Fatum

Okładka książki Fatum Jolanta Bartoś
Okładka książki Fatum
Jolanta Bartoś Wydawnictwo: Białe Pióro Cykl: Obłęd (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Obłęd (tom 2)
Białe Pióro
2018-12-20
2018-12-20
fatum Bartoś

Jest to moje drugie zetknięcie się z Pisarką, panią Jolantą Bartoś. Dzięki uprzejmości Wydawnictwa Białe Pióro, mogłam znowu zagłębić się w dalsze losy Karoliny Ciesielskiej bohaterki Obłędu, której niebywałe zdolności pomogły policji w ujęciu mordercy. Kobieta wraca z podróży do Tybetu, gdzie z pomocą mnichów próbuje odzyskać swój spokój wewnętrzny. Jej powrót jednak nie należy do szczególnie udanych, gdyż ponownie rozpoczyna się fala morderstw.
Bohaterka pragnąc rozwiązać zagadkę śmierci swojej przodkini boryka się z przeciwnościami losu oraz dostrzega tytułowe „Fatum” na które jest skazana.
Wraz z kolejnymi stronami przeżywamy wszystko razem z Karoliną. Czytając, mamy wrażenie, że, sami stajemy się tak podatni na bodźcie jak bohaterka. Pani Bartoś zachwyca kolejny raz.
Styl nawiązuje do bardzo dobrze napisanego kryminału z elementami grozy rodem z filmów Hitchcock’a. Czytelnik odkrywając kolejne elementy układanki napotyka zarazem szereg innych które również pragnie rozwikłać. Wątki i zdarzenia nie są banalne i tak samo jak w pierwszej części bohaterowie są różnorodni, ale zachowują swój charakter. Nowe postacie nie są płytkie a ich losy przewijają się płynnie.
Polecam te pozycje szczególnie fanom thrillerów i kryjących się za tym zagadek do rozwikłania. Sama łapałam się na tym, że odkładając czytnik na półkę zastanawiałam się i analizowałam niektóre zdarzenia przytoczone w powieści.
Czeka mnie jeszcze jedna pozycja z tej serii i już nie mogę się doczekać aż ją przeczytam.

2028

Kolejny tom przygód obdarzonej mocą jasnowidzenia Karoliny. W poprzednim tomie jej paranormalne zdolności pomogły policji ująć psychopatycznego zabójcę. Dochodzi do siebie po smierci Asi, ma nadzieję, że jej morderca, kanibal Jakub zginął w pożarze. Niestety nie można zidentyfikować ciała. Ginie też kolejna wróżka, praprababka Dobromiła, jakby ktoś urządził polowanie na 'czarownice".
Systematycznie giną też młode kobiety, a na dodatek prowadzący sledztwo przypominasobie jak matkę zabił ojciec na jego oczach,potem się powiesił.
Natalia Nowakowska musi swoim maluchom wyjaśnić, dlaczego nie ma tatusia. Czy to jego ciało znaleziono, czy może zemścił się na rodzinie Karoliny? Dlaczego zaginął jego bliźniak Hubert? Jaką przeszłość skrywała Dobromira?
Hipnotyczna narracja, ciekawi bohaterowie, nietuzinkowa zagadka kryminalna, mroczne makabryczne zbrodnie z przeszłości.

Karolina próbuje uciec od swego losu jak najdalej, jednak musi w końcu wrócić i przekonać się czy zło ciągle gdzieś czyha.

“Te koszmary mam niezależnie od tego, czy oni zadają mi pytania. Obojętnie gdzie jestem, demony znają mój adres.”

Wiele podejrzeń, wiele zagmatwanych wątków, które krok po kroku odkrywamy w toku sprawy. Dalej giną kobiety, Karolina wyczuwa ich śmierć tym razem gnijącym fetorem. Wracamy do życia bohaterów po dwóch latach i dowiadujemy się jak potoczyły się ich losy. Dowiadujemy się co się dzieje jedynie z kontekstu. Akcja zwolniła tempa z pierwszej części jednak dalej jest wciągająca i rzuca nam nowe odkryte historie na stół. Chciałoby się trochę poczytać o normalności lecz tutaj ciągły strach, przeczucie czającego się zła, śmierć i okrucieństwo. Całe szczęście trochę miłości łagodzi ten ból i daje nadzieję. Czy fatum opuści Karolinę dzięki jej poświęceniu ?
opinia o całej serii:

Drugi tom zdecydowanie lepiej mi się czytało - było lepiej wszystko ułożone i w końcu wyglądało, to jak powieść.

