iGen

Tłumaczenie: Olga Dziedzic
Wydawnictwo: Smak Słowa
iGen: Why Today's Super-Connected Kids Are Growing Up Less Rebellious, More Tolerant, Less Happy--And Completely Unprepared
9781501152016
Louise

Urodzeni po 1995 roku. Dorastali z telefonem komórkowym, mieli konto na Instagramie, zanim poszli do liceum, nie pamiętają czasów sprzed internetu. Różnią się od każdego poprzedniego pokolenia. Mowa tu o jednej czwartej Amerykanów. To iGen (skrót od „iGeneracji”) – pokolenie internetu. Właśnie nadeszło. W tej fascynującej, pełnej życia książce dr Jean Twenge maluje odkrywczy portret nowego...

W tej fascynującej, pełnej życia książce dr Jean Twenge maluje odkrywczy portret nowego pokolenia, które dojrzewa wolniej i wyrasta na bardziej znerwicowane – ale również bardziej tolerancyjne i bezpieczne – od poprzednich pokoleń. Jego przedstawiciele trzymają się z dala od pokus dla dorosłych, takich jak alkohol czy seks, ale też unikają odpowiedzialności wiążącej się z dorosłością – nie śpieszy im się z nauką jazdy, wyprowadzką z domu ani z osiągnięciem finansowej samodzielności. Są otwarci i postępowi, a przy tym rozważni jak żadne wcześniejsze pokolenie młodych ludzi.

Cechy i trendy charakteryzujące to pokolenie mogą wydawać się zdumiewające lub nawet sprzeczne z intuicją, ale jeśli chcemy z powodzeniem nawiązywać z nim kontakty – czy to jako rodzice, pedagodzy, w pracy, czy też w relacjach handlowych – musimy zrozumieć, kim są jego przedstawiciele i dlaczego zachowują się w taki a nie inny sposób. Obecne podziały pokoleniowe są głębsze i szersze niż kiedykolwiek w historii. Właśnie dlatego rodzice, pedagodzy i pracodawcy pilnie potrzebują zrozumieć dzisiejsze pokolenie nastolatków i młodych dorosłych, dopiero co wchodzące na rynek pracy.

Media społecznościowe i esemesowanie wypierają inne formy rekreacji i komunikowania się – iGen spędza mniej czasu z przyjaciółmi i rodziną, co może wyjaśniać niespotykany dotąd u młodych ludzi poziom lęku, depresji i samotności. Ale technologia to nie jedyna rzecz wyróżniająca tę generację. Korzystając ze swoich obszernych badań, odkrywczych wywiadów i głębokiej analizy danych zgromadzonych od ponad 11 milionów respondentów na przestrzeni kilku dekad, Twenge pokazuje, że wyjątkowość osób z tego pokolenia przejawia się również w sposobie spędzania czasu, zachowaniu, a wreszcie w zaskakującym stosunku do religii, seksualności i polityki.

Całkowita dominacja smartfonów odbija się na każdej sferze życia nastolatków z iGen, od interakcji społecznych po zdrowie psychiczne. To pierwsze pokolenie, które miało nieograniczony dostęp do internetu – przez cały czas. Nawet jeśli ich smartfona wyprodukował Samsung, a ich tablet to Kindle, ci młodzi ludzie nadal zaliczają się do iGen. (Również w wypadku grupy o niższych dochodach: nastolatki z uboższych środowisk spędzają w sieci tyle samo czasu, co nastolatki ze środowisk zamożnych – oto kolejny efekt smartfonów).

Podczas gdy ta nowa grupa młodych ludzi wkracza w dorosłość, wszyscy musimy spróbować ich zrozumieć. Ponieważ kierunek, w jakim pójdą, wyznacza kierunek naszego kraju – i całego świata.

źródło opisu: https://sklep.smakslowa.pl/igen-jean-m-twenge.html

źródło okładki: https://sklep.smakslowa.pl/igen-jean-m-twenge.html

Monika | 2019-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2019

Osoby urodzone pomiędzy rokiem 1946 a 1964 to tak zwani baby boomers. Następna jest generacja X (1965 – 1979). Po niej w życie wkraczają milenialsi (1980-1994). Jeśli urodziłeś się po roku 1995 („niby przypadkiem jest to również data narodzin internetu”), należysz do pokolenia iGen (skrót od „iGeneracji”) – pierwszego, które wchodziło w wiek dojrzewania ze smartfonem w ręku i nie pamięta czasów sprzed internetu. To właśnie o nim jest ta książka.

