Virion 3. Adept

Cykl: Imperium Achai (tom 3)
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Virion
Jimu

"Jesteś taki sam jak ona. Kompletnie nieprzewidywalny". Virion po raz kolejny staje twarzą w twarz z przeznaczeniem. Przeznaczenie, w osobie Horecha, nie poderżnęło mu jednak gardła, a jedynie zażądało wódki. Stary Szermierz Natchniony zobaczył w młodym uciekinierze coś, co wyrwało go z pijackiego marazmu. To samo zobaczył w przebudzonej Niki. Droga młodego Viriona do zostania "Tym Virionem"...

"Jesteś taki sam jak ona. Kompletnie nieprzewidywalny".

Droga młodego Viriona do zostania "Tym Virionem" właśnie się rozpoczęła.
Taida, Luna, Anai, Kila - żadne z nich nie przeczuwa, że wszystkie ich plany, wszelkie zaszczyty i poniżenia jakie teraz są ich udziałem, zostaną obrócone w proch. Z taką samą łatwością, z jaką Szermierz Natchniony strząśnie z ostrza kroplę krwi. Ich krwi.

Zawsze spodziewaj się niespodziewanego. Tylko wtedy masz szansę przeżyć. Niewielką, ale jednak szansę.

źródło opisu: https://fabrykaslow.com.pl

źródło okładki: https://fabrykaslow.com.pl

ZaaQazany | 2019-05-29
Na półkach: ZaaQ'19, Przeczytane
Przeczytana: 29 maja 2019

Kolejny tom kolejnej serii.
W zasadzie łatwo jest sięgać po „kolejne tomy”. Wiesz już czego można się spodziewać, mając ogólny zarys sytuacji. Do tego jesteś już zżyty z postaciami. Na podkreślenie zasługuje fakt, że jeżeli sięgasz po kontynuację to poprzednie części przypadły do gustu.
Trzecia część sagi o Virionie (spojler: chyba nie ostatni). Opowieść osadzona w uniwersum Achai w równoległym czasowo kontinuum, natomiast w kreowaniu otoczki wydarzeń bliżej jej do Imperium Cesarzowej Achai. Ale to o całości, a trzeci tom?
Kolejny tom, a moje przekonanie o Virionie jako Głupim Jasiu, szczególnie popularnej w rosyjskim folklorze postaci Wani Duraka. A inspiracja jak nic była bajka Jerszowa Konik Garbusek. W tej bajce Wania dosiadł bajkowego Konika garbuska a ten został jego przyjacielem i obronił przed przeciwnościami losu. No i mamy Viriona, który dosłownie i w przenośni dosiadł swoją Niki. Niedowidzący, czasami sprawiający wrażenie misia o bardzo małym rozumku konsekwentnie prze...

Northman | 2019-05-22
Przeczytana: 15 maja 2019

Virion: w poszukiwaniu samego siebie.

I oto jest – trzecia odsłona przygód Viriona :) Przyznam, że z niecierpliwością na nią czekałem. Andrzej Ziemiański dawno temu – jakkolwiek dziwnie by to nie zabrzmiało ;) – skradł moje serce historiami z Achają, Zaanem, Syriusem i Meredithem w rolach głównych, w związku z czym każda kolejna książka osadzona w tym uniwersum wzbudza moje wielkie emocje i nie mniejsze oczekiwania. Opowieść o szermierzu natchnionym (nawet jeśli Virion ciągle nim jeszcze w pełni tego słowa znaczeniu nie jest) w dalszym ciągu wciąga okrutnie - co świadczy tylko o tym, że to dobra historia. Wiele można w teorii mówić o tym, że całe „achajowe uniwersum” powinno już dokonać żywota (bo „ileż można”, najfajniejsze historie w ramach tego świata według dużej liczby czytelników już opisano), jednak wcale jeszcze owo uniwersum nie wyczerpało swojego potencjału. Ani nie powiedziało też swojego ostatniego słowa. I bardzo dobrze :)

W poprzednich tomach poświęconych Virionowi...

owca626 | 2019-05-26
Przeczytana: 26 maja 2019

Andrzej Ziemiański to marka sama w sobie. Nie rozczarowuje, nie zawodzi

Kolejna książka ze świata Imperium Achai. Bezpośrednia kontynuacja poczynań Viriona oraz wesołej gromadki z "Obławy"

Tak samo jak w przypadku poprzednich tomów od samego początku jesteśmy zalewani wciągającą historią głównego bohatera i niepozbawionych znaczenia wątków osób pobocznych jak Taida. Doskonale przedstawiany świat korupcji i niewolnictwa. Wybitne poczucie humoru, które możemy dotrzeć praktyczne na każdej stronie to już element rozpoznawalny Ziemiańskiego a przy tym nie pozbawiony głębszego sensu/znaczenia.

Sądziłem że Virion będzie trylogią, ale po tym jak zakończyła się książka nie mam najmniejszych wątpliwości że autor planuje kontynuację na którą na pewno będę czekał niecierpliwie.

