Poradź mi, doktorze. Atlas zdrowia

Jedność
2017-11-06
2017-11-06
Zofia Koprowska
zdrowie poradnik encyklopedia atlas choroba leczenie medycyna

Zaczynamy oczywiście od podziału na układy: sercowo-naczyniowy, oddechowy, trawienny, ruchu, moczowy oraz skóra. Znajdziemy również rozdział o innych schorzeniach, czyli nie mieszczących się w poprzednio wymienionych. Co dalej? Każdy rozdział to interesujące nas pytanie na przykład; jakie są przyczyny zatrzymania wody w organiźmie, jak się leczy zapalenie spojówek albo co jest przyczyną choroby lokomocyjnej.

Znajdziemy odpowiedzi na bardzo wiele pytań. Dodatkowo, pojawiająca się infografika, skutecznie utrwali nam i przedstawi omówiony problem. Statystyki, liczby, sposób zapobiegania, leczenia czy udzielenia pierwszej pomocy.
Pytania są różne i jest ich całe mnóstwo. Od tych najczęściej zadawanych, do takich, w których pojawia się nazwa wcześniej zupełnie mi nieznana. Choćby "choroba wystaw sklepowych" czy "kolano kinomana". Dla mnie były to całkowite zaskoczenia i chyba nie skojarzyłabym nazwy z omówioną dolegliwością.
Oczywiście nie czytamy takich publikacji po to, by niepokoić się niepotrzebnie, czy zacząć przeżywać lęki, wczuwając się w kolejno przedstawiane dolegliwości, ale po to, by spokojnie i z rozwagą przeanalizować pewne symptomy lub skojarzyć je z konkretnym układem. Najważniejszą informacją jest naturalnie ta o konieczności kontaktu z prawdziwym, a nie tylko książkowym lekarzem, w przypadku zauważenia czegoś niepokojącego lub wykonanie zwyczajowych badań okresowych.
Książka jest pięknie wydana, w twardych, trwałych oprawach. Teksty napisane przystępnym i zrozumiałym dla laików językiem. Jedynym minusem formy, jaki zauważyłam, jest wyjątkowo mała czcionka w infografikach, co może nieco przeszkadzać, na przykład osobom starszym, do których książka jak wiadomo również jest kierowana.
Pełny tekst na GodzinaZksiazka.blogspot.com

Atlasy mają to do siebie, że zawierają wiedzę ogólną i w szerokim zakresie. Atlas zdrowia, który ukazał się niedawno, został wydany w nowoczesnej formie, trafiającej do wielu czytelników. Oprócz odpowiedzi na pojawiające się w tytule rozdziałów, pytania, znajdziemy tam bowiem całą stronę infografiki, przedstawiającej nam omawiany problem w wyjątkowo przystępny sposób....

ZDROWIE... - największy skarb każdego z nas, którym chcielibyśmy cieszyć się najdłużej. Jeśli bowiem jesteśmy zdrowi, wszystkie inne troski, problemy i kłopoty schodzą na drugi plan, stając się dla nas tak naprawdę nie wiele znaczącymi. Z tego też względu warto dbać i nasz organizm, pogłębiać wiedzę na temat jego funkcjonowania i zdobywać informację o wszelkich możliwych chorobach i dolegliwościach, jakie mogą nas spotkać, tak by wiedzieć jak im zaradzić. I tu z pomocą przychodzi nam raz jeszcze literatura, a dokładniej rzecz biorąc wspaniała pozycja pt. "Poradź mi doktorze. Atlas zdrowia", która ukazała się nakładem Wydawnictwa Jedność!

