Saudyjka za kierownicą

Tłumaczenie: Dorota Konowrocka-Sawa
Wydawnictwo: W.A.B.
7,78 (45 ocen i 18 opinii) Zobacz oceny
10
6
9
2
8
19
7
13
6
4
5
1
4
0
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
Saudyjka za kierownicą
data wydania
ISBN
9788328061460
język
polski
dodał
Katarzyna

Poruszająca historia Manal asz-Szarif, saudyjskiej aktywistki walczącej o równouprawnienie kobiet. Manal asz-Szarif dorastała w tradycyjnej saudyjskiej rodzinie w Mekce, w czasie kiedy Arabia Saudyjska pozostawała pod silnym wpływem islamskich fundamentalistów. Sama również uległa indoktrynacji radykałów – będąc nastolatką, niszczyła kolorowe czasopisma matki, kasety brata i własne...

Poruszająca historia Manal asz-Szarif, saudyjskiej aktywistki walczącej o równouprawnienie kobiet.

Manal asz-Szarif dorastała w tradycyjnej saudyjskiej rodzinie w Mekce, w czasie kiedy Arabia Saudyjska pozostawała pod silnym wpływem islamskich fundamentalistów. Sama również uległa indoktrynacji radykałów – będąc nastolatką, niszczyła kolorowe czasopisma matki, kasety brata i własne szkicowniki zawierające zabronione rysunki istot żywych. Nic nie wskazywało na to, że już niedługo przeciwstawi się tyrańskim rządom i stanie się znaną na całym świecie aktywistką walczącą o prawa saudyjskich kobiet.
Podjęła studia na uniwersytecie, a później pracę w koncernie Aramco. Coraz częściej doświadczała jednak dyskryminacji tylko ze względu na swoją płeć. Bez zgody męskiego opiekuna nie mogła wynająć pokoju, złożyć wniosku w urzędzie, korzystać z pomocy medycznej. Najbardziej bolało ją to, że mimo posiadania własnego samochodu i prawa jazdy otrzymanego podczas pobytu za granicą nie mogła kierować pojazdem i była zdana na łaskę taksówkarzy oraz młodszego brata. Któregoś dnia postanowiła się zbuntować i ogłosiła w internecie, że w dniu swoich 32 urodzin usiądzie za kierownicą, wyjedzie na ulice miasta… i będzie tworzyć historię.

„Takie książki mogą zmienić świat” – Deborah Feldman.

„Ważna, inspirująca książka” – „The Oprah Magazine”.

„Odważna, niezwykła, łamiąca serce osobista historia kobiety walczącej o równouprawnienie. Książka zawiera rzadki wgląd w serca i rozumy ludzi, którzy żyją w społeczeństwie niedostępnym dla ludzi Zachodu. Literackim osiągnięciem Asz-Szarif jest pokazanie, że pomimo ogromnych różnic kulturowych saudyjskie kobiety i saudyjscy mężczyźni mają bardzo podobne do naszych marzenia i obawy” – „Associated Press”.

„To zadziwiająca, pokorna, prawdziwa książka, bardziej pouczająca niż setki historii z gazet na temat Arabii Saudyjskiej” – Azadeh Moaveni, autorka „Lipstick Jihad”.

„Są obrazy śmiechu i miłości... przebłyski bogatego, tętniącego życiem arabskiego życia. To świadectwo, jak kobiety w krajach muzułmańskich pomagają zmieniać swoją kulturę, krok po kroku” – „New York Journal of Books”.

 

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B.

źródło okładki: Wydawnictwo W.A.B.

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Oficjalna recenzja
ZAKŁADKA książek: 478

Prowadzenie pojazdu w sytuacji bycia kobietą

Manal asz-Szarif większość życia spędziła w Mekce, świętym mieście muzułmanów. Została wychowana zgodnie z religią i tradycją. We wczesnej młodości jej wiara ocierała się o radykalizm, ale dzięki zdobytemu wykształceniu, zatrudnieniu jako specjalistka ds. bezpieczeństwa systemów informatycznych w koncernie paliwowo-chemicznym Saudi Aramco i pobytowi w Stanach Zjednoczonych jej pogląd na świat i dotychczasowe życie uległ zmianie. Dotarło do niej, że niewierni nie są zagrożeniem, kobiety mogą nie tylko pracować na równych zasadach z mężczyznami, ale również wieść życie bez ograniczeń. Mogą wejść do kawiarni bez zakrywania twarzy, jeśli tylko zechcą, mogą pójść do kina, teatru i na koncert bez wcześniejszej zgody męskiego opiekuna. I to, co było dla Manal najważniejsze, kobiety mogą bezkarnie prowadzić samochód.

