Do gwiazd

Tłumaczenie: Zbigniew A. Królicki
Cykl: Skyward (tom 1)
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Skyward

Pasjonująca opowieść o nieustraszonej dziewczynie, która chce zostać pilotem myśliwca w czasach najazdu ludzkości przez okrutną rasę obcych. Świat Spensy jest atakowany od setek lat. Obcy zwani Krellami przypuszczają jeden powietrzny atak za drugim, prowadząc niekończącą się kampanię, której celem jest zagłada ludzkości. Jedyną obroną przed nimi są eskadry myśliwców walczące z wrogiem w...

Świat Spensy jest atakowany od setek lat. Obcy zwani Krellami przypuszczają jeden powietrzny atak za drugim, prowadząc niekończącą się kampanię, której celem jest zagłada ludzkości. Jedyną obroną przed nimi są eskadry myśliwców walczące z wrogiem w przestworzach. Piloci są bohaterami niedobitków ludzkiej rasy.

Spensa zawsze marzyła, że zostanie jedną z nich, że będzie latać i dowiedzie swojej odwagi. Jednak ciąży na niej niesława jej ojca – zestrzelonego przed wieloma laty pilota, który nieoczekiwanie zdezerterował, praktycznie przekreślając szanse Spensy na przyjęcie do szkoły pilotów.

Ludzie nigdy nie pozwolą Spensie zapomnieć o tym, co zrobił jej ojciec, lecz ona mimo to postanowiła latać. A Krelle właśnie to umożliwili. Podwoili liczebność swojej powietrznej armady, jeszcze bardziej zagrażając światu Spensy. Rozpaczliwa walka ludzkości o przetrwanie pozwoli spełnić jej marzenie życia…

„Skyward to przygoda, której nie chcecie przegapić. Wszystkim miłośnikom fantastyki spodoba się ten niezwykły melanż fantasy i hard SF, ukazujący, jak Spensa uczy się, co oznacza prawdziwa odwaga”.

TOR.COM

„W tym pełnym dynamicznej akcji pierwszym tomie nowej trylogii Sanderson przedstawia sympatyczną młodą bohaterkę oraz szereg niezapomnianych postaci – włącznie z zabawnym robotem mającym obsesję na punkcie grzybów – na tle dramatycznej walki o przetrwanie ludzkiej rasy”.

PUBLISHERS WEEKLY

„Brandon Sanderson jak zawsze tworzy unikalny i interesujący świat, który poznajemy wraz z dojrzewającą główną bohaterką… Świetna zabawa i pełna emocji podróż dla tych z nas, którzy w głębi serca pozostali dziećmi”.

BEST FANTASY BOOKS

źródło opisu: https://zysk.com.pl

źródło okładki: https://zysk.com.pl

Kamila | 2018-12-21

Skyward autorstwa Brandona Sandersona to książka sci-fi skierowana głównie do młodzieży, jednak jestem pewna, że nie tylko młodzi ludzie ją docenią. Autor jeszcze nigdy mnie nie zawiódł i również najnowsza jego książka mnie zachwyciła. Nie potrafię do końca sprecyzować co takiego jest w jego prozie, ale każda jego historia potrafi mnie wciągnąć bez reszty do tego stopnia, że zapominam o całym świecie.
Tym razem poznajemy historię Spensy, dziewczyny która marzy o tym, by zostać pilotem kosmicznego myśliwca, tak jak jej ojciec. Żyje ona na planecie, na której wiele lat temu rozbił się statek jej przodków. Ludzkość jest niemal całkowicie wytępiona i tylko niewielkie jej skupiska żyją w ukryciu, w jaskiniach pod powierzchnią planety. Tajemnicza rasa obcych zwana Krellami bezlitośnie atakuje z trudem odbudowywaną cywilizację.
Jednak marzenia Spensy nie będą łatwe do zrealizowania. Nie dlatego, że testy na pilotów są niezwykle trudne, jest dość zdeterminowana, by zrobić wszystko aby...

Rachel3 | 2019-02-02
Na półkach: Przeczytane, Pełna podziwu

Czasami kończysz książkę, która była tak cudowna, że aż nie wiesz co powiedzieć. To właśnie jest "Skyward" i to pomimo tego, że moje rewiry to fantasy, a nie sci-fi. Więc może to nie "Skyward" - może to Brandon Sanderson. Co ja tam wiem.

T-Rex | 2018-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2018

Hmm... od czego zacząć? Cóż, może od tego że samą książkę przeczytałem po angielsku więc nie jestem pewien czy polska lokalizacja będzie lepsza czy gorsza. Jeśli ktoś ma zamiar czytać po polsku to nie jestem w 100% czy moja opinia jest przydatna.

Z tym wstępem za nami, mogę powiedzieć że to jest książka Sandersona... Tak wiem, brzmi to dziwnie, ale tak po prostu jest. Jest coś w jego stylu pisania książek co mnie po prostu chwyta. Skyward nie jest w tym wyjątkiem. Świat jest interesujący, i dość mroczny. W pewnym sensie można go nazwać post-post apokalipsą/Soft science fiction. Postacie przedstawione są interesujące, nawet te drugoplanowe mają w sobie sporo głębi i są dobrze napisane. Fabuła książki jest dobra, niektóre zdarzenia są przewidywalne, ale większość jest raczej niespodziewana. Szczerze polecam.

Hekate | 2019-03-22
Na półkach: 2019, Przeczytane, Po angielsku