Książka Roku 2018

Ponoć miłość może się pojawić pod każdą szerokością geograficzną, ale czy nie jest tak, że niektóre miejsca sprzyjają jej w wyjątkowy sposób? Majestatyczny orłowski klif, tajemnicze jeziora i lasy Borów Tucholskich, słoneczna sopocka plaża, urokliwe zakątki gdańskiego Starego Miasta czy gwarny skwer Kościuszki w Gdyni – oto wymarzona sceneria dla pierwszej randki. A może długo oczekiwanego spotkania po latach?

To właśnie w okolicach Trójmiasta (a czasem też z jego pomocą) odmieni się los bohaterów opowiadań z tego zbioru: zbuntowanej pary outsiderów po przejściach, samotnego autora powieści romantycznych, młodego mężczyzny zafascynowanego tajemniczą dziewczyną ze swoich snów czy perfekcjonistki, której życie w jednej chwili wymyka się spod kontroli. Nieważne, czy szukają miłości, czy przed nią uciekają – wszyscy w końcu znajdą tu coś, co stanie się początkiem nowego rozdziału w ich życiu. Bo jak się zakochać, to tylko nad morzem!

źródło opisu: Novae Res

źródło okładki: Novae Res

Aga_love_books | 2019-01-30
Na półkach: 2019, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 30 stycznia 2019

10 autorów, 10 opowiadań i cudowny klimat nadmorski.
Zdecydowanie książka trafiła w moje gusta. Każda z historii jest inna, ciekawa, niebanalna i dająca wiele do myślenia. Miłość pokazuje się nam tutaj z wielu różnych perspektyw. Jest piękna, nostalgiczna, sentymentalna, ale i smutna, cierpiąca i wręcz mordercza. Każdy z autorów dał tu kawałek siebie. Stworzył niesamowite opowiadanie. To książka, po którą warto sięgnąć, gdyż każdy znajdzie w niej coś, co go oczaruje. Ja mogę powiedzieć, że podobało mi się każde opowiadanie. Z tym, że największy wpływ wywarła na mnie historia stworzona przez Panią Ninę Reichter. Była zdecydowanie piękna i absolutnie wciągająca. "Można się obudzić w życiu w dziwnym miejscu, jeżeli się nie walczy o to, czego się chce." "Cztery pory roku" Pani Anny Szafrańskiej - urocze i wzruszające! Więcej takich poproszę!
No i oczywiście coś bardziej mrocznego od Pana Bednarka. No uwielbiam te klimaty. Ale to by była powieść, skoro same opowiadanie wzbudziło...

Książki_takie_jak_my | 2019-01-21
Przeczytana: 04 stycznia 2019

„Zakochane Trójmiasto” to zbiór dziesięciu zupełnie różnych od siebie opowiadań zawartych w jednej książce. Znajdziecie tu opowiadania takich autorek jak: Agnieszka Lingas – Łoniewska, Małgorzata Warda, Nina Richter, K. N. Haner, Augusta Docher, Jolanta Kosowska, Anna Kasiuk, Anna Szafrańska, oraz dwóch autorów: Adrian Bednarek i Daniel Kosiarski.

Ta książka jest idealną lekturą na walentynki, na otulenie naszych serc miłością, ciepłem uczuć rodzących się między dwojgiem ludzi. Bardzo lubię takie krótkie formy tekstu, które pozwalają mi poznać nowych autorów. Dzięki temu mogę sprawdzić, czy dany styl pisania mi odpowiada i zdecydować się, czy warto sięgnąć po dłuższą formę napisaną przez konkretnego autora. Poza tym, dzięki antologiom poznajemy nie jedną, a kilka historii, co jest cudowne, zważywszy, że czytamy tylko jedną książkę!

