Ełcka kolej wąskotorowa

powieść historyczna
Muzeum Historyczne w Ełku
2018-01-01
2018-01-01

Okładka książki Wspomnienia więźniów obozu KL Auschwitz Jerzy Bielecki, Władysław Fejkiel, Gracjan Fijałkowski, Jan Maria Gisges, Stanisław Jasiński, Maria Jezierska, Wiesław Kielar, Wanda Koprowska, Ryszard Kordek, Shmuel Krakowski, Józef Kret, Henryk Mandelbaum, Mel Mermelstein, Tadeusz Nieśpiałowski, Czesław Ostańkowicz, Zofia Posmysz, Seweryna Szmaglewska
Wspomnienia wi... Jerzy Bielecki, Wła...

"Mała monografia niewielkiej kolejki"
Książka wydana ekonomicznym sumptem (miękka oprawa, klejone karty z żółtego papieru) zawiera historię Ełeckiej Kolei Wąskotorowej.
Nie jest to typowa monografia, pisana według sprawdzonego planu charakteryzującego tego typu książki. Autor stara się zachować kolejność zdarzeń opisując genezę powstania i historię "dojazdówki", ale bardzo często urządza wycieczki w bok. Poznajemy tematy poboczne, czasami związane tylko z kolejką faktem stania na torze obok. Miałem wrażenie, że ubogą monografię chciano uzupełnić wypełniaczami- tak aby była większa. Sprawia to wrażenie chaosu i nie pomaga w czytaniu i orientacji historycznej.
Dość dobrze autor ilustruje budowle towarzyszące kolejce. Mamy w środku piękne rzuty kolejnych kondygnacji domów, magazynów czy parowozowni. Daje to obraz warunków w jakich mieszkali, pracowali zatrudnieni pracownicy.
Styl jest dość przystępny i czasami tylko "przewlekany" bardziej skomplikowanym nazewnictwem technicznym.
Książka ma dość duży potencjał. Niestety przez tematy poboczne jest trudna w odbiorze, dla człowieka przyzwyczajonego do studiowania monografii. Mimo wszystko czyta się ją szybko i dla osób zainteresowanych tematem może być przyjemnym spędzeniem czasu.

"Mała monografia niewielkiej kolejki"

• Kolej

Dodaj cytat z książki Ełcka kolej wąskotorowa