Jean M. Twenge, opierając się na zakrojonych na szeroką skalę, reprezentatywnych dla całej Ameryki badaniach, opisuje dziesięć istotnych trendów kształtujących iGen: niedojrzałość (wydłużenie czasu dziecięcego), obecność w internecie (ile czasu młodzi ludzie naprawdę spędzają w telefonach i kosztem czego), wirtualność (mniej kontaktów osobistych), niepokój (więcej problemów ze zdrowiem psychicznym), utrata religijności, odizolowanie (zainteresowanie bezpieczeństwem i spadek zaangażowania obywatelskiego), niepewność dochodów (nowe podejście...

Bibliofilka | 2019-06-11

Do książki Jean M. Twenge pt. „iGen” podchodziłam ze sporym dystansem. Bałam się, że może być przesycona naukowym językiem, danymi statystycznymi i okaże się dla mnie za trudna i zbyt nużąca. Tymczasem książka okazała się fascynującym studium pokolenia młodych ludzi, które różni się od generacji poprzednich pod bardzo wieloma względami. Niezaprzeczalny wpływ na te zmiany ma nieograniczony dostęp do internetu. Stąd też nazwa osób, które urodziły się po 1995 roku – iGen – pokolenie internetu. Dla nich telefon komórkowy, konto na Instagramie czy Facebooku to oczywisty element codzienności. I-gen różni się od poprzednich pokoleń sposobem spędzania czasu, zachowaniem, stosunkiem do religii, seksualności i polityki. Osoby te dłużej dorastają, nie chcą przyjmować odpowiedzialności za swoje życie, zaś wiek dojrzewania staje się przedłużeniem dzieciństwa, okresem zabaw i beztroski. Dorosłość utożsamiana jest z czymś niefajnym.

Co mnie szczególnie poruszyło, to fakt, że spędzanie coraz...

krzyjez | 2019-05-21
Przeczytana: 21 maja 2019

Wśród masy wycinkowych badań mało jest takich, które dałyby nam ogólny obraz, którego moglibyśmy być pewni. Autorka bazuje na ankietach wypełnianych przez młodzież kończącą szkoły średnie i rozpoczynającą studia. Ewenementem jest skala - zarówno czasowa jak i ilościowa. Badania prowadzone są przez wiele lat (od lat 70-tych) do dziś na bardzo licznych grupach ankietowanych. Wnioski przekonują. Zmieniłem swoje zdanie na wiele aspektów funkcjonowania ludzi w internecie.

Jak każdy rodzic nastolatka, który spędza czas z przyklejonym telefonem do ręki, zastanawiam się nad tym i chciałabym wiedzieć, jaki wpływ na psychikę ma i będzie miało w przyszłości ciągłe przebywanie w sieci i komunikowanie się poprzez media społecznościowe. Tym chętniej i ze sporym zaangażowaniem sięgnęłam po najnowszą publikację Jean M. Twenge. Szczególnie, że dorobek pani profesor, jest bardzo ciekawy. Jest ona bowiem autorką ponad 120 publikacji naukowych w tym także o „Pokoleniu ja”. Tym razem profesor Twenge pochyliła się nad problemem pokolenia IGen, czyli pokolenia Internetu.

Kim są przedstawiciele generacji IGen? To ludzie urodzeni po 1995 roku, dla których właściwie nie ma codzienności bez mediów społecznościowych, telefonów i Internetu. Zresztą oni nawet nie pamiętają czasu kiedy tych mediów nie było. Pokolenie Internetu, spędza czas głównie w swoim pokoju, komunikując się przez telefon i równocześnie oglądając Netflixa. W rezultacie więcej czasu spędzają z...

MonimePL | 2019-05-15

Patrząc z perspektywy rodzica iGeni są może i wrażliwsi na krytykę, ale i spokojniejsi. Później próbują alkoholu i zaczynają uprawiać seks, choć marihuana czy e-papieros jest dla nich czymś normalnym, nieszkodliwym, a czasem nawet dobroczynnym. Nawet jeśli zdecydują się zrobić prawo jazdy, rzadziej otrzymują mandaty. Wśród nastolatków (przynajmniej w Ameryce) jest obecnie najniższy odsetek nastoletnich ciąż w ciągu ostatnich prawie 100 lat. Cenią sobie bezpieczeństwo na tyle, że pytając syna zimą czy poślizgałby się na zamarzniętym stawie rzekł z wyrzutem: „Mamo, ale to niebezpieczne! Lepiej iść na lodowisko”. I to my, helikopterowi rodzice, najbardziej się do tego przyczyniliśmy. Bo

"Gdzie pójdzie iGen, tam i cały kraj."