Pełną recenzję znajdziecie tutaj:

Podjąłem się nietypowego jak dla mnie zadania, a mianowicie recenzji książki, która nie jest krwawym kryminałem, powieścią sensacyjną, horrorem czy thrillerem psychologicznym. „Zakochane Trójmiasto. Antologia” - zbiór opowiadań poświęconych miłości w różnych odsłonach i wydaniu. Jest to najnowsza propozycja wydawnictwa Novae Res. Co sądzicie o mojej recenzji dzieła obyczajowego?! Zapraszam do przeczytania i skomentowania!
Recenzja na:

MałaPisareczka | 2019-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2019

Pozwolicie, że tym razem nie będę dawała gwiazdek?
Wyjaśnienie znajdziecie w recenzji! :)

Dla kogoś, kto mieszka w Gdańsku od czterech lat, wszystko, co związane z Trójmiastem, jest po prostu bliskie. Nie mogłam zatem przegapić takiej premiery... i nie mogłam nie poczuć lekkiego zawiedzenia, kiedy odkryłam, że chyba autorzy projektu nie do końca znają Trójmiasto. Może się mylę, ale jeżeli ktoś tytułuje antologię Zakochane Trójmiasto czytelnik ma prawo sądzić, że znajdzie w opowiadaniach jakąś cząstkę Gdańska, Gdyni i Sopotu - nazwy ulic, ważne miejsca; coś, co zachęciłoby czytelnika do pójścia na spacer z książką właśnie po tych miejscach. A tutaj podobne nazwy rzucone są raczej mimochodem (ot tak w zdaniu pada chociażby autostrada w kierunku Gdańska, Galeria Bałtycka, centrum Gdyni, molo w Sopocie). Krótko mówiąc, lokacja nie jest dobrą stroną tej książki, dlatego lepiej się na to nie nastawiać.

A skoro już wylałam swoje pierwsze żale na temat braku mojego ukochanego Gdańska...

Anna-mojeksiążki | 2019-02-06

Zakochane Trójmiasto to antologia opowiadań, których tematem jest miłość i trójmiejskie plenery. Znajdziecie tutaj opowiadania znanych i lubianych polskich pisarzy: Daniel Koziarski, Małgorzata Warda, Agnieszka Lingas-Łoniewska, Jolanta Kosowska, Nina Reichter, Adrian Bednarek, Anna Kasiuk, K.N. Haner, Augusta Docher, Anna Szafrańska. Ciekawie pomyślane i napisane sprawiają, że czyta się je z przyjemnością.

Do opowiadań podchodzę zwykle z lekkim dystansem, bo zdecydowanie wolę dłuższe opowieści, jednak muszę przyznać, że Zakochane Trójmiasto przyjemnie mnie zaskoczyło. Spodziewałam się słodkich, walentynkowych opowieści o miłości, a znalazłam głębokie, mądre i dające do myślenia opowiadania. Historie, które znajdziecie w tej antologii to szeroki przekrój przez ludzkie emocje i uczucia, to dążenie do miłości ludzi po przejściach, często mocno przez życie pokiereszowanych. Tomik otwiera opowiadanie Agnieszki Lingas-Łoniewskiej o spotkaniu dwojga oryginalnych ludzi po przejściach,...

Justyna | 2019-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2019

"Zakochane Trójmiasto" to zbiór dziesięciu opowiadań napisanych przez dziesięciu świetnych, ale także zupełnie różnych polskich pisarzy. W tejże antologii znajdziemy opowiadania takich pisarzy jak: Agnieszka Lingas - Łoniewska, Małgorzata Warda, Nina Reichter, K.N.Haner, Augusta Docher, Jolanta Kosowska, Adrian Bednarek, Daniel Koziarski, Anna Kasiuk, Anna Szafrańska.

"Nie ma nic złego we wspinaniu się, pod warunkiem,
że człowiek oprze drabinę o właściwą ścianę"
(Nina Reichter)

Wszystkie te opowiadania mają w sobie jeden element wspólny. Mówią o miłości. Nie jest to miłość jednostajna, lecz ukazane są jej różne oblicza. Jest cierpliwa, piękna, zapadająca w pamięć na lata, ale także zabójcza, smutna. Każde opowiadanie przedstawia inny rodzaj miłości. Jedno miłość do drugiej osoby, natomiast inne miłość dziecka do rodziców.

Wszystkie opowiadania w tejże antologii są przepiękne i przejmujące, lecz dwa najbardziej zapadły mi w pamięć. Pierwsze opowiadanie nosi tytuł...

