Charles Bukowski. Wspomnienia Scarlet

Tłumaczenie: Maksymilian Tumidajewicz
Wydawnictwo: Replika
Charles Bukowski's Scarlet
Ag2S

Zaczęło się pod wpływem impulsu – przelotna znajomość pomiędzy ikonicznym Charlesem Bukowskim a jego słynną muzą, Pamelą „Cupcakes” Wood, która doprowadziła do dwuletniego związku, opisywanego przez Wood w tym pamiętniku bez zbędnego owijania w bawełnę. Jest to orzeźwiająco prostolinijna historia ich pełnego absurdów, lecz i czaru związku. To spełniony sen entuzjastów Bukowskiego – pełne...

To spełniony sen entuzjastów Bukowskiego – pełne zanurzenie się w jego życie u boku niezależnej i rezolutnej Scarlet, kobiety, o której pisał w książce pod tymże tytułem, jak również w wielu wierszach. W powieści Bukowskiego Kobiety pojawia się ona jako Tammie.

Kim jest Scarlet? Skąd wzięła się tak silna chemia pomiędzy Bukowskim a kobietą, której tożsamość wielu intrygowała? Niniejsza książka to wciągająca i błyskotliwa historia ich wspólnego życia: pełna miłości i dowcipu, skomplikowana, a czasem skandaliczna. Widzimy Buka jako niepozbawionego wad geniusza, dostrzegamy jego utajoną gwałtowność, wychodzącą na jaw pod wpływem alkoholu, ale i doceniamy jego prawdziwą, wrażliwą i współczującą naturę.

źródło opisu: https://replika.eu/tytul/charles-bukowskiwspomnienia-scarlet/

źródło okładki: https://replika.eu/tytul/charles-bukowskiwspomnienia-scarlet/

wiesia | 2019-04-23
Na półkach: 2019, Przeczytane
Przeczytana: 23 kwietnia 2019

Przeczytałam "O pisaniu" Bukowskiego i nawet podobały mi się jego listy z ciekawymi refleksjami na temat pisarstwa. Potem próbowałam poznać jego twórczość, ale poddałam się po kilkunastu stronach.

Teraz pomyślałam, że spróbuję dowiedzieć się czegoś ciekawego o jego życiu. Niestety, książka jest fatalnie napisana, nudna, czasem wręcz infantylna.
Nieliczne zdjęcia wielkości pudełka od zapałek, a nawet mniejsze, niektóre zamazane nieco, trzeba by oglądać przez lupę. W sumie zresztą po co, czy mam mdleć z zachwytu na widok pękniętej szyby w volkswagenie Bukowskiego?!
Na końcu trzy i pół strony podziękowań oraz informacja, że "to pierwsze pełnowymiarowe dzieło pani Wood - i prawdziwie mistrzowska robota".
Dla mnie to bardzo mocno przesadzone słowa.

Po tej lekturze nie mam już ochoty na sięganie po jakąkolwiek pozycję z nazwiskiem Charlesa Bukowskiego.

Monika KanapaLiteracka | 2019-05-05
Na półkach: 2019, Na regale, Przeczytane

Niewielu widziało Bukowskiego w tak prywatnych, nawet intymnych chwilach. Chwilach fascynacji, słabości i szału twórczego. Pamela opowiada jak się zachowywał względem niej, o jego chronicznej zazdrości i atakach wściekłości, kiedy wypił zbyt dużo. Dowiadujemy się o głębi jego alkoholizmu i muskamy trudne dzieciństwo. Bywał czuły i troskliwy, bywał agresywny i niekontrolowany. Pisał o niej peany, żeby za chwilę oczernić w najpodlejszy sposób. Obydwoje cechowało pewne szaleństwo i zupełny brak poczucia realizmu.Na ile można wierzyć słowom Pameli? Jak dobrze pamięta wydarzenia z pijackiej i zaćpanej młodości? W jakim stopniu wybiela siebie i oczernia Bukowskiego, który napisał o niej niejedno gorzkie słowo? Sama przyznała, że ostatecznie to on miał dosyć jej i jej wiecznej fazy. Przygoda, jaką było bycie w związku z połowę młodszą kobietą, okazała się go przerastać. Czy to miłość, czy zwykły sentyment, jaki obydwoje do siebie czuli? Ja tego nie kupuję.Podsumowując:Jeśli chcecie...

