Narty Ojca Świętego

Wydawnictwo: Świat Książki
83-7391-728-4
komedia polska

"Nie mówię, że dotykam tematu papieskiego z jakiegoś obywatelsko-artystycznego obowiązku, choć nieobecność tego tematu w dzisiejszej sztuce, zwłaszcza sztuce wysokiej, jest zdumiewająca. Nie mam najmniejszej iluzji, że lukę te zapełniam, co więcej, nie chcę jej zapełniać. Nie pytam o papieża. Pytam o ludzi. Nie zadaję pytania: co się dzieje z papieżem? Zadaję pytanie: Co się dzieje z ludźmi? Co się dzieje z ludźmi, gdy w poważny, mniej poważny, albo nawet w śmiertelnie poważny sposób zaczynają o papieżu, o obecności papieża w ich życiu, myśleć?" - napisał autor we wstępie.

Krzysiek | 2015-02-02
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 01 lutego 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Przez sporą część czasu zastanawiałem się do czego zmierza przesłanie tej książki, sama jej istota...
Ktoś puszcza plotkę, że do pewnej miejscowości w górach przyjeżdża w atmosferze wielkiej tajemnicy Jan Paweł II, aby sobie po szusować na nartach. Rzekomo na tych nartach wiele wcześniej, w tej samej miejscowości sobie pomykał. Plotka jak plotka roznosi się z prędkością światła. Każdy o tym doskonale wie. Czy ku schyłku książki okaże się plotką opartą na prawdziwej informacji na pewno nie zdradzę...ale pokazuje jednocześnie jak wielką siłę ma brzmienie słów Jan Paweł II, nasz rodak, wielki człowiek, który został papieżem. Sama świadomość, że odwiedzi tą miejscowość, zmienia jej mieszkańców. Napełnia ich nową energią, daje wiarę na coś lepszego, na przyszłość o optymistycznych widokach...

Pilch tą książką chciał dać do zrozumienia, że Polacy ( oczywiście nie dotyczy to każdego) zaniedbali z czasem tą wielką radość tak wielkiego wyróżnienia, jakim jest posługa papieska w Watykanie....

SłabyGracz | 2014-04-18

Nietypowy utwór Jerzego Pilcha, bo nie jest to powieść, ale dramat do wystawiania na scenie. Opowiada on o wpływie domniemanego przybycia Papieża Jana Pawła II do maleńkiej miejscowości górach. Czyta się miło, sympatycznie, krótko i nie bez przyjemności. Jest to naprawdę miły tekścik. Wielkich prawd życiowych nie odkrywa, ale nie taka była jego rola. Polecam.

Patrycja Perzyna | 2013-07-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 09 lipca 2013

Pilcha znałam tylko ze słyszenia i to bardziej jako publicyste, a że publicyści mi się z przyjemną prozą nie kojażyli to po niego nie sięgałam. Rozmowa z jednym z portalowiczów spowodowała że zainteresowalam się tym co oferuje dla czytelnika Pilch. Poczułam na tyle dobrą wibracje czytając opisy i recenzje jego książek że wepchnelam go w listę oczekujących poza kolejnoscią. Zdobyłam tanim kosztem 3 pozycje, żadna nie była tą z zaznaczonych do przeczytania, ale by zapoznać się z twórczością stwierdziłem że dobre cokolwiek. Mimo że wczoraj zaczełam co innego, z niecierpliwości jak tylko dostałam ją w ręce, otworzyłam i wpadłam i zamknelam dopiero jak skończyłam. Jak na pierwszą styczność jestem zachwycona. Jakiś taki powiew świeżości, taki cięty języczek, ostro ale śmiesznie a nie boleśnie. Zaraz jak skończę tą co zaczęłam wczoraj, biorę się za następną.

Istas | 2012-02-05
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: 02 lutego 2012

Rozchodzi się wieść, że sam papież odwiedzi Granatowe Góry. To tu w młodości Ojciec Święty jeździł na nartach. Burmistrz zdradzany przez małżonkę Joannę W Co się Ubrać , ksiądz- pijak, którego bardziej interesują samochody niż ewangelia, nauczyciel i inni miejscowi zastanawiają się, co ta wizyta w ich życiu zmieni. Mieszkańcy są pełni obaw, że będą musieli zrezygnować z picia wódki, powstrzymać się od pozamałżeńskiego seksu i przestrzegać postu w piątek. A tymczasem w miasteczku pojawia się…oszust. Oferuje narty, na których rzekomo szusował po stokach w Granatowych Górach sam papież.
Pilch w tej grotesce znakomicie opisuje życie na polskiej prowincji. Książka nieco satyryczna, na pewno dająca do myślenia.

anielica | 2011-01-01

znakomita, zabawa historyjka o Granatowych Górach, do których ma przybyć Ojciec święty. Przekrój małej górskiej społeczności, jej wad i zalet. Czyta sie jednym tchem.

Piotr | 2016-02-17

Najbardziej niedoceniona książka Pilcha, te "Narty" szybują daleko.

Dubenschmitz | 2015-04-14
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 14 kwietnia 2015

Świetny język, barwne postacie i wciągająca akcja. Czyta się jednym tchem. Do tego wszystkiego nieprzeciętne poczucie humoru. Takie książki sprawiają, że ma się ochotę od razu zabrać do innych "produkcji" autora. Nie należy uprzedzać się co do scenicznej formy. Pilch znakomicie opisuje małomiasteczkową mentalność i relacje międzyludzkie, ale nie ma w tym żadnej złośliwości i pastwienia się nad przywarami Polaków. Odkrywcze to nie jest, bo i takich aspiracji pewnie nie było, ale jakie interesujące. I jeszcze raz podkreślę - swoboda językowa potwierdza ogromną erudycję autora. Jednym słowem: przyjemność.

gorzka | 2010-06-18
Przeczytana: 2008 rok

Nigdy nie zapomnę jednego z bohaterów - księdza niestroniącego od kieliszka, mieszającego z błotem toyotę avensis. Sztuka świetna.

Karolina | 2012-03-08
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 07 marca 2012
Weronika-Wiktoria | 2012-07-11
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2012
Przeczytana: 11 lipca 2012

Jerzy Pilch przedstawia nam historię mieszkańców Granatowych Gór, którzy (nota bene po raz kolejny) dowiadują się, że ma ich odwiedzić sam Jan Paweł II i być może ma on spędzić u nich swoją emeryturę. Jak nie trudno się domyślić od tego wszystko się zaczyna, bowiem w 1938 Karol Wojtyła jeździł tam na nartach i zapewne miło by mu było zobaczyć te narty jako swego rodzaju pamiątkę, jednak gdzie owe narty są nikt nie ma pojęcia... Oprócz tego humorystycznego wątku poszukiwania narciarskiego sprzętu autor pokazuje nam jak ludzie zmieniają się pod wpływem tego, że sam papież ma ich odwiedzić. Co prawda, większość mieszkańców wątpi w to czy kiedykolwiek te odwiedziny nastąpią, ale mimo to czynią przygotowania do przyjęcia jego ekscelencji.
"Narty Ojca Świętego" nazwać mogę książką do pociągu. Przyczyna jest prosta - książka nie jest objętościowo duża, ale na tyle ciekawa, by zapewnić rozrywkę w podróży.
Czyta się szybko, jednym tchem. Można się dzięki niej pośmiać z mentalności polaków,...