rozwiń zwiń

Enrico Fermi. Ostatni człowiek, który wiedział wszystko. Życie i czasy ojca ery atomowej

Okładka książki Enrico Fermi. Ostatni człowiek, który wiedział wszystko. Życie i czasy ojca ery atomowej
David N. Schwartz Wydawnictwo: Copernicus Center Press biografia, autobiografia, pamiętnik
720 str. 12 godz. 0 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Tytuł oryginału:
The Last Man Who Knew Everything: The Life and Times of Enrico Fermi, Father of the Nuclear Age
Wydawnictwo:
Copernicus Center Press
Data wydania:
2019-03-19
Data 1. wyd. pol.:
2019-03-19
Liczba stron:
720
Czas czytania
12 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788378864264
Tłumacz:
Tomasz Lanczewski
Średnia ocen

                7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Ojciec atomowej rewolucji



1346 96 17

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
55 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
583
569

Na półkach: , ,

Enrico Fermi należał do grupy 'cudownych dzieci fizyki', która w pierwszej połowie XX-tego wieku stworzyła mechanikę kwantową i wyjaśniła świat atomowy. Przy czym bohatera opiniowanej biografii wyróżnia jego kompletność, jako fizyka. W książce pada wyjaśnienie tej wyjątkowości (st. 573):

"Fermi był z pewnością ostatnim człowiekiem, który wiedział wszystko o fizyce, o badaniu materii, energii, czasu i ich związków - o sposobie działania świata fizycznego. Wiedział wszystko o tym, jak świat fizyczny funkcjonował w różnych obszarach oraz w teorii i eksperymencie, w stopniu, w jakim fizycy byli w stanie poznać te zagadnienia w trakcie jego życia."

Fermi, jako opiekun naukowy, dochował się 5-ciu doktorów, którzy zostali noblistami, jako administrator - był zastępcą naukowym Oppenheimera w projekcie Manhattan, jako doświadczalnik -'zbudował od zera' pierwszy reaktor atomowy, jako dydaktyk - napisał podręcznik z fizyki do liceum, który do dziś pozostaje głównym źródłem wiedzy włoskich nastolatków, jako teoretyk - badał neutrony, podał statystykę kwantową opisującą fermiony, wytłumaczył istotę rozpadu beta. Lubił ludzi i uwielbiał opowiadać im cierpliwie o fizyce. Miał dar przenikliwego rozpracowywania zawiłych zagadnień i udzielania odpowiedzi 'z marszu' na trudne problemy i to w sposób niespotykanie prosty. Lubił współzawodnictwo sportowe i skromne życie. Cenił prywatność małżeńskiej relacji z Laurą. Jego życie i czasy, to temat fascynującej książki Davida Schwartza "Enrico Fermi. Ostatni człowiek, który wiedział wszystko. Życie i czasy ojca ery atomowej".

Lektura biografii pochłania czytelnika od początku do samego końca, nie męcząc detalami technicznymi, dając w nagrodę piękną panoramę fizyki sprzed kilku dekad, kiedy w cieniu wielkiej polityki i militarnych potworności, grupa ludzi odkrywała zdumiewający świat skali atomowej. Wtedy wymyślano cuda, które nam ułatwiają życie - od urządzeń prześwietlających nasze ciała, po komputery. Autor biografii, nie będąc fizykiem, dokonał niesamowitej rzeczy - pokazał całą złożoność życia naukowego - od włoskiego elitaryzmu akademickiego poprzez niemiecką solidność, po amerykańskie bombastyczne projekty, na czele z projektem Manhattan. Schwartz korzystając z wszystkich dostępnych źródeł, nakreślił nietuzinkową osobowość Fermiego, w szczególności jego oddanie czystemu poznaniu i metodyczność w pracy. To najpełniejsza biografia fizyka i jedna z niewielu w ogóle.

