Okładka książki Harvard Business Review. Podręcznik przedsiębiorcy. Wszystko, czego potrzebujesz, żeby założyć i rozwinąć nową firmę. praca zbiorowa
praca zbiorowa Wydawnictwo: Rebis biznes, finanse
biznes, finanse
Entrepreneur's Handbook
Rebis
2018-10-02
2018-10-02
Bożena Jóźwiak

Książka bardzo mało porusza tematów dla małych firm, a jednocześnie wiedza w niej zawarta to raczej dość podstawowe informacje. Poruszanych jest dużo tematów ale bardzo pobieżnie. Niewiele jest fajnych praktycznych przykładów. Osoby zupełnie początkujące w temacie biznesowym z pewnością czegoś się z tej książki dowiedzą. Jeśli prowadzisz już swój biznes i szukasz porad lub inspiracji raczej poszukaj innych, lepszych książek, skupionych na konkretnych zagadnieniach

Czy nadaję się na przedsiębiorcę? To pytanie powinien zadać sobie każdy kto myśli o otwarciu własnej firmy, a ile osób zastanawia się nad tym zmieniając swoją ścieżkę życia? Podejrzewam, że niewiele. To zagadnienie rozpoczyna tę książkę, a następnie krok po kroku wyjaśnia jakie cechy powinien mieć przedsiębiorca, na co trzeba zwrócić uwagę przy zakładaniu biznesu i co robić gdy firma już działa.
Książka podzielona jest na rozbudowane rozdziały, w których rzeczy dodatkowe są wprowadzone w ramkach. Koniec poszczególnych rozdziałów to krótkie podsumowanie zawartych w nim informacji. Jako osoba prowadząca już działalność od kilku lat szukałam w niej po pierwsze informacji, które mogłabym przekazać na zajęciach jakie prowadziłam dla nowych przedsiębiorców z mojej branży, a po drugie czegoś nowego dla mnie samej. O ile w pierwszym przypadku udało mi się zebrać przydatne dane, o tyle w drugim niekoniecznie. Nie dowiedziałam się niczego co by mi się mogło przydać w momencie, w którym znajduję się teraz. Jednym z głównych zarzutów jaki mam do książek biznesowych jest to, że są przygotowywane pod duże firmy. Zawsze zakłada się w tego typu podręcznikach rozwój biznesu do minimum kilku- kilkunastu pracowników, tymczasem w Polsce większość firm to mikro i mini przedsiębiorstwa. Być może ten styl tworzenia książek wynika ze specyfiki zachodniego rynku, a może nikt nie zakłada, że osoby prowadzące jednoosobowe działalności również mogą chcieć zgłębić wiedzę z zakresu prowadzenia biznesu.
Nie przeczytałam tej książki od deski do deski i raczej nie polecam tego nikomu. To kompendium wiedzy, również o tym jak wyglądają różne modele biznesowe w Polsce, po które należy sięgnąć w odpowiednim momencie i skorzystać z konkretnego działu. Może się to także przydać studentom kierunków ekonomicznych.

poniżej oczekiwań, niewiele się dowiedziałem

poniżej oczekiwań, niewiele się dowiedziałem