważnie szokują.
Bohaterowie są dopracowani w najdrobniejszych szczegółach, niesamowicie "ludzcy" wywołują w czytelniku całą gamę odczuć od nienawiści po szczerą sympatię. Książkę pomimo tego, że porusza niezwykle trudne tematy, czyta się naprawdę szybko.

Czy polecam?
Polecam z całego serca. Przepiękna, przejmująca opowieść o miłości, przemijaniu i wierze w przeznaczenie. To jedna z tych książek, do których na pewno wrócę i zdecydowanie wchodzi do mojej TOP 10 tego roku.

POLECAM...

Cała opinia na blogu!

🏵Wczoraj wieczorem skończyłam książkę "Oblicza księżyca " i już pędzę do was z recenzją.

🏵Ranya pochodzi z zamożnej hinduskiej rodziny, gdzie aranżowane małżeństwa są na porządku dziennym i zostaje zmuszona do poślubienia Mohita. Ma jednak nadzieję, że przyszły mąż da jej dom i ją pokocha.
Jednak już w dniu ślubu doświadcza niebywałej przemocy z jego strony. Jej życie zamienia się w piekło, ale z obawy przed skandalem, dziewczyna boi się komukolwiek o tym powiedzieć. Po ciężkim wypadku samochodowym prosi lekarza, aby uznał ją za zmarłą, gdyż inaczej i tak umrze. Lekarz współczuje Ranji, gdyż widzi na jej ciele znamiona przemocy i wzruszony jej historią pomaga jej zniknąć oraz pozbyć się blizn.
Ranja jest wdzięczna lekarzowi za jego pomoc i powoli zaczyna mu ufać.
Nie może jednak zapomnieć o przeszłości i postanawia się zemścić na mężu.
Czy dziewczynie będzie dane szczęśliwe zakończenie i czy sprawiedliwości stanie się zadość?
Co jest ważniejsze miłość czy zemsta?

🏵Cudowna, ale też i bolesna historia pokazująca jak wielką krzywdę fizyczną i psychiczną pozostawia w ofierze przemoc domowa. Czytałam ją ze wzruszeniem i chwilami miałam łzy w oczach.
Autorka bardzo realistycznie przedstawiła tą historię, także czytałam ją z wielkim zaciekawieniem. Wspaniale wykreowani bohaterowie, dzięki którym ta opowieść zyskała serce.
Okładka mnie wręcz zahipnotyzowała i wspaniale pasuje do tej książki.
Czytając scenę z sesji zdjęciowej miałam ją cały czas przed oczami.
Jestem pod wielkim wrażeniem i na pewno sięgnę po więcej książek autorki.

Pomimo tego, że nie jestem kobietą książka poruszyła mnie. Sięgałem po nią nie mając, żadnych oczekiwań, a skończyłem z przekonaniem, że nie jest to ostatnia książka Niny Nirali, którą przeczytam. Opowiada historię hinduski, Ranay Patel, której życie zamienia się w piekło po zawarciu zaaranżowanego małżeństwa. Doświadcza przemocy zarówno psychicznej jak i fizycznej ze strony swojego męża. Z upływem kolejnych miesięcy, tkwiąc w bagnie emocjonalnym, Ranaya zdaje sobie sprawę, że jedyną szansą jest ucieczka. Staje się uczestniczką wypadku samochodowego co pozwala jej z kolei zaaranżować własną śmierć. Myślę, że resztę fabuły pozostawię wam do odkrycia samemu.

Jak już wcześniej wspominałem, książka wywarła na mnie ogromne wrażenie. Zderzyłem się z kulturą państwa, o której nie miałem wcześniej pojęcia – Indii. Kultury, w której aranżowane małżeństwa są codziennością, a znaczenie kobiet w społeczeństwie pozostaje umniejszone. Bardzo się cieszę, że książki takie powstają. Otwierają nas one na liczne problemy współczesnego świata o których wciąż możemy nie mieć pojęcia. Oprócz roli edukacyjnej książka niesie ze sobą ogromne przesłanie, które moim zdaniem możemy odebrać uniwersalnie. Jeśli tkwimy w toksycznych relacjach, związku czy małżeństwie nigdy nie jest za późno, żeby się z niego wyrwać. Mam nadzieję, że powieść trafi do właściwych osób i da im siłę do zmiany, bo jestem pewny, że ma w sobie taką moc. Co więcej, czytając wpadamy w wir akcji z którego nie sposób się wyrwać. Polecam!

Pierwsza połowa ksiazki mega wciągająca- trudna tematyka przemocy wobec kobiet osadzona w indyjskich realiach- czytało się świetnie. Natomiast jeśli chodzi o dalszą część, czyli wątki miłosne i zemstę, tu już mi się tak bardzo nie podobało. Trochę to wszystko szło zbyt łatwo, no i ten trójkąt miłosny tak średnio....

• Patronat
  • Egzemplarz recenzencki