Fermi słynął ze sposobu prowadzenia zajęć - równe tempo, jasność wywodu i kontrola zrozumienia u słuchaczy - to jego unikatowa technika. Dzięki łatwości komunikacji w kontaktach ze współpracownikami, przyciągał najzdolniejszych. Potrafił przełożyć trudne rachunki Diraca z elektrodynamiki kwantowej na język 'strawny' mniej uzdolnionym. Niezaprzeczalnego geniuszu dowodzi chociażby fakt, że kończąc szkołę średnią, był w stanie publikować na poziomie doktoratu. Słynął z poczucia humoru i otwartości. Potrafił oddać wielkość kolegów, jak wtedy, gdy wspominał współpracę z von Neumannem, który rozwiązując skomplikowany problem matematyczny, umożliwił Fermiemu podjęcie dalszych badań (str. 390):

"Wiecie, czułem się jak mucha, która siedzi na pługu i mówi >>Orzemy!<<."

Schwartz poprzeplatał tekst licznymi anegdotami, które bawią, dają do myślenia i oddają ducha epoki. Z licznych perełek, przytoczę jedną. Fermi okazuje się jedynym noblistą, którego wcześniej zapytano, czy przyjmie nagrodę!

Poza ciekawymi detalami, które pokazują od kuchni sposób dochodzenia do zrozumienia jak zbudowany jest świat atomowy, Schwartz przedyskutował exodus naukowców do USA w konsekwencji dojścia do władzy faszystowskich dyktatur. Kwiat europejskiej inteligencji matematyczno-fizycznej dał Ameryce 'cywilizacyjnego kopa'. Sam Fermi musiał lawirować między lojalnością akademika wobec Duce, a niepokojem o żonę, która była Żydówką, co ostatecznie skończyło się i jego ucieczką. Dla mnie bez wątpienia najbardziej fascynujący fragment opowieści, to budowa pierwszej elektrowni atomowej, czyli stosu z zainicjowaną samopodtrzymującą się reakcją łańcuchową. Detaliczny opis zmagań z przeciwnościami, teoretyczne analizy, kolejne próby, zakupy grafitu i uranu - to najcenniejsza część biografii (str. 270-349). Autor skupił się na genialnie podanych szczegółach, które oddają atmosferę pracy, jakbyśmy tam również byli - umorusani grafitowym pyłem. Prawdziwa perełka tekstu z historii nauki.

Okres z lat 1944-1954, to opis z konstrukcji pierwszej bomby atomowej z punktu widzenia Fermiego i niejednoznaczność etyczna, jako konsekwencja sukcesu naukowego prac z uranem i plutonem. Schwartz świadomie i z obiektywnością badacza opisał kontrowersje, przypomniał dylematy moralne i bez jednoznacznego osądu zrelacjonował różne jednostkowe postawy. Warto chociażby z uwagą prześledzić fragment o sprzeciwie uczonych w okresie powojennych zbrojeń i pracy nad bombą termojądrową, które zaprowadziły świat nad przepaść (str. 472-477) . Jedno to nauka, drugie to naukowiec, a decydent to trzecie. Z reguły ten ostatni element 'trójkąta' powinien brać na siebie odpowiedzialność za realną politykę.

Książka, jako unikat na polskim rynku, powinna zainteresować szerokie grono czytelników. Jest pochwałą rozumu, pracowitości i piękna nauki. Przy okazji dostajemy fascynująco podane fakty, które stworzyły współczesną fizykę. Całość płynie przez czytelnika, jak dobra powieść, mimo że książka ma 720 stron. Biografia stanowi świetne uzupełnienie subtelnych i osobistych rozważań żony Fermiego, opisanych w książce "Atomy w naszym domu. Moje życie z Enrikiem Fermim". Warto czytać oba teksty, jako dylogię.

Gorąco zachęcam.

Enrico Fermi należał do grupy 'cudownych dzieci fizyki', która w pierwszej połowie XX-tego wieku stworzyła mechanikę kwantową i wyjaśniła świat atomowy. Przy czym bohatera opiniowanej biografii wyróżnia jego kompletność, jako fizyka. W książce pada wyjaśnienie tej wyjątkowości (st. 573):

"Fermi był z pewnością ostatnim człowiekiem, który wiedział wszystko o fizyce, o...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    205
  • Przeczytane
    63
  • Posiadam
    36
  • Biografie
    10
  • Teraz czytam
    9
  • Chcę w prezencie
    6
  • E-book
    5
  • Biografia
    3
  • Do kupienia
    2
  • Popularnonaukowe
    2

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także