Mroczny Zbawiciel, tom 1

Tłumaczenie: Rafał Wojtczak
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Drsný spasitel
978-83-7574-092-9

Przykazanie pierwsze i jedyne – zabij każdego, kto chce zabić ciebie. Świat po Krachu gorszym od ognia piekielnego. Posągi bożków i ołtarze zwycięzców legły w gruzach. Oprócz naszego świata istnieje drugi. Do ludzi zaczyna docierać, że ten drugi jest gdzieś pod spodem. Dla niego nie ma świętości. Nie ma wroga, któremu nie można stawić czoła. To R.C. – egzemplarz wyjątkowo mroczny. Deus...

Przykazanie pierwsze i jedyne – zabij każdego, kto chce zabić ciebie.

Dla niego nie ma świętości. Nie ma wroga, któremu nie można stawić czoła.

To R.C. – egzemplarz wyjątkowo mroczny. Deus ex machina. Potomek sztucznej inteligencji. Pozszywaniec z mechanicznym okiem. Ostatni sprawiedliwy. Bezwzględny likwidator upiorów i demoniej hołoty. Zawsze w towarzystwie miotacza granatów, półautomatycznej ex-śrutówki, gadającej kobyły i innych morderczych zabawek. Podrzyna gardła, rąbie głowy, gruchocze kręgosłupy. Z nonszalancją włożyłby spluwę w usta samego boga – gdyby tylko sowicie mu zapłacono.

O tym, że w jego głowie siedzi monstrum, wie tylko on. O tym, kim jest naprawdę, wiedzą nieliczni.

Dla fanów "Fallouta" i "Neuroshimy" lektura absolutnie obowiązkowa!

byłem_fprefectem | 2014-06-23
Przeczytana: 23 czerwca 2014

Poskładany, z nie bardzo pasujących do siebie i nie współpracujących ze sobą części, wiedźmin postparuzyjnego świata. Choć i ten wiedźmin, jak i ta paruzja, niezbyt koszerne. Wszystko naraz w koszmarnym (nie chodzi tu tylko o wykreowany w powieści świat) miszmaszu technologii, magii, mitologii i demonologii. Gryzące lornetki, elektroniczny czujnik magii, demon w głowie, bóg w pochwie (bohater jest/był facetem, więc bez zbereźnych skojarzeń), zbuntowane cybernetyczne oko i gadające skomputeryzowane konie. Na dokładkę wyjęte żywcem z mangi bronie i pojedynki. Nie wiem co z tego było najgorsze.

Szorstko na http://niepamietnikfprefecta.blogspot.com/2014/06/zbawca-masowego-razenia.html

yano20 | 2015-12-29

Do sięgnięcia po tą książkę zachęciło mnie stwierdzenie "Dla fanów "Fallouta" i "Neuroshimy" lektura absolutnie obowiązkowa!". Faktycznie, można powiedzieć, że akcja toczy się w falloutowym świecie wzbogaconym o magię, bóstwa i demony. Dużo akcji, krew leje się strumieniami, flaki ozdabiają ściany itd. Wszystko dość obrazowo opisane. Ogólnie fabuła jest ciekawa, choć irytowało mnie zbyt wiele niedopowiedzeń. Dlaczego nie dowiadujemy się więcej o Krachu, albo skąd wzięła się magia w tym świecie? Czy była przed Krachem, czy pojawiła się jako jedno z następstw? Oczywiste jest, że nie zdradza się całej tajemnicy od razu, ale liczyłem, że dowiem się więcej na koniec tej dylogii. Myślę, że mogę polecić tą książkę nie tylko fanom wspomnianych wcześniej światów - to porządna fantastyka, warto przeczytać.

tracik | 2015-09-14
Przeczytana: 14 września 2015

Kolejna książka pana Zambocha, która jest kwintesencją akcji. Nie doszukamy się w tej książce jakichś przesłanek, elementów które wymagają od czytelnika nadmiernego myślenia. Za to otrzymamy fajną książkę sensacyjną, która zabawi nas od pierwszej do ostatniej strony. Jeśli poszukujesz czegoś takiego to ta książka jest dla Ciebie.

PS. Mam jedno ale do tej książki, jak dla mnie główny bohater jest słabo napisany i niespójny.

