Swatanie dla początkujących

NieZwykłe
2019-03-06
2019-03-06
Mateusz Grzywa
Mateusz Grzywa miłość swatanie radość los magia

Książka na wskroś amerykańska, z całym tym Brooklynem, tradycjami i zachowaniami. Mówić do starszego pana, ledwo poznanego klienta: 'spokojnie, koleś', to w moim odczuciu brzmi co najmniej dziwnie. Każdy wtrąca się w życie każdego, nieznajomi chodzą na kawę, zapraszają się do domów i od razu nazywają się przyjaciółmi - ja tego nie pojmuję.
Dziwne relacje bohaterki z rodziną, niby ją kochają i chcą dla niej jak najlepiej, ale ma żyć dokładnie tak, jak oni tego chcą i nie ma innej opcji. A sama główna bohaterka, też jakaś niedorobiona. Autorka jakby nie potrafiła określić jej przekonań, raz chce dom na wsi, ogródek i przestrzeń, a Brooklyn taki brzydki, brudny i zatłoczony; nagle uwielbia duże miasta i ich hałas. Chce wyjść za mąż za jednego, bo taki dobry i uroczy, ale jednak nie chce bo jest nudny. Sprzedaje dom bo przecież go nie potrzebuje, ale jednak nie, i go sobie zostawia🤷‍♀️ Nie było w niej ani polotu ani wyrazu. Nie przekonała mnie zupełnie, gorzej, wcale jej nie polubiłam.
Tylko to mieszkanie było cudne, uwielbiam taki klimat, stara kamienica, drewno i wykusze, taras na dachu - kurczę, dlaczego mi nikt nieznajomy nie przepisuje takich prezentów...🤔
Poza tym marne dialogi, zero uczuć tylko suche opisy, i ani miłości ani magii. Trochę ją wymęczyłam.

Dziwne relacje bohaterki z...

No dla mnie troszkę slaba pozycja, bardzo mi sie dłużyła, jakiś sens i fajny pomysł miała ale jakoś tak niezbyt mi dobrze się to czytało...no cóż może komuś podpasuje a ja mialm nadzieję że bedzie to lakka fajna pozycja...

Początkowo książka nie wciągnęła mnie w ogóle. Fabuła ciągnęła się i jakoś, w moim mniemaniu, nie miała większego sensu. Oczywiście była romantyczna i pełna miłości, ale zabrakło mi tego czegoś. Po czym pojawiła się Blix. Kobieta jest nieco dziwaczna w naszym odczuciu, taka wiecie…. Starsza Pani wierząca w magię.

Po kilku rozdziałach zrozumiałam, że i ja zaczynam widzieć tę magię. Była ona ukryta w Brooklynie, w zachowaniu głównej bohaterki czy całej gamie osobowości, które mieszkały ze Staruszką.

Odnoszę wrażenie że zmylił mnie tytuł - liczyłam że bohaterka będzie miała etatową pracę jako swatka, a tak naprawdę okazuje się że to jej dodatkowa super moc, z którą nie zawsze potrafi sobie poradzić.

M. popełnia mnóstwo błędów, zachowuje się nieodpowiedzialnie, ale ryzykuje. Bada grunt. I lubi ludzi takimi, jakimi są. To było piękne w tej powieści i nie będę kłamać dopiero wtedy to dostrzegłam. Tą magię na każdej kartce, ukrytą w słowach czy zachowaniach bohaterów. W pogodzie i dziwnych zbiegach okoliczności.

Nie będę kłamać - rozczuliłam się na końcu tej historii.

Czasem oczekujemy, żeby wszystko miało sens, żeby całość miała swój ciąg przyczynowo-skutkowy. Ale tutaj tego nie odczułam. To jak zbiór pewnych sytuacji, które doprowadziły do finału.

Z racji tego że książka nie należy do gatunku "będę trzymać na półce, bo kiedyś do niej wrócę", a raczej "przeczytałam, było miło, ale na tym kończę" będzie brakować mi tej magii. Tej iskry, która była w mojej duszy na czas czytania powieści. Czasem nie dostrzegamy piękna w najprostszych rzeczach, nie czujemy wdzięczności za wszystko, co było dla nas dobre i piękne w życiu. Zdarza się, że jesteśmy złamani, a świat nas przytłacza. I tutaj główne skrzypce trzeba oddać Ciotce Blix. Każdemu życzę takiej osoby w życiu. Ekscentryczna, lekko szurnięta, ale ze światłem w sercu. Nie powiem, zeszyt z zaklęciami nie jest czymś co każdy z nas trzyma w kuchni, ale może właśnie powinniśmy?

Bo czy świat nie jest lepszy jeżeli uwierzymy, że magia jest po naszej stronie?

Książka podnosząca na duchu, zabawna, mająca w sobie iskrę, którą chcę zatrzymać jak długo się da. To magia na większości stron, pogodna opowieść o byciu odważnym i o podejmowaniu trudnych decyzji. Czasem zmiana, której potrzebujemy najbardziej, jest najtrudniejsza do wdrożenia.

