Gry Nemezis

Tłumaczenie: Marek Pawelec
Cykl: Expanse / Ekspansja (tom 5)
Wydawnictwo: Mag
Nemesis Games

Gry Nemezis to piąty tom bestsellerowej serii Expanse. Zyskaliśmy dostęp do tysiąca gwiazd i rozpoczął się największy w dziejach wyścig do zajmowania ziemi. W miarę jak wylatują kolejne fale osadników, zaczyna zmieniać się struktura władzy w starym Układzie Słonecznym. Statki znikają bez śladu. Potajemnie zbierane są prywatne armie. Skradziono ostatnią istniejącą próbkę protomolekuły....

Gry Nemezis to piąty tom bestsellerowej serii Expanse.

Statki znikają bez śladu. Potajemnie zbierane są prywatne armie. Skradziono ostatnią istniejącą próbkę protomolekuły. Planety wewnętrzne zostają powalone na kolana przez ataki terrorystyczne uważane dotąd za niemożliwe. Grzechy przeszłości powracają, każąc płacić straszną cenę.

A w świecie rozdartym walką o nowy porządek, pośród krwi i ognia, James Holden i załoga Rosynanta muszą znaleźć sposób na przetrwanie i powrót do jedynego domu, jaki im pozostał.

źródło opisu: http://mag.com.pl

źródło okładki: http://mag.com.pl

Oto nadszedł moment, kiedy wszyscy fani załogi Holdena powinni poczuć się dopieszczeni i usatysfakcjonowani, bo ten tom jest tylko o nich. Każdy z czwórki bohaterów dochodzi do głosu, dowiadujemy się o ich przeszłości, a to wszystko w towarzystwie rebelii Pasiarzy i widma apokalipsy wiszącego nad naszą rodzimą planetą. I ja też w tym tomie poczułam się dopieszczona, podekscytowana i byłabym skłonna powiedzieć, że to był najlepszy tom z serii, ale dlaczego tak nie powiem o tym później.

Rosynant jest doprowadzany do świetności po powrocie z poprzedniej misji. Załoga ma trochę czasu dla siebie, każdy postanawia wykorzystać go na uporządkowanie swoich osobistych spraw. Rozstają się. A tymczasem giną statki wlatujące do pierścienia i zaczyna narastać rewolucyjne napięcie. Czy członkom załogi uda się jeszcze kiedyś wrócić do siebie i połączyć siły?

Na plus jest to, że wreszcie jeszcze bardziej zżyłam się z załoga Rosa, która lekko zaczęła mnie nudzić ostatnio. Poznajemy trochę faktów...

Jonasz | 2017-08-30
Przeczytana: 30 sierpnia 2017

Piąta część serii „Expanse” Jamesa S.A. Corey (alias dwójki pisarzy – Daniel Abrahm i Ty Franck) jest w mojej opinii najlepszą dotychczas. Przewyższa nawet otwierającą cykl powieść - Leviathan Wakes, której dałem 8 gwiazdek. Nemesis Game należy się zgodnie z tym co najmniej 9.
W tej części akcja nie wykracza poza macierzysty Układ Słoneczny. Nie brakuje w niej jednak emocji. W momencie gdy wydaje się, że ludzkość czeka świetlana przyszłość związana z kolonizacją tysięcy światów, rozpoczyna się morderczy konflikt, pociagajacy za sobą kolosalną destrukcje i ofiary liczone w milardy. Nasi bohaterowie – czetrosobowa załoga statku Rocinate tym razem rozrzucona jest po całym układzie słonecznym, każde z osobno zmagając się z dramatycznymi wydarzeniami.
Sensacyjna fikcja naukowa w najlepszym wydaniu.

Książki | 2019-05-14
Przeczytana: 14 maja 2019

Jako że jest to już piąty tom tego uniwersum nie będę zgłębiać się w budowę postaci, ponieważ przy takiej serii nie tylko bohaterowie pierwszoplanowi ale nawet ci z drugiego czy trzeciegoplanu mają tyle czasu iż zostają zapamiętani. W tej części nasi główni bohaterowie, załoga statku Rosynant rozdziela się korzystając z okoliczności iż okręt przez dłuższy czas będzie w suchym doku. Dzięki takiemu zabiegowi czytelnik może zauważyć jak mało wie o postaciach z którymi spędził dość dużą ilość stron. Muszę przyznać iż spodobał mi się ten zabieg zwłaszcza, że mimo poznawania ich przeszłości ani razu autor nie skusił się o retrospekcję. Z wielką przyjemnością przyjrzę się bliżej kolejnemu tomowi, mimo tego iż serial w tym uniwersum jest według mnie nudny i przegadany to tempo w jakim zbudowana jest książka bardzo mi odpowiada.

Zapraszam również na mego bloga:

Vespera | 2019-05-22
Przeczytana: 17 maja 2019

Można powiedzieć, że historia przedstawiona w Grach Nemezis jest nowym rozdziałem w dziejach tego uniwersum, a jednocześnie wynika z poprzednich tomów. Bardzo mało tu wątków obcych i protomolekuły, te motywy pojawiają się gdzieś w tle. Naszą uwagę skupia przede wszystkim sytuacja polityczna w Układzie Słonecznym. Książkę czyta się przez to bardziej jak thriller polityczny niż space operę, ale bynajmniej nie jest to wada! Dzięki czterem poprzednim tomom dobrze poznaliśmy wszystkich graczy, mamy swoje ulubione postaci i strony konfliktu, mamy wyrobione poglądy na temat tego, jak to wszystko powinno wyglądać. I nagle sytuacja znowu się zmienia i robi się tak jakby ekstremalnie... I co najlepsze - wszystko z czegoś wynika i ma logiczne podstawy. Żeby nie zrobiło się zbyt przewidywalnie, pojawia się jeszcze jedna ukryta siła, o której dowiadujemy się właściwie na samym końcu. Jest to świetna podstawa pod kolejne tomy, których już nie mogę się doczekać.

