Powiesić, wybebeszyć, poćwiartować czyli historia egzekucji

Wydawnictwo: Znak Horyzont
Hung, Drawn, and Quartered
historia
Ag2S

Największa rozrywka w średniowieczu? Oczywiście – publiczna egzekucja! Miażdżenie, palenie, ćwiartowanie, topienie, gotowanie żywcem i nabijanie na pal. Średniowieczny mieszczanin byłby zawiedziony nowoczesnymi metodami wykonywania kary śmierci. Ta książka to bezkompromisowe spojrzenie na historię egzekucji na przestrzeni wieków. W miarę jak poznajemy kolejne zabójcze techniki – od...

Największa rozrywka w średniowieczu? Oczywiście – publiczna egzekucja!

Ta książka to bezkompromisowe spojrzenie na historię egzekucji na przestrzeni wieków. W miarę jak poznajemy kolejne zabójcze techniki – od działającej z szybkością błyskawicy gilotyny, po długie i powolne obdzieranie żywcem ze skóry – jedno staje się pewne – uśmiercanie to od zawsze dynamicznie rozwijająca się branża!

Zaczniemy od starożytnych widowisk w Koloseum, gdzie skazańców rozrywały na strzępy dzikie zwierzęta. Później przeniesiemy się do średniowiecza – czasów czarownic i najbardziej wymyślnych tortur. Przyjrzymy się też misternej sztuce wieszania na szubienicach. Czeka nas również wizyta we Francji, ojczyźnie gilotyny. A w XX wieku? Krzesło elektryczne, komora gazowa oraz zastrzyk trucizny.

Jak długo obcięta przez kata głowa pozostaje świadoma? Czy można przeżyć własną egzekucję? Czy kat to dobry zawód?

Ta pełna krwawych ilustracji, rozkosznie makabryczna książka to lektura nie dla ludzi o słabych nerwach i zdecydowanie tylko dla dorosłych.

źródło opisu: https://www.znak.com.pl/

źródło okładki: https://www.znak.com.pl/

"Gdyby nadal odbywały się publiczne egzekucje, chodziłbyś popatrzeć?"

Kiedyś to się ludziom naprawdę nudziło. Egzekucje publiczne odbywały się z wielką pompą. Ludzie zbierali się na placach egzekucyjnych jak na jakiejś hucznej balandze, nawet dzieciaki dostawały wolne od szkoły. W końcu było na co popatrzeć. Tym bardziej, że wielu z katów wykonujących wyroki to byli partacze i alkoholicy z łapanki, którzy bardzo często partolili robotę.
Na filmach to zawsze pięknie wygląda - ciach i głowy nie ma. Rzeczywistość była dużo bardziej brutalna i drastyczna.

Do tego w czasach średniowiecza gdzie inteligencją nikt nie grzeszył, krew trupa i ciepłe zwłoki traktowane były jak najlepsze lekarstwo na wszelkiego rodzaju choroby skóry, puchlinę, hemoroidy czy podagrę (szkoda że nie na głupotę) a poćwiartowane kawałki zwłok służyły m. in. jako suweniry.

Jeżeli macie ochotę poznać historię egzekucji od czasów starożytnych aż po teraźniejsze krzesła elektryczne czy plutony egzekucyjne to...

noodla_books | 2019-03-24
Przeczytana: 24 marca 2019

Show must go on..Wyobraź sobie, że stoisz wśród publiczności i czekasz na egzekucję. Teraz zamknij oczy i spróbuj sobie wyobrazić najgorszy z możliwych krzyków, jaki człowiek może z siebie wydać. Zanim zostanie stracony, będzie przypalany, rozszarpywany lub być może ugotowany. Forma dowolna.
Możesz? Ja niestety nie, jakakolwiek forma śmierci, po przeczytaniu tej literatury nie jest dla mnie humanitarna. Zresztą chyba takiej nawet nie ma.

"Głowę podnoszono jeszcze na chwilę, żeby publiczność mogła wyrazić swoją aprobatę, po czym wrzucano ją do kosza razem z ciałem i całość zabierano na cmentarz".