Polecam ją wszystkim romantyczkom, a także tym, którzy wierzą w magię. Tym, którzy nawet w najbrzydszy dzień wierzą, że Słońce zaraz wyjdzie zza chmur.

Wiara w magię uzdrawia! Polecam cieplutko.

Po kilku rozdziałach zrozumiałam, że i ja zaczynam widzieć...

Kiepskie zakończenie miesiąca.
Marnie mnie momentami denerwowała, miałam ochotę jej coś zrobić. Najlepszy punkt tej książki to Blix. Noah straszny dupek.
Niebyła to książka najwyższych lotów, a tak się pozytywnie na nią nastawiłam, niestety się rozczarowałam. Ehh szkoda

Kiepskie zakończenie miesiąca.

Kupiłam tą książkę przez okładkę, jest śliczna,delikatna trochę lukrowa, a książka przypomina Piękną i Bestię. Marnie dla której ostatni rok do najłatwiejszych nie należał ; idiotyczny ślub, szybki rozwód, strata pracy , powrót do pokoju z dzieciństwa, dostaje szanse od losu by zmienić swoje życie. Dostaje dom od ciotki swojego byłego męża, którą widziała 2 razy w życiu. Po przeprowadzce , poznaje ludzi, którzy tak jak ona nie dostrzegają miłości, wokół siebie albo się jej boją. Nie powiem bohaterka w pewnym momencie strasznie mnie denerwowała, już jej sąsiad Sammy wydawał się bardziej dojrzały, na szczęście z każdą stroną dorastała, zmieniała się. To świetna obyczajówka z elementami romansu

"Swatanie dla początkujących" to piękna i magiczna książka. Nie znajdziecie tutaj gorącego romansu i schematycznej historii. To lektura, która poruszy Wasze serca i otuli swoim ciepłem niczym puchowa kołdra. To historia, na pierwszy rzut oka lekka, dowcipna - taka komedia pomyłek. Jednak pod otoczką niezobowiązującego woluminu dostajemy mądrą przypowieść o sile przyjaźni i miłości - tej dojrzałej, po przejściach. Autorka wyraźnie chce dać nam znać, że czasem nie wszystko widać na pierwszy rzut oka. Niektórzy całkiem sprytnie się kamuflują, chcąc ukryć prawdziwe emocje, smutki i problemy. Inni potrafią tak dobrze udawać, że coś czują, kiedy w rzeczywistości w środku są wydrążeni ze wszystkich uczuć, że aktorzy teatralni mogą pozazdrościć im kreacji.

Słowo najlepiej opisujące książkę "Swatanie dla początkujących" to naiwność. Naiwność typu: Położę się na torach kolejowych, oczekując, że żaden pociąg mnie nie zabiję.
Sama naiwność głównej bohaterki miesza się z głupotą. Nieświadomość własnej osoby, ukazuje ją jako lalkę, nie człowieka. Autorka nieudolnie próbowała tłumaczyć jej zachowanie, relacją z rodzicami i porównywaniem od dzieciństwa do siostry. Na początku obiecująco zapowiadająca się magia, zniknęła, pojawiając się gdzieniegdzie w celu nadania wyjątkowości historii i irytującej Marnie. Mam wrażenie, że książka utrwala wizerunek kobiet, które nie wiedzą czego chcą od życia. "Przyjaźń" między mieszkańcami budynku, opiera się jedynie na słowach. Postacie są mało ciekawe, papierowe, dialogi drętwe. Mnóstwo rzeczy, rozgrywających się w książce, dzieją się przypadkowo. Nic więcej nie napiszę, ponieważ nie mam w zwyczaju, rozpisywać się na temat pozycji, które okazały się rozczarowaniem.

Rozśmieszała mnie, bawiła, smuciła, a także denerwowała głupotą niektórych bohaterów. Jednak była to przyjemna powieść, czytało się szybko i wciągała. Z drugiej strony zdziwiło mnie jak bardzo jest życiowa.

Trochę myląca zapowiedź na okladce, dlatego spodziewałam się czegoś innego. Lekko się rozczarowałam, bo wszystko ciągnęło się niemiłosiernie. Dużo wątków wprowadzonych tylko po to, by udowodnić wyjątkowość bohaterek, ale to niewiele miało wspólnego ze swataniem. I końcowy wątek miłosny myślałam, że się nigdy nie wydarzy. W moim odczuciu, trochę za mało uwagi zostało mu poświęcone.
Nie było aż tak źle. Czytałam zarówno lepsze, jak i gorsze książki. Tu się troszeczkę pośmiałam, ale to nie zmienia faktu, że pokonanie tej historii zajęło mi kilka dni.

Piękna powieść dla każdego na jesienne wieczory.
Polecam.

Piękna powieść dla każdego na jesienne wieczory.
Polecam.

• Przeczytane w 2019