Więcej tutaj:...

Łukasz | 2018-04-10
Przeczytana: 10 kwietnia 2018

Tom piąty redukuje odrobinę skalę całej serii, a szkoda. Zawiodłem się odrobinę 'powrotem na własne podwórko', jednak nie zmienia to faktu, że Expanse dalej jest dobrym kawałkiem space opery.

Robert | 2019-05-05
Przeczytana: 04 maja 2019

Jim Holden wraz z załogą wracają z Nowej Ziemi, czy Ilusa - jak nazywają nową planetę Kolonizatorzy, po rozwiązaniu panującego tam konfliktu. Mija kilka miesięcy od wydarzeń z ostatniej książki. W tym czasie Rocinante dokuje do stacji Tycho i przechodzi gruntowny remont. W końcu w Układzie Słonecznym oraz za Pierścieniem panuje względny pokój, więc przyszedł czas na to aby doprowadzić do porządku sprawy, które do tej pory były zaniedbane.

Gry Nemezis to pierwszy tom, który w całości skupia się na każdym członku ekipy Holdena. Amos, Alex i Naomi korzystają z długiego czasu naprawy ich statku i opuszczają stację Tycho w celu uporządkowania pewnych prywatnych spraw. To czego cały czas brakowało tej serii to skupienie się na drugoplanowych postaciach. Chociaż w tym momencie, mówienie o członkach załogi Rocinante jako o tle do historii jest ogromnym niedopowiedzeniem. Każdy z nich we wszystkich częściach odkrywa ważną rolę i ograniczanie ich tylko do tej jednej rzeczy zbyt mocno je...

LibertyPrime | 2019-05-17

Po poprzednich tomach, w których to wszechświat stanął dla ludzkości otworem a ci zaczęli stawiać pierwsze niepewne kroki spodziewaliśmy się dalszej akcji gdzieś poza pierścieniem. Nic bardziej mylnego. Akcja wraca do układu słonecznego i mimo że początkowo nieco jesteśmy zawiedzeni ograniczeniem skali to szybko zmieniamy zdanie. Nowością jest także to załoga Rosynanta po raz pierwszy rozdziela się i śledzimy z osobna poczynania każdego z bohaterów. Dowiadujemy się sporo o przeszłości Alexa, Amosa a przede wszystkim Naomi.

Na brak akcji nie musimy narzekać bo pojedynek z protomolekułą to nic w porównaniu z tym co się dzieje w tym tomie. Cały układ słoneczny wrze, a Ziemia... No cóż, lekko mnie to zszokowało i zmusiło do kilku refleksji.

Podsumowując - w mojej skromnej opinie to najlepszy z dotychczas wydanych na naszym rynku tomów. Nie mogę się doczekać gdy zobaczę to na ekranie.

Sebastian | 2019-05-10
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, SF

no kurde - piąty tom, a poziom wysoki, jak wcześniej. a może i wyższy. mamy tu bardzo dobrą intrygę, a od tego co zaczęło się dziać w połowie ksiązki to aż ciarki po plecach fruwają. ciekawy i odważny kierunek fabuły.
dawno nie było tak dobrego cyklu SF, dawno nie było tak udanej space opery.
czekam zatem na ciąg dalszy, który jest nieuchronny :)

lexarks | 2019-06-01
Przeczytana: 31 maja 2019

Myślałem, że poprzednia część była najgorsza, ale autor idzie cały czas w dół...

Nie ma protomolekuły. Nie ma Millera. Są za to kosmiczne "Trudne sprawy". Momentami nawet naciągane tak bardzo jak program z Polsatu :)

Nie czyta się tego źle, ale nie na to liczyłem. Otwierają się wrota na tysiąc światów, a autor pisze o przeszłości naszych bohaterów? Naprawdę?

Wracając jeszcze do wątku naciągania, to niedociągnięć w tej części serii jest tak dużo, że szok. Dochodzi do tego jeszcze mnóstwo niedokończonych wątków. Niby 600 stron, ale autor wolał wstawiać opisy i durne wątki niż dokończyć te, które są naprawdę interesujące.

Ode mnie leci pięć gwiazdek i tylko za relację Avasarala - Amos :)
Jeżeli lubisz ckliwe dramaty z odrobiną akcji, to przeczytaj. Jeżeli nastawiasz się na dobre sci-fi z kontynuowaniem wątku obcych, to lepiej sobie odpuść :)

fesou | 2019-05-08
Przeczytana: 08 maja 2019

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Powrót serii do układu słonecznego. Zawsze śledziłem losy bohaterów z dużym zaciekawieniem, ale akcja, która rozgrywa się na własnym, dobrze znanym podwórku, tym znanym i dostępnym niemal na wyciągnięcie ręki to coś co szczególnie doceniam. Pozycja zaliczona dość szybko po pojawieniu się e-booka, ale musiała poczekać do końca "Końca śmierci" Cixin Liu - z zestawienia najlepszych książek roku 2018.
Perypetie głównych postaci wynikają z decyzji czynników ludzkich ale temat przewodni całego cyklu jest nadal obecny.
Gorąco polecam lekturę.