Przeczytałam już sporo książek, w których naczytałam się o różnorakich sposobach śmierci i wciąż czasem jestem zaskakiwana, lecz ta pozycja jest wyjątkowo drastyczna. Zdecydowanie dla czytelnika o stalowych nerwach i przede wszystkim kierowana dla osób dorosłych.

Ten album śmierci jest przepięknie wydany, prawie na każdej stronie znajdują się fotografie, obrazy albo szkice...

Mroczne_historie | 2019-03-21
Przeczytana: 21 marca 2019

Jakie byłoby Twoje ostatnie życzenie przed śmiercią?
W czasach, gdzie nie było radia, telewizji, internetu, a dzieciaki nie przesiadywały całymi godzinami na smartfonach, największą średniowieczną rozrywką były publiczne tortury i egzekucje. Zawisnąć na stryczku można było dosłownie za wszystko. Począwszy od morderstw po najmniejsze przewinienia. Na placach gromadziły się tłumy, włącznie z dziećmi. Publiczność lubiła być zaskakiwana, dlatego osoby odpowiedzialne za zabijanie, musiały nieustannie wymyślać nowe sposoby zabawiania widzów. Liczyła się kreatywność kata, a przyznać trzeba, tego im akurat nie brakowało i maksymalne cierpienie ofiary. Na katów często zatrudniano niedoświadczone osoby, które partaczyły robotę, przedłużając tym samym agonię skazańca. Zdarzało się, że sam szubrawiec zaczynał się niecierpliwić. Takie niewypały zazwyczaj kończyły się istną masakrą. Trzeba przyznać, iż nim skazany zakończył swój żywot, musiał się nieźle namęczyć.
"Powiesić, wybebeszyć...

Smuggler | 2019-02-27
Przeczytana: 27 lutego 2019

Makabra w stanie czystym. :) Nie polecam lektury tego przy jedzeniu, ale pomijając tę drobnostkę, to szczerze mówiąc nie mogłem się oderwać od tej książki. Bo napisana jest sprawnie, delikatnie przesiąknięta czarnym humorem i pełna rozmaitych, często wręcz odrażających informacji na temat śmierci, tortur itd. - jeśli np. interesuje was bardzo dokładny opis nabijania na pal, tortur zadawanych przez Indian jeńcom, albo opis wyjątkowo spartaczonych egzekucji, to wiecie już gdzie ich szukać...

Np. "W 1814 roku w Newgate, John Ashton, skazany na śmierć rozbójnik, niemalże umknął ze stryczka. Wieszano go razem z czterema innymi ludźmi, ale to on ściągnął na siebie całą uwagę, gdy zaczął błaznować na szafocie (...) Gdy tylko zapadnia się otworzyła i pięciu skazańców runęło w dół, Ashton odbił się i natychmiast wskoczył z powrotem na platformę. Wciąż zakapturzony zaczął ubliżać zgromadzonym oficjelom, ale po chwili kaci zepchnęli go po raz drugi i tym razem poszło już zgodnie z...

AnnieK | 2019-04-03
Na półkach: 2019, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 27 marca 2019

Ostatnio, miałam okazję przeczytać o badaniu zwłok pokrytych tkanką miękką jak i już samych kości. To były bardzo ciekawe pozycje, z których wiele wyniosłam. Gdy zobaczyłam zapowiedź książki ,,Powiesić, wybebeszyć i poćwiartować, czyli historia egzekucji", wiedziałam, że to coś dla mnie. Byłam niezmiernie ciekawa jak ludzie byli zabijani w imię sprawiedliwości, prawa, ale i nie tylko. Nie mogłam się doczekać aż ta książka znajdzie się w moich łapkach i będę mogła ją przeczytać.

Pierwszą rzeczą jaką zrobiłam, gdy już miałam w dłoniach swój egzemplarz książki ,,Powiesić, wybebeszyć i poćwiartować" było jej przejrzenie. Książka jest bogata w ilustracje, więc zrobiłam szybki wizualny przegląd metod egzekucji. Następnie, musiałam przejrzeć tytuły rozdziałów, gdyż byłam ciekawa jakie metody będą w tej książce opisane. W końcu przeszłam do czytania i dokładnego przyglądania się ilustracjom. ,,Powiesić, wybebeszyć i poćwiartować" szybko mnie wciągnęła. Czytałam i nie dowierzałam, że...