Tomek | 2019-03-17

Bolesna lektura. I to nie tylko dlatego, że jest słabo napisana, a tłumaczenie bardzo pobieżnie zredagowane.
Bałwochwalczy wielbiciele Wielkiego Buka, zwłaszcza ci, którzy wierzą, że jego życie i proza to tylko „wóda i dziwki”, mogę doznać udaru. Pamela „Cupcakes” Miller/Wood, słynna „Scarlet”/„Tammy” z utworów Bukowskiego, pokazuje nam pisarza w gaciach. A Buk w bieliźnie, oczywiście brudnej, nie był tym gościem, który wyłania się z kart jego prozy czy strof poezji, szarym wilkiem – samotnikiem, cynikiem, lubieżnikiem, sceptykiem i stoikiem. Nie był gościem, a zwykłym kolesiem; skłonnym do wybuchów facecikiem, mazgajem stojącym na skraju żałosności; starzejącym się frajerem żebrzącym o względy, bojącym się samotności i grającym w licealne erotyczne bierki.
Inna sprawa, to pytanie, czy relacja „Cupcakes” jest prawdziwa, czy ta wspominająca dziś młodość kobieta jest w stanie pokusić się obiektywizm. I tu pojawia się trzeci powód, dla którego lektura tej książki jest bolesna –...

Książkoholiczka88 | 2019-03-14

Ciężko się oderwać, czyta się jak powieść! Myślę, że będzie ciekawą lekturą nie tylko dla fanów Bukowskiego. Pięknie wydana. Polecam!

WolneLitery | 2019-03-31
Przeczytana: 31 marca 2019

Już nie raz wspominałam Wam, że rzadko zdarza mi się sięgać po biografię, ale są takie, które zdecydowanie TRZEBA przeczytać. Dla mnie jest to właśnie jedna z nich.
Dwa lata z życia Charlesa Bukowskiego u boku Pameli, to właśnie z jej perspektywy zobaczymy jak wszystko wyglądało i jak było naprawdę. Książka napisana prostym, ale dzięki temu bardzo przystępnym językiem. Zdradza naprawdę bardzo dużo i zdecydowanie wszystko pokazane jest bez zatajania i owijania w bawełnę. Sporo kontrowersyjnych i drastycznych momentów, które mnie przerażały, ale dzięki temu jeszcze bardziej chciałam wiedzieć, jak zakończy się całość i jak ostatecznie skończyła Pamela. Dużo seksu, alkoholu i narkotyków. We wszystkim ta dwójka, wraz z przyjaciółmi, rodziną i dzieckiem.
Książka pokazuje, jaki naprawdę był Bukowski, jaki miał stosunek do kobiet, jak się zachowywał i jaki był na początkach swojej kariery. Bardzo kontrowersyjna postać, którą tutaj mamy szansę poznać o wiele lepiej! Podobają mi się...

rutynowa | 2019-04-08

Charles Bukowski lubił szokować. I mowa tu nie tylko o jego utworach, ale też stylu życia, który prowadził. Był człowiekiem pełnym sprzeczności i przejście od euforii do skrajnego zdenerwowania zajmowało mu kilka sekund. Wiele osób uważa jego utwory za nowatorskie, a specyficzny styl, którym się posługiwał – za błyskotliwą i trafną odpowiedź na szarą rzeczywistość Ameryki. Ale co tak naprawdę wiemy o Bukowskim? Jaki był prywatnie? Czy dał się lubić? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w nowej książce Pameli Wood.

