Pożegnanie z Marią, Kamienny świat.

Okładka książki Pożegnanie z Marią, Kamienny świat. Tadeusz Borowski
Okładka książki Pożegnanie z Marią, Kamienny świat.
Tadeusz Borowski Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Kolekcja Polskiej Literatury Współczesnej literatura piękna
Kolekcja Polskiej Literatury Współczesnej
Państwowy Instytut Wydawniczy
1977-01-01
1977-01-01

Lubię ten beznamiętny styl, jakoś zawsze uderza tam, gdzie trzeba i mówi tyle, ile trzeba. I paradoksalnie emocjonalnie porusza, choć to z pewnością ostatnia rzecz, na jakiej Borowskiemu zależy...

Opowiadania lepsze i gorsze. Wszystkie krótkie, ale każde ze swoją przewodnią myślą. To, co mnie uderzyło, to jak czuć tu oddech nadziei powojennych dni połączony z koszmarem niedawnych wspomnień. Jak skontrastowany jest typowy styl Borowskiego z upamiętnieniem obozowych doświadczeń

Tadeusz Borowski czytany po latach. Chciałabym napisać jak Celine, jak Doblin, ale to nie ma sensu. Nie wiadomo co byłoby gdyby żył dłużej, jak poradziłby sobie z coraz bardziej kompromitującym się komunizmem, w który szczerze wierzył. Dwa zbiory opowiadań - Pożegnanie z Marią i Kamienny Świat są arcydziełami. Nie z uwagi na temat, choć tematu Oświęcimia nikt nie opisał tak jak on, ale z uwagi na to jak Borowski korzysta z języka. Jak umiejętnie kontrastuje niskie z wysokim, jak celnie i precyzyjnie opisuje, jak poetycki jest by za chwilę zgnieść czytelnika. Taki talent w prozie objawia się raz na bardzo wiele lat. Nazywano go nihilistą, ale nie wiem czy to nihilizm. To liryzm i brutalizm, zmieszane w nową jakość. Borowski pisał pięknie, szczerze ale nie w manierze "ja" mimo że opowiadania są pierwszoosobowe.

• L. Polska
  • Dzieciństwo.. młodość..
  • L. Wspomnieniowa/Biograficzna/Reportaż
  • Przed 2013 do których już nie wrócę
  • Klasyka
  • Polskie

Dodaj cytat z książki Pożegnanie z Marią, Kamienny świat.