MaRs1988 | 2019-05-03
Przeczytana: 03 maja 2019

Książka bardzo ciekawa, zawiera wiele ilustracji. Zaliczyć ją należy raczej do beletrystyki niż literatury naukowej, niemniej warto po nią sięgnąć ze względu na liczne ciekawostki dotyczące kary śmierci. Książce brakuje jakiegokolwiek zakończenia czy podsumowania, kończy się ciekawostką dotyczącą egzekucji jednego z przestępców. Polecam zainteresowanym tematem.

Glaucus | 2019-05-05
Przeczytana: 05 maja 2019

Rewelacyjna, jednym słowem.
Podróż po historii egzekucji wydaje się z pozoru makabryczna na pierwszy rzut oka. Pomijając idealnie dobrane obrazki, opowieści o konkretnych osobach, których autor historię przedstawia, miałem w pewnym momencie wrażenie "wczucia" się w tych ludzi, na kilka minut, godzin, dni przed egzekucją. Zwłaszcza w sytuacjach, gdy nic nie poszło zgodnie z planem i człowiek musiał przeżywać przeogromne katusze, zanim umarł. Myślę, że jest to nie tylko pozycja czysto faktograficzna, ale również w pewnym stopniu filozoficzna. Przez tą książkę czuć ból, czuć bezwzględność, nawet obrzydzenie do czasów odległych, wręcz chciało by się rzecz barbarzyńskich.
Na pewno książka jest jedną z tych, które trzeba przeczytać, aby wyrobić sobie zdanie o karze śmierci jako takiej.

buziaczka3 | 2019-04-29
Na półkach: Polecam, Super, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 28 kwietnia 2019

Bardzo ciekawa książka dla osób interesujących się historią. Historią egzekucji. Pierwsza książka tego autora i jestem zachwycona. Zamówiłam już drugą-historię morderstwa. Książka z ciekawymi opisami egzekucji jakie stosowano od dawien dawna, aż do czasów teraźniejszych. Świetnie napisana, dużo zdjęć i ilustracji dokumentujących temat. Podzielona na rozdziały, każdy dotyczący innej metody uśmiercania najgorszych przestępców. Dużo ciekawostek o osobach znanych z filmów czy książek historycznych i opisy ich śmierci. Poruszające są wątki nieudanych egzekucji. Polecam.

Oczytany | 2019-04-10
Przeczytana: 06 kwietnia 2019

Czy można napisać interesującą książkę na temat kary śmierci? Zdecydowanie tak! „Powiesić, wybebeszyć i poćwiartować czyli historia egzekucji” autorstwa Jonathana J. Moore’a jest tego najlepszym dowodem.

Jonathan J. Moore urodził się w 1964 roku. Studiował na Uniwersytecie w Melbourne, gdzie uzyskał tytuł licencjata na kierunkach historii i języka angielskiego. W trakcie studiów bardzo dużo podróżował. Przez dwadzieścia lat pracował jako nauczyciel historii.

Książka opisuje historię egzekucji na przestrzeni wieków. Autor w kilkunastu rozdziałach przedstawia różne rodzaje kary śmierci: od rozrywania na strzępy przez dzikie zwierzęta w starożytności, poprzez ścięcie mieczem, spalenie żywcem, gilotynę, powieszenie w średniowieczu, aż po zastrzyk z trucizny i krzesło elektryczne w czasach współczesnych. Z „Powiesić, wybebeszyć i poćwiartować czyli historia egzekucji” możemy dowiedzieć się, w jaki sposób zmieniały się zwyczaje związane z wykonywaniem egzekucji. Obecnie skazany ma być...

KKK | 2019-03-29
Przeczytana: 28 marca 2019

Kiedyś chodziliśmy popatrzyć jak ludzie cierpieli i umierali, dziś to potępiamy, ale - dziwna sprawa - nadal lubimy o tym czytać. Książka godna polecenia wszystkim ciekawskim!