Jeśli jeszcze nie mieliście okazji sięgnąć po tę pozycję, mogę z całą mocą tego słowa ją Wam polecić. Nie tylko fani pisarza znajdą tu coś dla siebie. Jest to także cudowne źródło wiedzy o życiu Amerykanów w latach siedemdziesiątych, ich pragnieniach i namiętnościach.

werjust | 2019-03-19

Wyśmienita książka. O Bukowskim i jego dwuletnim związku z Pamelą Cook, znaną skądinąd ze powieści Kobiety. Pełno tu humoru i świetnie opisanego, mocno prywatnego życia Bukowskiego. Nico inne spojrzenie na tego pisarza. Dobra książka.

konto_usuniete | 2019-04-07
Przeczytana: 07 kwietnia 2019

Dla niej on miał być "sugar daddym", "mentorem" i życiowym przewodnikiem, który doradzi co zrobić w trudnej sytuacji, a częściej, pożyczy pieniądze na wieczne nieoddanie. Dla niego ona miała być pierwszą miłością. Tą najpierwszą z pierwszych. Dziewczyną z liceum, której nie miał. Żaden kryzys wieku średniego. Raczej rozpaczliwy powrót do przeszłości aby nadrobić stracony czas. Piękności z liceum nie wybierają na chłopaków dziwaków. Na bal absolwentów zabiera je kapitan drużyny baseballowej. Jak mogłeś o tym zapomnieć, chłopie?

Nie była jego groupie. Nie znała jego twórczości. Nie doceniała tego, co robił najlepiej, jego "świętości" - dlaczego ona ze mną jest? Bukowski nieśmiały, Bukowski zakompleksiony. A przecież miał być gruboskórnym twardzielem, którego nic nie rusza. Niedojrzały on, niedojrzała ona.

Mniej więcej taki obraz wyłania się z lektury. Na ile szczery tego nie wie nikt. O ile wierzyć autorce, której się finansowo doskonale powodzi, książka powstała w ramach tych,...

czytajaca_Sandra | 2019-04-23
Przeczytana: 10 kwietnia 2019

Bardzo rzadko sięgam po biografie. Z pewnością nie jest powodem jakaś ignorancja z mojej strony. Najpierw warto sięgnąć do opisu książki:

Mam nadzieję, że nie znajdę tutaj żadnej osoby, która nie kojarzy Bukowskiego ani jego twórczości. Nawet jeśli, kilka stron na facebook'u poniekąd promuję tę twórczość, więc nawet jeśli nie pamiętacie to i tak mogliście się zderzyć z jego dziełami, cytatami.

Dzięki Pameli Wood poznajemy Bukowskiego od trochę innej strony. W latach siedemdziesiątych dwudziestego stulecia poznała Bukowskiego. Ba, nawet stworzyli krótki związek. Kobieta była bohaterką niektórych dzieł Charlesa.
Książka jest napisana w sposób...

Kobieta_Demolka | 2019-05-18

Rzadko czytam biografie, czy wspomnienia kogoś znanego, ale Bukowski od dłuższego czasu jest osobą, która w pewnym sensie mnie fascynuje. Jego skandaliczne życie pełne narkotyków, alkoholu i seksu, w moich oczach jest po prostu ciekawe. Jak wiadomo, skandale zawsze się lepiej czyta :) w tej książce możemy poznać go trochę od innej strony.

Nie oszukujmy się. Prywatność osób które nas fascynują zawsze jest ciekawa ;) Autorką książki jest Pamela Wood, która była partnerką Bukowskiego przez dwa lata. Niby niewiele, ale przez dwa lata można poznać się na człowieku. Czytając książkę odnosi się wrażenie, że te dwójkę łączyła szczególna więź. Myślę, że teraz to najlepsza chwilą, żebym ponownie sięgnęła po twórczość Bukowskiego, może wiedząc o nim trochę więcej, będę miała inne spojrzenie na jego dzieła :)