Na tym moje pochwały dla tej powieści się skończyły. Niestety autorka za szybko chce wszystko wpakować, a niestety wypadałoby troszkę bardziej skupić i rozbudować śledztwo, a tu wszystko było "po łebkach". Każdego gatunku tutaj było po troszku, a koło kryminału to dla mnie nie leżało. Książka ponadto napisana kiepskim językiem, jak na tak krótką przygodę i "rozdziały".
Nie minęła 50 stron, a pisarka wszystko wyłożyła, jak na tacy, a ci biedni bohaterowie kręcili się w kółko, jak biedne owieczki - emocji, zaskoczenia czytelnika za grosz.

Momentami rozmowy były tak zabawne, że aż uszy bolą, jak może takie coś znaleźć się w książce której założeniem jest kryminał? Karolina nosiła rękawiczkę, aby czego nie wyczuwać u tych osób? Naprawdę takie bzdury wciskać? Irytowało mnie to ciągle przypominanie "Fatum", "Fatum", Fatum"!
Troszkę śmiechu było, a teraz czas na poważny kryminał.

Karolina po tragicznych wydarzeniach wraca do Polski, niestety znów ma wizje mordercy i jego zbrodni. Giną następne osoby, a ona sama znów jest na celowniku mordercy. Kim jest maniakalny zabójca i czemu pragnie jej śmierci?
Część druga również zakręcona jak „Obłęd”, nierealna Karolina z jej wizjami u innych by może uwierała, tutaj wpasowała mi się w fabułę. Styl, szybkie zwroty akcji, chaos w opisach – znów na plus, trzeba się mocno nastawić na zmiany w zawrotnym tempie. Jedyny minus to podobne nazwiska bohaterów, musiałam się mocno wczytać, aby wiedzieć, o kim mowa. Nie ukrywam również sam wątek kryminalny też mnie wciągnął, tym bardziej, że morderca jest dość nietuzinkowy, a też wyjaśnia się powiązanie go z rodziną Karoliny. Klątwa, która na niego padła i chęć jej odegnania – znów specyficzna. Bohaterowie nie są może zbyt wyraziści, ale każdy coś wnosi do całości. Nie będę miała może jakiś mocnych przemyśleń, co do psychologicznych aspektów, może po kilku tygodniach zapomnę całość, ale mile wspominam czytanie. Nie wiem czy to czas, czy ochota na coś zwariowanego, czy podejrzewam lubię takie historie, ale z chęcią przeczytam następny tom.

Genialna książka. Świetna histioria, dużo się dzieje i ciekawe postacie. Żałuje tylko że nie zacząłem od pierwszej części :)

Jolanta Bartoś ponownie zabrała nas w świat niewyjaśnionych wizji Karoliny Ciesielskiej. Kobieta wraca z Dalekiego Wschodu, aby ostatecznie rozwiązać sprawę śmierci staruszki Dobromiły – ofiary mordercy z poprzedniej części pt. „Obłęd”
Szybko okazuje się, że Karolina wpada w wir kryminalnych wydarzeń. Giną kolejne kobiety. Tym razem są to prostytutki, których odnalezieniem policja zajmuje się dość opieszale. Nawet jeśli zostanie odnalezione ciało jednej z nich.
Całość recenzja na:

Fatum jest powieścią trzymającą czytelnika w napięciu równie silnym,jak Obłęd. Czyta się ją szybko,wręcz pochłania się strony.Co dalej,co dalej...bez zbędnych opisów miejsc. To jedna wielka akcja I choć od początku wiadomo,kto I dlaczego-jest dreszczyk,są emocje I to wystarczy. I znowu-zakonczenie wskazuje na dalszy ciąg...

Świetna trylogia

Świetna trylogia