Inwazja

Cykl: Wojna.pl (tom 1)
Wydawnictwo: W.A.B.

W 2017 roku Europa siedzi na beczce prochu, podobnie jak w 1914 i 1939. Rosja na skutek nałożonych na nią sankcji pogrąża się w kryzysie, a Władimir Putin chwyci się każdego sposobu, by utrzymać się przy władzy. Do rozpoczęcia konfliktu potrzebna jest tylko iskra. Były polski komandos uczy w Egipcie nurkowania, ojciec rodziny żyje od jednej raty kredytu hipotecznego do drugiej,...

Były polski komandos uczy w Egipcie nurkowania, ojciec rodziny żyje od jednej raty kredytu hipotecznego do drugiej, bezkompromisowa bizneswoman planuje swoje interesy na dekady do przodu. Codzienność zwykłego europejskiego kraju. Tymczasem rodzina, miłość, pożądanie, pieniądze - wszystkie zwyczajne sprawy - stają się wyjątkowe, podszyte strachem, niepewnością i walką o przetrwanie.

Inwazja to epicka opowieść, w której - zgodnie z wielką tradycją gatunku - zwykli ludzie zostają wrzuceni w tryby historii. Tylko tym razem historia rozgrywa się tu i teraz, w czasach supermarketów i telefonów komórkowych. W czasach, które już na zawsze miały pozostać spokojne.

źródło opisu: IV str. okładki

źródło okładki: aros.pl

Olena | 2019-01-24
Przeczytana: 24 stycznia 2019

Sięgając po „Inwazję” Wojtka Miłoszewskiego liczyłam na mocną powieść z gatunku political fiction. Sytuacja geopolityczna na świecie robi się nieciekawa, więc i wizje co by było gdyby ruscy napadli na Polskę są niezłym motywem przewodnim dla sensacyjnych historii. Tutaj wyszło tak sobie.
Plusy:
+ Poznajemy wydarzenia z perspektywy elit i zwykłych zjadaczy chleba; żołnierzy i cywilów; bohaterów, tchórzy i cwaniaków.
+ Autor burzy nasze poczucie bezpieczeństwa. Przekonujemy się, że wojna to nie abstrakcja, tylko okropna rzeczywistość tu i teraz. Każdy może stać się uchodźcą i za wszelką cenę walczyć o przetrwanie. Nie warto też wierzyć w sojusze takie jak NATO czy UE.
+ Projekt graficzny okładki trafnie oddaje atmosferę powieści.
Minusy:
- Dialogi wydają się momentami nazbyt wydumane, sztuczne, zwłaszcza w scenach z politykami.
- Postaci polityków są ukazane dość stereotypowo. Polska scena polityczna jest właściwie parodią „Ucha prezesa”.
- Sympatie polityczne autora wpływają na...

McRap1972 | 2019-05-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, E-booki, 2019
Przeczytana: 11 maja 2019

Debiutancka powieść Wojtka Miłoszewskiego już za mną. I chodź autorowi daleko do talentu jego brata, to nie jest tak źle.

Zacznę od minusów. Wiedza historyczna Wojtka (pana Wojciecha?) jest delikatnie mówiąc słaba. Zalecam dokształcanie. Do tego najsłabsze części książki to rozmowy pomiędzy politykami. Czy to polskimi, czy obcymi ... jest tak samo ... zabawnie. Ten humor jest chyba jednak niezamierzony przez autora. Do tego wylewa się w tych fragmentach morze "tefałenowej" propagandy i wizja ich świata. Ale pewnie znajdzie się wielu czytelników którzy właśnie te najsłabsze, niedojrzałe fragmenty będą czytać z przyjemnością. Ale dość o polityce.

Czas na plusy. Fabuła naprawdę wciągająca. Główni bohaterowie, zwykli ludzie ciekawi. Można przejmować się ich losem, można jednym kibicować a innym życzyć jak najgorzej. Cały czas towarzyszyło mi uczucie ... co będzie dalej. To najlepsza rekomendacja dla powieści rozrywkowej, jaką jest wszak "Inwazja". Niebawem zabieram się za...

magdalena | 2019-05-23
Przeczytana: 23 maja 2019

No cóż, dalej uważam,że pomysł na tę całą serią był trafiony i z pewnością ktoś o większej lekkości pióra i może nieco większej wyobraźni, potrafiłby zrobić by z niego prawdziwe arcydzieło. W tej książce widzimy wielki dramat, jakim jest zajęcie Polski przez Rosję. Autor opisuje historię z kilku płaszczyzn- wielkiej polityki i życia zwykłych ludzi. Tyle, że bohaterowie są tak płasko i beznamiętnie opisani, że w ogóle się z nimi nie identyfikujemy, nie współczujemy, nie żywi się do nich żadnych emocji. Po prostu są, żyją i tyle.
Mogło być super, wyszło tak sobie. Plus, że całość szybko się czyta. Dobra książka na poranne dojazdy do pracy.

dreamer1897 | 2019-06-21
Przeczytana: 21 czerwca 2019

Dość luźna interpretacja ataku Rosji na Polskę. Pokazana z perspektywy kilku osób o zupełnie odmiennych statusach społecznych. Polityka w zabawnym stylu i wizja naszego państwa wobec siły wroga. Czyta się łatwo, nawet z uśmiechem, ale wydaje mi się, że w dzisiejszym świecie nikt nie porywa się na takie ataki. Brawa dla autora za pomysłowość w debiucie.