Manal asz-Szarif zwykła mówić, że deszcz zaczyna się od jednej kropli. Tą kroplą okazała się ona sama, angażując się w ruch Women2Drive i przekonując inne kobiety, by usiadły za kierownicą… bo po prostu mogą to zrobić. Zakaz prowadzenia samochodów przez kobiety w Arabii Saudyjskiej nie był w żaden sposób regulowany przez przepisy prawa, kodeks drogowy, a jedynie przez tradycję i policję religijną. W swoim wystąpieniu na TED Talks Manal zadała pytanie: „Która walka jest trudniejsza? Ta, w której przeciwnikiem jest rząd czy społeczeństwo?”. Jej historia jest odpowiedzią na to pytanie i świadectwem, że nawet z takiej walki, mimo wielu przeciwności i dotkliwych...

Manal asz-Szarif większość życia spędziła w Mekce, świętym mieście muzułmanów. Została wychowana zgodnie z religią i tradycją. We wczesnej młodości jej wiara ocierała się o radykalizm, ale dzięki zdobytemu wykształceniu, zatrudnieniu jako specjalistka ds. bezpieczeństwa systemów informatycznych w koncernie paliwowo-chemicznym Saudi Aramco i pobytowi w Stanach Zjednoczonych jej pogląd na świat i dotychczasowe życie uległ zmianie. Dotarło do niej, że niewierni nie są zagrożeniem, kobiety mogą nie tylko pracować na równych zasadach z mężczyznami, ale również wieść życie bez ograniczeń. Mogą wejść do kawiarni bez zakrywania twarzy, jeśli tylko zechcą, mogą pójść do kina, teatru i na koncert bez wcześniejszej zgody męskiego opiekuna. I to, co było dla Manal najważniejsze, kobiety mogą bezkarnie prowadzić samochód.

Manal asz-Szarif zwykła mówić, że deszcz zaczyna się od jednej kropli. Tą kroplą okazała się ona sama, angażując się w ruch Women2Drive i przekonując inne kobiety, by usiadły za kierownicą… bo po prostu mogą to zrobić. Zakaz prowadzenia samochodów przez kobiety w Arabii Saudyjskiej nie był w żaden sposób regulowany przez przepisy prawa, kodeks drogowy, a jedynie przez tradycję i policję religijną. W swoim wystąpieniu na TED Talks Manal zadała pytanie: „Która walka jest trudniejsza? Ta, w której przeciwnikiem jest rząd czy społeczeństwo?”. Jej historia jest odpowiedzią na to pytanie i świadectwem, że nawet z takiej walki, mimo wielu przeciwności i dotkliwych konsekwencji, można wyjść zwycięsko.

„Saudyjka za kierownicą” to autobiograficzna opowieść Manal asz-Szarif, której osią fabularną jest walka o prawo do „prowadzenia pojazdu w sytuacji bycia kobietą”. To także krytyczne spojrzenie na wychowanie w muzułmańskim społeczeństwie i w królestwie saudyjskich mężczyzn. Wiele fragmentów mnie bulwersowało, część z nich wprawiało w osłupienie, a kilka wydało się całkiem niedorzecznych. I właśnie dlatego uważam, że potrzebne są nam takie kobiety, takie historie i takie książki. Świat musi się zmienić, a zniesienie zakazu prowadzenia samochodu przez kobiety w Arabii Saudyjskiej z dniem 24 czerwca 2018 roku jest dowodem na to, że zmiana jest możliwa.

Karolina Purłan

pokaż więcej

Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
pokaż wszystkie
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (18)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 211
atyde | 2019-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2019

U

książek: 312
Justyna | 2019-05-10
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam
Przeczytana: 09 maja 2019

"W 1993 roku Ibn Baz został mianowany wielkim mufttim Arabii Saudyjskiej. Jak na ironie, jedna z najsłynniejszych wydanych przez niego fatw (wypowiedzi religijnych) wymierzona była w kobiety siadające za kierownicą. Ibn Baz napisał: "Zepsucie prowadzi do tego, że czyste i niewinne kobiety oskarżane są o czyny nieprzyzwoite. Allah nałożył za takie działania jedne z najsurowszych kar, by chronić społeczeństwo od szerzenia się źródeł zepsucia. Tymczasem kobiety kierujące pojazdami są jedną z jego przyczyn." (M. asz- Szarif "Saudyjka za kierownicą" s 107)

Siłaczka, bohaterka, idolka, aktywistka, Saudyjka Manal asz - Szarif. Udowadnia, że siła jest kobietą!