Yod | 2019-06-06
Przeczytana: 06 czerwca 2019

Dobre, dobre. Z tomu na tom coraz lepsze.
Nie jest może jeszcze na poziomie Pomnika ale do Achaji zbliża się bardzo.
Generalnie czyta się bardzo dobrze.
Jestem więc mile zaskoczony gdyż cały czas obawiałam się że powtórzy się sytuacja pierwszych 200 stron pierwszego tomu ,które były delikatnie mówiąc do kitu.
Oby tak dalej.

ewelinakania | 2019-05-22
Przeczytana: 22 maja 2019

📍Trzy słowa o...
Najnowszej książce Andrzeja Ziemiańskiego „Virion- Adept”. Jest to trzeci tom serii Imperium Achai, który swoją premierę miał 15 maja.

Jest to jedna z książek na którą bardzo czekałam. Szczególnie po tym jak skończył się drugi tom.
Akcja początkowo rozwija się powoli. Ale wiele dowiadujemy się o Niki, jej rasie i mniej więcej poznajemy jej zamiary, chociaż znając autora i tak nas zaskoczy. Chyba nigdy nie można być niczego pewnym w książkach Pana Andrzeja. Wielokrotnie już wydawało mi się, że coś przewidziałam, a tu całkowity zwrot akcji! To jak świetnie w trzecim tomie dopracował postać Taidy bardzo mi się spodobało. Jest ona jedną z moich ulubionych bohaterek. Silna, ambitna, inteligenta. Postawione przed nią nowe zadania śledziłam z dużym zainteresowaniem. To głównie na niej, Lunie, która nawiasem mówiąc, dostanie prawdziwą szkołę życia oraz oczywiście Virionie skupia się cała historia.

Przyznam, że nawet nie wiem kiedy te prawie 600 stron się skończyło....

Aquaria | 2019-06-09
Na półkach: E-Book, 2019, Przeczytane
Przeczytana: 02 czerwca 2019

Chociaż trzeci tom serii o Virionie podobał mi się bardziej od dwóch poprzednich tak uważam, że seria traci sens bytu.
Rozumiem, że niektóre światy są tak bogato wykreowane, że ich eksploracja to wręcz wymóg ale legendarny Virion to zwykły nudziarz, ślepy jak kret wojownik i jego droga do pozostania szermierzem to jakaś pomyłka.
W drugim tomie Achaji został przedstawiony jako pijak i zniedołężniały starzec (mimo, że walczył do końca) tak już trzecią książkę z rzędu dosłownie prześlizguje się całkowicie niepotrzebny. Właściwie jego los jest kompletnie zbędny, nawet urzędnicy na Zamku do tego doszli.
Nie wiem ile ta seria ma mieć tomów ani jak potoczą się dalsze losy Viriona ale właściwie kogo to interesuje, skoro całe zaplecze bohaterów za nim jest stokrotnie bardziej warta uwagi niż on sam.

Czuz | 2019-05-20
Przeczytana: 20 maja 2019

Pierwsze dwa tomy tej serii wymęczyły mnie dość mocno. Po trzeci sięgnąłem niejako „dla zasady” i przyznam, że mnie mile zaskoczył.

Jeśli ktoś zna i lubi twórczość Pana Andrzeja, to myślę, że nie będzie zawiedziony. Virion w końcu zaczyna wykazywać inicjatywę, a akcja nabierać tempa.

Dla mnie jest to jak na razie zdecydowanie najlepsza cześć „Viriona”.

Piotr | 2019-05-26
Przeczytana: 24 maja 2019

Intryga z ognistym krzyżem trochę grubymi nićmi szyta, ale cała reszta daje radę.

Moja bardziej szczegółowa recenzja tutaj: https://xpil.eu/suy

Ciekawe ile tomów przyjdzie Autorowi napisać zanim mu się wszystkie wątki porządnie podomykają i przy okazji nie rozejdą w szwach z pierwszymi tomami "Achai" ;)

paratexterka | 2019-06-03
Na półkach: 2019, Przeczytane, Ulubione, Posiadam
Przeczytana: 02 czerwca 2019

Natchnienie szczęścia nie daje, albo długo każe na siebie czekać. Do Viriona - póki co - bardziej lgnie “szczęście w nieszczęściu”. Legendarny szermierz natchniony największe batalie nadal częściej stacza z własnymi myślami niż z jakimikolwiek wrogami, choć jatek nie brakuje. Nie pomaga mu mistrz, który zamiast mówić wprost, woli rzucać aluzje. Za to towarzysząca Virionowi, wyjęta spod prawa banda zawsze gotowa jest rozładować napięcie. Ich dynamiczne dialog, cięte riposty i ogólny refleks często eksponują cechy tak charakterystyczne dla autorów wypowiedzi, jak dalekie zasięgowi ich autorefleksji. Obok fantastycznych portretów poszczególnych bohaterów, “Virion. Adept” obejmuj wątki, w których ktoś czegoś szuka i dokądś podąża. Cele są albo tak zatajone, że aż nienazwane, albo tak nieoczywiste, że zdać się można tylko na nieludzką intuicję. Ziemiański tworzy żywiołową historię dla otwartych umysłów, gotowych na rzeczy z jeszcze jednego świata - bawi, rozrywa i zdecydowanie zajmuje.

Bartek | 2019-05-27

Virion świetna kontynuacja serii, ogólnie podoba mi się bardziej niż Achaja
P.S chyba nie tylko mi :)