Jacek Jarosz | 2019-05-20
Przeczytana: 08 maja 2019

Napiszę możliwie krótko: Nie jest dobrze zazdrościć starszemu bratu literackiej sławy i umiejętności i starać się za wszelką cenę pójść w jego ślady.
Książkę da się, oczywiście, przeczytać. Ale szczerze odradzam. Jest wiele innych, lepiej napisanych i ciekawszych

Ola hopeandfaaith | 2019-06-12

Więcej recenzji książek na blogu hopeandfaaith.blogspot.com

Już wcześniej miałam do czynienia z książką opowiadającą o losach wojennych zwykłych ludzi ("Ameryka w ogniu"). Tym razem chciałam przeczytać coś, co będzie odnosiło się do polskich terenów.

Pierwsza część serii wprowadza nas w temat książki. Poznajemy bohaterów z różnych warstw społecznych i ich codzienne problemy. Wszystko dzieje się w obecnych czasach i niektórzy bohaterowie to osoby znane. Jednak w pewnym momencie wszystko się wali bo Rosjanie atakują Polskę. Wszystko zaczyna wyglądać jak w post apokaliptycznych filmach. Widzimy jak bohaterowie muszą się zmierzyć z nową rzeczywistością i walczyć o przetrwanie. Jednak ukazanie polityki i polityków jest dosyć przerysowane i komiczne. Tak samo jest z dialogami, które czasami są beznadziejne.

Jedynym minusem, który tutaj zauważyłam jest po prostu za mała czcionka. Po dłuższym czytaniu oczy strasznie się męczą i łzawią. Rozdziały podzielone są jeszcze na podrozdziały....

Magdalena | 2019-02-21
Przeczytana: luty 2019

Natarcie rosyjskich wojsk na katowickie ulice?
Zmiażdżone miasto, wystraszeni ludzie.

Żołnierze, którzy walczą na ulicach, mieszkańcy, którzy z dnia na dzień czują się jak w koszmarnym, amerykańskim filmie - walczą o przetrwanie.
O jak mi się ta książka podoba!

Hubert Grajewski | 2019-01-16
Przeczytana: 12 stycznia 2019

Jako miłośnik twórczości Z. Miłoszewskiego z góry założyłem, że to nie możliwe żeby dwaj bracia obdarzeni byli umiejętnościami pisarskimi. Z tego względu nigdy nie interesowałem się twórczością W. Miłoszewskiego. Na Inwazję trafiłem jednak z polecenia ojca który zapewniał mnie, że jest świetna. Jako, że gust mamy podobny zabrałem się za czytanie i powieść absolutnie mnie nie zawiodła. Można się czepiać, że np. głupota polityków przedstawionych w powieści jest przerysowana bo faktycznie jest. Jednak wyolbrzymia to inną bardzo oczywistą rzecz płynącą z książki - głupota polityków prowadzi do tragedii szarych ludzi. W przypadku "Inwazji" owo przerysowanie absolutnie mi nie przeszkadza. Akcja jest prowadzona w sposób potrafiący nieźle utrzymać czytelnika w napięciu i poczuć się jakbyśmy byli w skórze bohatera. Zakończenia rozdziałów pozostawiające mnie w zawieszeniu dodatkowo te napięcie budowało. Jako minut policzyłbym jednak nadmierną litość autora w stosunku do głównych postaci -...

salamandra | 2019-02-02
Przeczytana: 29 stycznia 2019

Dla mnie bardzo dobra i mocna powieść, oby nigdy takie zdarzenia nie rozegrały się w rzeczywistości. Tylko, że czytając ją można sobie wyobrazić, że tak by naprawdę mogło być.
Nie potrzebuję odrealnionego, krwawego horroru, aby zacząć się bać. Przeraża mnie bardziej to, co ludzie sami sobie mogą zrobić. Bo wojny wygrywają generałowie, ale zawsze przegrywają zwykli ludzie.

Paweł W | 2019-06-19

Nie do końca rozumiem tyle negatywnych komentarzy na temat tej książki. Czytanie jej w kontekście twórczości Zygmunta jest bez sensu. Poza tym, być może niektórzy obniżają ocenę przez dość wyraźnie zarysowane poglądy polityczne autora? W każdym razie książka bardzo dobra. Akcja toczy się płynnie, pan Wojtek nie przynudza, doceniam również umiejętne prowadzenie kilku wątków na raz oraz wiarygodność postaci. Dodatkowo biorąc pod uwagę, ze jest to debiut - świetna robota!