Całą recenzja na https://konfabula.pl/igen-dlaczego-dzieci-sieci-sa-inne-niz-my/

kacha | 2019-05-12

Ta książa to kompendium wiedzy o młodzieży, bogate w informacje, o skutkach zawrotnego tempa rozwoju nowych technologii. Nawet nie zdajemy sobie sprawy jakie konsekwencje może nieść ciągłe „wgapianie” się w ekran komórki lub tableta. Na szczęsćie oprócz negatywnych konsekwencji mogą pojawić się też plusy.

krzabr | 2019-05-08
Przeczytana: 08 maja 2019

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Ciekawa książka, dużo mówi na temat motywacji dzisiejszej młodzieży oraz trendach w niej.
Wynikają z niej ciekawe fakty i wnioski. Wyjaśnia na przykład dlaczego młodzi ludzie unikają małżeństw, późno planują ciąże, są wyobcowani czy unikają zagrożeń. Sporo też mówi o depresji młodzieży.
Co ciekawe wynikają z niej jasne trendy - znaczny nacisk na zwiększanie tzw. bezpieczeństwa, "udomawianie" miejsca pracy czy fakt, że w końcu w USA szkoły wyższe staną się państwowe.
Warto przeczytać jeśli jest się rodzicem czy osoba, która używa trendów do zarabiania.

Bardzo ciekawa i intrygująca książka. Daje do myślenia i zastanowienia. Ukazuje i uświadamia mam charakter, specyfikę i sposób myślenia dzieciaków urodzonych w erze smartfonów. "iGen" to tytuł tej wciągającej lektury i pokolenie młodych ludzi, które zostało wychowane z wszechobecnym, łatwo dostępnym internetem. Jaki wpływ na nastolatków wywierają media społecznościowe?

Muszę przyznać, że książka otworzyła mi oczy na pewne dziedziny życia. Bardzo popularne, wszechobecne, bez których w dzisiejszych czasach większość z nas nie wyobraża sobie życia. Smartfony. Autorka ukazuje całkiem nowy portret nowego pokolenia. Wykonała całą masę przeróżnych badań, rozmów dotyczących pokolenia iGeniu - ich przedstawicieli. Swoje przemyślenia i wnioski przedstawiła w książce za pomocą licznych, bardzo obrazowych wykresów oraz szczegółowej analizie problemów. Muszę przyznać, że jej rozważania momentami szokują, wywołują konsternacje i ogromnie mnie zaciekawiły. Zakres badań autorki jest naprawdę...

BetiFiore | 2019-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2019

Bardzo ciekawa książka, która uświadamia czytelnikowi mentalność pokolenia urodzonego około roku 2000. Autorka wykonała mnóstwo badań, przeprowadziła rozmowy z wieloma przedstawicielami iGenu i przedstawiła swoje wnioski w postaci licznych wykresów oraz ich analizy. Z jednej strony niby nic nowego, z drugiej wiele faktów, które szokują, ale też napawają nadzieję. Mam tu jedno ale: autorka jest amerykanką i o amerykańskiej młodzieży pisze. Nie wszystkie dane możemy odnieść do Polaków. Np. owe strefy komfortu na uczelniach i możliwość skargi za każde słowo, które kogoś uraziło - a skarga ta może pociągnąć zwolnienie wykładowcy. Ba! Wykładowca nie może nawet użyć jakiegoś obraźliwego słowa w kontekście historycznym, czysto informacyjnym, ryzykując urażenie uczuć któregoś ze studentów. W naszym pięknym kraju jeszcze do tego nie doszliśmy. Na szczęście. Polecam lekturę nie tylko ludziom pracującym z młodzieżą.

GZal | 2019-04-07
Przeczytana: 07 kwietnia 2019

Doskonała rzecz! Jean M. Twenge jest psycholożką na Uniwersytecie San Diego. Zajmuje się badaniem zmian i różnic pokoleniowych w Stanach Zjednoczonych. Jej najnowsza książka iGen zajmuje się pokoleniem, następującym tuż po millenialsach. Tym, którego przedstawiciele dzieciństwo i młodość spędzali już z wszechobecnymi smartfonami. Podtytuł książki brzmi Dlaczego dzieciaki dorastające w sieci są mniej zbuntowane, bardziej tolerancyjne, mniej szczęśliwe – i zupełnie nie przystosowane do dorosłości i wyjaśnia już bardzo wiele. Ale nie jest to utyskiwanie nad tym, jakie to złe i niedobre, co widać po cytacie, który zamieściłem na początku tekstu. To bardzo wnikliwa analiza szerokich badań ankietowych prowadzonych od wielu dekad na przedstawicielach kolejnych roczników szkolnych. Jak sama autorka podkreśla tego typu dane mają ogromną zaletę, bo wyrażają to co dane pokolenie sądzi o sobie i otaczającym świecie w danym momencie. Zresztą dobór tych badań robi imponujące wrażenie. Mamy tam...