Glaca | 2014-01-11
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 05 stycznia 2014

Po przeczytaniu "Na ostrzu Noża" tego samego autora spodziewałem się dużo lepszej lektury. Mroczny zbawiciel to zbiór kilku opowiadań o przygodach niezniszczalnego pozszywańca człowieka z cyborgiem. Owa niezniszczalność czasem potrafi mocno zdenerwować bo jak wytłumaczyć, że głównego bohatera można rozstrzelać, pociąć na kawałki i wyrzucić na ulicę na siarczysty mróz, a ten wychodzi z tego bez większego szwanku i po kilku dniach znów walczy z wrogiem? Prywatnie śmieszy mnie też fakt, że z jednej strony mamy nowoczesne technologie zaimplementowane do ludzkiego ciała a z drugiej strony główny bohater jeździ... na cyberkoniu.
Oczywiście powyższe nie dyskwalifikuje książki całkowicie. Uważam, że autor pomimo kilku nie trafionych pomysłów bardzo sprawnie posługuje się językiem pisanym. Akcja potrafi wciągnąć i zaciekawić.

Moja całościowa ocena to 5/10. Można przeczytać, ale są ciekawsze pozycje tego autora.

Stress | 2015-08-24

Żamboch po polsku - to ja musiałem przeczytać ;)

Adam Kopeć | 2012-07-16

Gra­nica człowieczeństwa

Jesteś czło­wie­kiem? Oczy­wi­ście, że jesteś. A kim innym miał­byś być? Jed­nak zasta­na­wia­łeś się gdzie jest ta gra­nica, pomię­dzy czło­wie­kiem, a nie czło­wie­kiem? Może Ci się wydać tro­chę dziwne to pyta­nie. Prze­cież od razu widać, że jesteś człowiekiem.

Nie­wol­nicy

Były jed­nak czasy, że nie wystar­czyło wyglą­dać jak czło­wiek żeby być za takiego uwa­ża­nym. Mia­łeś lek­cje histo­rii wiesz kto to nie­wol­nik. Nie­wol­nik nie był uzna­wany za czło­wieka. Czę­sto był trak­to­wany gorzej od zwie­rzę­cia. Jed­nak teraz uczą Cię, że to było złe, że wszy­scy jeste­śmy równi.

To przy­kład na to, jak postrze­ga­nie może się zmie­nić od tego co mamy w gło­wie. Mimo, że nie­wol­nik wyglą­dał tak samo jak dowolny inny czło­wiek, nie był za takiego uznawany.

Fizycz­ność — ciało

A co ze strefą stricte fizyczną? Czy jeśli ktoś straci rękę, albo nogę, to dalej jest czło­wie­kiem? Chyba jest? To nie ręce, ani nogi czy­nią z nas ludzi.

Ludzie i nie ludzie w...

angorek333 | 2013-05-04
Przeczytana: 30 kwietnia 2013

Weźmy wiedźmina Geralda, inkwizytora Mordimera, Rewolwerowca i mieszkańca schronu 13... doprawmy odrobiną cyberpunka, szczyptą magii i dla pewności pozbawmy jakiegokolwiek humoru. Dołóżmy mangowe pojedynki z tych, co odparowują całe planety , przy użyciu mieczy ścinających szczyty gór. I oto w garści trzymamy dzieło godne prawdziwego grafomana.
Jedyne co broni powieści, która jest raczej zbiorem luźno lub wcale nie związanych ze sobą opowiadań to dość ciekawy świat przedstawiony.
Połączenie demonologii z technologią - ale to też już było.

Antoniuss | 2014-02-02
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Fantasy
Przeczytana: kwiecień 2008

Powieść typowa dla tego autora. Ponury, w miarę spójny świat pełen magii i demonów, samotny i potężny główny bohater, który i tak zbawi świat. Do tego seks i przemoc. Fabuła jest ciekawa, a styl bardzo lekki.

dagooo | 2012-12-14

totalne dno, za mało opisów, bohater "z dupy", pomieszanie z poplątaniem, jakby wrzucić wszystko co post-apokaliptyczne i nie tylko do miksera, i taką pozbawioną spójności masę podać czytelikowi

Badylek | 2015-06-15
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 15 czerwca 2015

Może mam zły gust, ale książka szalenie mi się podobała. Akcja goni akcję, ciężko się oderwać. Po prostu rewelacja :)