Będąc nastolatką Manal uległa indoktrynacji radykałów i niszczyła to co jest haram (zakazane) czyli kolorowe czasopisma matki, kasety brata, a nawet własne rysunki istot żywych. Gdy w 1990 roku 47 kobiet usiadło za kierownicą nastoletnia Manal była w grupie ich potępieńców. Wszystko uległo zmianie gdy poszła na studia. A później...

książek: 96
Skrzat | 2019-05-08
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 08 maja 2019

Książka o sile kobiety żyjącej w arabskim świecie (Arabii Saudyjskiej), która dla wyznawanych wartości musiała zmienić swoje życie i syna. Jej upór oraz chęć do zmiany siebie, otaczającej ją rzeczywistości powinny być dla nas europejek wzorem. Dziękuję za te wspomnienia Manal!

książek: 183
toptangram | 2019-04-29
Na półkach: Przeczytane

Manal Asz-Szarif Saudyjka za kierownicą, Niezwykła opowieść o sile kobiet, Czy wiecie, że Arabia Saudyjska zniosła zakaz kierowania pojazdami przez kobiety dopiero 24 czerwca 2018 roku? Książka jest opowieścią o kobiecie, która chcąc uzyskać możliwość prowadzenia samodzielnie pojazdu w swoim kraju, stała się działaczką społeczną. Stoczyła długą i nierówną walkę z systemem prawnym i prawem zwyczajowym swojego kraju. I tę walkę opisuje w swojej książce.

książek: 372
Gabi Zet | 2019-04-09
Na półkach: Przeczytane, Różne, 2019
Przeczytana: 08 kwietnia 2019

Trochę nie wiedziałam, czego się spodziewać po tej lekturze, więc w gruncie rzeczy sięgnęłam po "Saudyjkę za kierownicą" bez żadnych specjalnych oczekiwań. W efekcie książka zaskoczyła mnie bardzo pozytywnie, choć wolałabym, by autorka cały czas trzymała się chronologii. "Saudyjka za kierownicą" zaczyna się od aresztowania i uwięzienia autorki za to, że odważyła się prowadzić samochód po ulicach Arabii Saudyjskiej. Mamy tu więc dyskusje z władzami, uczucia Manal w związku z uwięzieniem... po czym nagle przeskakujemy do jej dzieciństwa. Autorka w ciekawy sposób opowiada nam o dorastaniu w tradycyjnej arabskiej rodzinie, życiu i edukacji aż do przełomowego momentu, gdy zostaje zatrudniona w firmie Aramco. To tam naprawdę uczy się walczyć o swoje, a nawet udaje jej się załapać na projekt, w ramach którego spędza rok w Stanach. Zaznawszy wolności, nie umie się znów odnaleźć w świecie, gdzie nie może się poruszać bez męskiego "opiekuna", który byłby za nią całkowicie...

książek: 10
Sztukateria | 2019-04-09
Na półkach: Przeczytane

Manal asz-Szarif dorastała w tradycyjnej saudyjskiej rodzinie w Mekce. Przeszła przez etap indoktrynacji radykałów – będąc nastolatką, niszczyła kolorowe czasopisma matki, kasety brata i własne szkicowniki zawierające zabronione rysunki istot żywych. Nie myślała jeszcze wtedy o tym, że stanie się kiedyś ikoną walki o prawa kobiet w Arabii Saudyjskiej. Chociaż była wykształconą kobietą, doświadczała dyskryminacji ze względu na swoją płeć. Bez zgody męskiego opiekuna nie mogła wynająć pokoju, złożyć wniosku w urzędzie, korzystać z pomocy medycznej. Nie mogła nawet sama prowadzić samochodu. Pewnego dnia postanowiła sobie, że w dniu swoich 32 urodzin usiądzie za kierownicą, wyjedzie na ulice miasta. Nie spodziewała się tego, jakie konsekwencje przyniesie jej ten czyn.