Aellirenn | 2019-02-03
Na półkach: 2019, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 02 lutego 2019

Jestem rodowitą Gdynianką bez pamięci zakochaną w swoim mieście rodzinnym. Dlatego kiedy zobaczyłam zapowiedź tej książki, bardzo liczyłam na jakieś gdyńskie opowiadanie. Nie zawiodłam się, a nawet mile zostałam zaskoczona wszechobecną Gdynią w tej antologii. Zacznijmy jednak od początku... Albo lepiej nie, bo początek jest kiepski. Pierwsze cztery opowiadania sprawiły, że rozczarowana chciałam zrezygnować. Styl może przemówiłby do nastolatki. Historie takie jakieś naiwne, naciągane, jakby pisane w pośpiechu. Niekiedy jakby ktoś nie za dobrze znał Trójmiasto. Po prostu nie.
Na szczęście książki nie odłożyłam i pozwoliłam Auguście Docher uratować sytuację. I to od tego opowiadania zaczyna być pięknie. Najlepszym opowiadaniem uraczył mnie Daniel Koziarski. To u niego znalazłam to co lubię najbardziej: dobry styl, historię, którą wydaje się wręcz boleśnie prawdziwa i moje ukochane miasto.

Podsumowując, zabrakło mi tu spójności. Wspólnym punktem jest tu wyłącznie miejsce - trochę...

Wierszowane_Recenzje | 2019-02-04
Przeczytana: 31 stycznia 2019

"Gdybym posiadał wszystką wiedzę i wiarę taką, iżbym góry przenosił, lecz miłości bym nie miał, byłbym niczym".

Zakochane Trójmiasto to zbiór opowiadań dziesięciu autorów zebranych w antologię wydaną nakładem Wydawnictwa Novae Res, których tematem przewodnim jest miłość. Te opowiadania, przedstawione zresztą w wieloraki sposób i każde z perspektywy innego autora, przedstawiają odmienne oblicza tego uczucia. Pojawia się miłość młodzieńcza, dojrzała, miłość do zwierząt, do dziecka, rodzicielska, a nawet od pierwszego... wspomnienia. Lecz w większości tych krótkich, acz wymownych epizodów, miłość ukazana jest po przejściach, okraszona jakąś, niekoniecznie bajkową, historią.

Czytając czułam nadmorski klimat, a że bardzo lubię jeździć latem w okolice Trójmiasta i przedstawione w opowiadaniach miejsca, znam z wakacyjnych wojaży, łatwiej mi było wejść w wyobraźnię bohaterów.

Każde z przedstawionych historii ma swoją specyfikę i wszystkie przypadły mi do gustu, z tym że jedne...

ksiazkoholiczka94 | 2019-02-14
Przeczytana: 14 lutego 2019

www.ksiazkoholiczka94.blogspot.com

Szczerze muszę się Wam przyznać, że nie jestem fanką opowiadań. Lubię spędzić z ulubionymi bohaterami więcej czasu niż kilkanaście, do kilkudziesięciu minut- bo tyle zazwyczaj zajmuje przeczytanie opowiadania, jednak akurat ten zbiór przypadł mi do gustu mimo, że z wymienionych autorów znałam twórczość zaledwie dwóch, pozostałych owszem kojarzyłam, jednak nie czytałam wcześniej ich książek i muszę przyznać, że kilku z nich bardzo mnie zaciekawiło i mam w planach przyjrzeć się bliżej ich twórczości. Jeśli chodzi o mnie, to moje serce absolutnie podbiły dwa opowiadania: Niny Reichter i K.N. Haner, których opowiadania są pełne ciepła, emocji i wydaje mi się, że są dokładnym odzwierciedleniem tego, czego od tej książki oczekiwałam, chociaż wartych uwagi jest również kilka innych opowiadań jak chociażby wspomnianego już Adriana Bednarka czy Agnieszki Lingas-Łoniewskiej.

"Zakochane Trójmiasto" to antologia pełna pięknych, emocjonalnych...

Hanna | 2019-01-06

Zakochane trójmiasto to zbiór dziesięciu opowiadań od dziesięciu świetnych autorów. Urzekają, poruszają, pokazują miłość w różnorodnych barwach i zapadają w pamięci. Jestem pewna, że każdy czytelnik znajdzie idealne opowiadanie dla siebie. Serdecznie polecam!