Jak powstał język. Historia największego wynalazku ludzkości

Tłumaczenie: Adam Tuz
Seria: Na ścieżkach nauki
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
How Language Began: The Story of Humanity's Greatest Invention
popularnonaukowa
Ag2S

Książka "Jak powstał język" wyjaśnia, co wiemy, co chcielibyśmy wiedzieć i czego zapewne nigdy się nie dowiemy o powstaniu najpotężniejszego narzędzia, jakie stworzył człowiek. To podsumowanie całej obecnej wiedzy na temat ewolucji języka, prowadzone na gruncie wielu dyscyplin - od archeologii i antropologii po neuronaukę. Jednocześnie jest to porywająca podróż przez ponad 60 tysięcy pokoleń dzielących nas od czasów, w których nasz przodek Homo erectus dał początek językowi, zapewniając sobie status niekwestionowanego władcy planety.

źródło opisu: https://www.proszynski.pl/

źródło okładki: https://www.proszynski.pl/

rumi | 2019-05-11
Przeczytana: 11 maja 2019

"Według mojej własnej, osobliwej perspektywy z pozycji osoby spoza świata badań, pozbawionej klinicznego doświadczenia prawdziwych profesjonalistów, ASD powstaje wskutek..."

I tak dziesiątki razy: nie znam się, ale uważam, że.... Ogólny wydźwięk: nie zgadzam się z .... (i tu nazwiska cenionych ludzi) :(

Książka o języku bez składu i ładu.
Zawiera sporo wyrywkowych informacji, z szerokiego zakresu dziedzin, od archeologii przez psychologię po anatomię aparatu mowy.

Oczekiwałem, że znajdę w tym tytule informacje, jak język determinuje myślenie, jakie są mechanizmy rozwoju języka, myślenia. W którą stronę zmierzamy.

Autor jakoby pogrzebał już przyszłość, określając język współczesny jako szczyt osiągnięć rodzaju ludzkiego.

lbadura | 2019-04-27
Przeczytana: 23 kwietnia 2019

Bardzo fascynująca książka z dziedziny lingwistyki. Jak sam tytuł wskazuje ksiązka opisuje historię powstania języka. Ostatnio zafascynowała mnie lingwistyka, sam język, komunikacja. Postanowiłem więc zgłębić temat, sięgnąć po fachową ksiązkę, która pomoże mi zrozumieć to, jak powstał język, jedno z najważniejszych odkryć, wynalazków człowieka.

Nie powinno być wątpliwości, iż język to najważniejszy wynalazek człowieka. Pojawienie się języka umożliwiło powstanie kolejnych wynalazków, narzędzi, samego pisma, maszyny drukarskiej, wszelkich starych czy też nowych, najnowszych technologii .

Nie przypuszczałem iż język powstał grubo przed pojawieniem się gatunku homo sapiens na Ziemii. Dan Everett proponuje iż język pojawił się co najmniej dwa miliony lat temu i nasz przodek homo erectus był jego wynalazcą. Wiele dowodów wskazuje na to że tak było i autor dość skrupulatnie udowadnia swoją teorię opisując wiele konkretnych odkryć.

Homo erectus był dość wyjątkowym człowiekiem. Chyba...

x64joxer | 2019-03-25

Kiepski jestem w pisaniu recenzji książek ale uważam że autorowi należy się chociaż parę słów.
To już druga książka autora którą przeczytałem. Zakupu i czasu spędzonego nad tą książką nie żałuje. Jest to jedna z tych książek popularnonaukowych gdzie nie ma zbędnego przynudzania. Autor zawarł w tej pozycji naprawdę całą masę informacji o języku, jego ewolucyjnym pochodzeniu a nawet neurologii. Polecam

Izabela Pycio | 2019-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2019

"Język nie jest instynktem opartym na przekazywanej genetycznie wiedzy... to wyuczona umiejętność." Philip Lieberman

Sięgając po książki popularnonaukowe, otrzymujemy sporo ciekawej wiedzy, lecz nie zawsze uda się w pełni satysfakcjonująco zagłębić w zagadnienia, które nas najbardziej interesują. I taki właśnie symptom pojawił się podczas spotkania z tą książką. Tak naprawdę, dopiero trzecia i czwarta część dostarczyły mi tego, czego oczekiwałam, ale miałam nadzieję, że bardziej szczegółowo zostanie to omówione. Początkowe części, traktujące o plemieniu Hominini i biologicznych przystosowaniach ludzi do języka, znane były mi już wcześniej, stąd jedynie wrażenie powtarzania wcześniej zdobytej wiedzy. Dopiero rozdziały przybliżające ewolucję formy i kulturową ewolucję języka, okazały się tym, czego chciałam się teraz dowiedzieć. Jednak publikacja warta uwzględnienia w planach czytelniczych, sympatycznie się w niej poruszamy, styl narracji przyjacielski, minimum koniecznego żargonu,...