Kiedy czytam takie książki, cieszę się, że przyszłam na świat w Europie i mam takie same prawa jak mój mąż. Mogę chodzić gdzie chcę, nikogo nie muszę pytać o zdanie, nawet wolno mi się leczyć u lekarzy płci męskiej. Nie...

książek: 599
Książki_takie_jak_my | 2019-03-31
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 31 stycznia 2019

Historią Manal asz-Szarif interesuję się od dłuższego czasu, dlatego ta pozycja była u mnie obowiązkowa, zwłaszcza, że nie jest to książka napisana o tej kobiecie, lecz przez nią. Fakt, że ta niezwykła aktywistka, która walczy o prawa saudyjskich kobiet napisała książkę był dla mnie bardzo pozytywnym zaskoczeniem.

Manal urodziła się, a także dorastała w Mekce. Udało jej się nawet ukończyć studia informatyczne, co w tamtych rejonach nie jest czymś zwyczajnym. Saudysjkie kobiety nie mogą wychodzić same, muszą być zakryte od stóp do głów, nie mogą prowadzić auta, również na studiowanie muszą mieć specjalne pozwolenia.

Manal asz-Szarif prawie dziesięć lat pracowała w zawodzie, zajmując się brzpieczeństwem systemów komputerowych. Jednak w pewnym momencie, a dokładnie w 2011 roku wsiadła za kierownicę samochodu łamiąc tym prawo, które obowiązuje w Arabii Saudyjskiej. Młoda kobieta nagrała również relację, którą opublikowała w internecie, zachęcając inne panie do prowadzenia aut. Po...

książek: 10
Annulinda | 2019-03-24
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 28 kwietnia 2019

Kobieta kobietom... na lepsze jutro.

książek: 1004
Deppowa | 2019-03-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 21 marca 2019

W tematyce kultury Wschodu siedzę już jakiś czas. Kilka lat wstecz fascynowałam się Indiami i tamtejszą kinematografią, a dzisiaj dalej poszerzam swoją wiedzę na temat orientalizmu m.in za sprawą książek Aleksandry Chrobak czy opartych na faktach powieściach Jean Sasson. Wszystkie te lektury stanowiły świetną bazę pod autobiograficzną "Saudyjkę za kierownicą" Manal Asz-Szarif. O książce jest już głośno i słusznie. To naprawdę niezwykła opowieść o sile uciemiężonych kobiet, które muszą walczyć na każdym kroku o odrobinę niezależności, a także prawo do właściwej edukacji. O ile miałam świadomość praktykowania obrzędu obrzezania, konieczności posiadania męskiego opiekuna czy też zakazu prowadzenia przez kobiety pojazdów, o tyle przeżyłam niemały szok, gdy Manal obrazowo nakreśliła stan arabskiej edukacji oraz surowe zasady panujące w szkołach dla dziewcząt. Żeńskie szkoły podstawowe, gimnazja oraz szkoły średnie przypominają z zewnątrz więzienie, a łazienki pozbawione są luster....

książek: 56
natunaturally | 2019-03-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 15 stycznia 2019

Jesteś kobietą i możesz prowadzić samochód? Przebywać z mężczyzną w jednym
pomieszczeniu? Tramwaju? Okazuje się, że to wielkie szczęście, przypadek
zwykły, że urodziłyśmy się w takiej części świata, gdzie jest to czymś oczywistym. Ta historia to opowieść niezwykle ciekawej, buntowniczej kobiety. To historia Manal asz-Szarif, saudyjskiej aktywistki walczącej o równouprawnienie kobiet. I choć temat nie jest wesoły, to czyta się dosyć lekko, bo autorka umie pisać barwnie, ciekawie i czasem nawet z
humorem.

To historia opisana „przez kobietę, która dorastała w tradycyjnej saudyjskiej rodzinie w Mekce,
w czasie, kiedy Arabia Saudyjska pozostawała pod silnym wpływem islamskich fundamentalistów. Sama również uległa indoktrynacji radykałów – będąc nastolatką, niszczyła kolorowe czasopisma matki, kasety brata i własne szkicowniki zawierające zabronione rysunki istot żywych. Nic nie wskazywało na to, że już niedługo przeciwstawi się tyrańskim rządom i stanie się znaną na całym...

zobacz kolejne z 8 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
zgłoś błąd zgłoś błąd