Wesley i ludzie zwani metodystami

Tłumaczenie: Krzysztof Kuczma
Wydawnictwo: Wydawnictwo Pielgrzym Polski
9 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Wesley and the people called methodists, second edition
historia

Metodyzm powstał w wyniku głębokiego pragnienia odnowy duchowej i społecznej osiemnastowiecznej Anglii. Człowiekiem, którego Bóg użył do tego dzieła był duchowny anglikański Jan Wesley. Nie ma wątpliwości, że podczas swego, dość długiego życia, wywierał on dominujący wpływ nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale był też jednym z najbardziej znanych Anglików w całym ówczesnym Imperium Brytyjskim. Jego wpływ jako jednostki, nie mówiąc już o roli metodyzmu, był odczuwalny na przestrzeni ponad pięćdziesięciu lat. Jan Wesley i jego brat Karol stali się głównymi postaciami rozwijającego się przebudzenia metodystycznego. Działalność braci Wesleyów i ich współpracowników sprawił,a że pod koniec osiemnastego wieku powstał nowy twór eklezjalny pod nazwą "Methodist Church", który w Polsce funkcjonuje jako Kościół Ewangelicko-Metodystyczny.
Z wielką radością oddajemy do rąk czytelników książkę, której brakowało na polskim rynku wydawniczym. Ukazuje się ona dzięki Wydawnictwu "Pielgrzym Polski".
Jak powiada autor: "Aby zrozumieć ruch wesleyański, musimy najpierw przesiać glebę, na której wyrósł, poszukać ziaren, z których wzrastał oraz zwrócić uwagę na żyzne składniki, które go podtrzymywały i żywiły". Książka Richarda P. Heitzenratera zdaje się doskonale wypełniać to zadanie.

źródło opisu: Z przedmowy do wydania polskiego

źródło okładki: http://metodysci.pl

Wiktor Szpunar | 2019-01-19
Przeczytana: 18 stycznia 2019

420 stron podręcznika do historii. Temat: odnowa chrześcijańska w XVIII-wiecznej Anglii - Jan i Karol Wesleyowie oraz metodyzm. Brzmi trochę strasznie, ale nie nudziłem się ani przez chwilę [!]. Książka absolutnie dla każdego, a na pewno dla wszystkich, którzy chcieliby więcej dowiedzieć się o tym ciekawym ruchu i wyjątkowych kaznodziejach i reformatorach.

Oczywiście, są jeszcze po polsku "Bracia z Epworth" Witolda Benedyktowicza (także o Wesleyach), ale to pierwsza znana mi książka o nich z tak bogatym zbiorem ich wypowiedzi, fragmentów książek, dzienników i listów czy relacji z konferencji.

Wesleyowie byli ludźmi niesamowitymi, na pewno trzeba ich określić reformatorami i pionierami, choć właściwie nie głosili niczego nowego, nie podali żadnej szczególnie nauki, ale raczej głosili to, co znane było od początku (co tak wyraźnie widać w "Hymnie o miłości" św. Pawła czy "Kazaniu na górze" naszego Zbawiciela).

"Ta prawdziwie racjonalna religia", oparta na Piśmie Świętym,...