Książka ta, a w zasadzie efektownych rozmiarów atlas medyczny, oferuje nam swoją treścią dostęp do rozległej skarbnicy wiedzy w zakresie medycyny. Skarbnicy, stworzonej przez wybitnych specjalistów z całego świata, którzy dzielą się tu z nami wiedzą na temat blisko 130 najpopularniejszych chorób układu sercowo-naczyniowego, oddechowego, trawiennego, moczowego, ruchowego, schorzeń skóry, chorób zakaźnych i wielu innych. To informacje o działaniu danego organu, przebiegu choroby oraz możliwym leczeniu z jednej strony, z drugiej zaś także wskazówki na temat tego, jak zapobiec ów schorzeniom. Całości fachowej treści dopełnia zaś tutaj piękna szata ilustracyjna...

Niniejsza pozycja stanowi sobą odpowiedź na potrzebę naszych czasów, gdy oto dla większości z nas najpopularniejsze źródło informacji w zakresie zdrowia stanowi Internet i liczne fora, które z prawdą i fachowością mają nie wiele wspólnego. Ten atlas daje nam alternatywę, czyli profesjonalny zakres wiedzy i faktów od specjalistów, którzy w prosty, przystępny i celny sposób odpowiadają na nasze wszelkie pytania, wątpliwości i obawy. Dzięki tej książce będziemy w stanie rozpoznać pierwsze objawy, a tym samym zaradzić im w jak najszybszym czasie, gdy jest to najprostsze i najłatwiejsze. Tym samym też powiedzieć o tej publikacji, że jest cenną, to chyba zdecydowanie zbyt mało...

Atlas ten został podzielony na kilka głównych części, z których to każda odnosi się do chorób jednego z układów naszego organizmu. I tak oto m.in. skupiamy się na schorzeniach i chorobach serca, by następnie przejść do zagadnień związanych z układem oddechowym, czy też chociażby chorób brzucha i całego układu pokarmowo-trawiennego. To bardzo dobre rozwiązanie, gdyż dzięki niemu bez trudu odnajdziemy nurtujące nas kwestie, jak i też w czytelny sposób odkryjemy wszelkie ciekawostki dotyczące danego aspektu naszego zdrowia. Na uwagę zasługuje również ten fakt, iż rozpiętość tematyczna zawartych tu informacji, jest naprawdę imponująca. Znajdziemy tu absolutnie wszystko to, co tylko dotyczy zdrowia człowieka!

Znakomicie prezentuje się również sam układ tej książki, czyli inteligentna kompozycja treści, względem grafik i ilustracji. Otóż każda przypadłość i choroba została opisana tu w wyczerpujący sposób na jednej - lewej stronie, zaś prawą wypełnia efektowny obraz danego narządu, jego poszczególnych elementów, czy też wpływu ich funkcjonowania na całe nasze ciało. To świetne rozwiązanie, wzajemnie uzupełniające się wątki, jak i również lekkość, łatwość i przystępność tej lektura, która upływa nam nie tylko w intrygujący, ale też i bardzo szybki sposób.

Ogólnie należy docenić piękne i efektowne wydanie niniejszego atlasu, który to za sprawą swojego bardzo dużego formatu, solidnej i twardej okładki, doskonałej jakości papieru, przejrzystego druku i pięknych kolorów, zachwyca nas od pierwszego spojrzenia. To wszystko sprawia, iż książka ta sprawdzi się zarówno jako efektowne i cenne dopełnienie naszej czytelniczej biblioteki, jak i również w roli pięknego i bardzo trafionego prezentu, który przyniesie sobą nie tylko moc wiedzy i radości, ale także i szansę na dłuższe i zdrowsze życie:)

"Poradź mi doktorze. Atlas zdrowia" to pozycja, która powinna znaleźć się w każdym z polskich domów. Jej obecność oferuje nam bowiem wiedzę, mądrość i swoistą pewność, że na temat naszego zdrowia czerpiemy informacje z najlepszego i najbezpieczniejszego źródła. Myślę, że chyba nikogo nie trzeba zachęcać do zainteresowania i sięgnięcia po ten tytuł, gdyż wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z tego faktu, że nasze zdrowie - jedne i jedyne jakie mamy, jest najważniejsze...

• Wielokrotnego Użytku
  • Uczy I Pomaga