Europa w zimie

Okładka książki Europa w zimie Dave Hutchinson
Okładka książki Europa w zimie
Dave Hutchinson Wydawnictwo: Rebis Cykl: Pęknięta Europa (tom 3) fantasy, science fiction
Pęknięta Europa (tom 3)
Europe in Winter
Rebis
2019-02-05
2016-11-03
Mirosław P. Jabłoński
Inne

Okładka książki Nowa Fantastyka 455 (08/2020) John R. Fultz, Ina Goldin, Alix E. Harrow, Dave Hutchinson, Marta Magdalena Lasik, Radek Rak, Redakcja miesięcznika Fantastyka
Nowa Fantastyk... John R. Fultz, Ina ...
Okładka książki Nowa Fantastyka 447 (12/2019) Dave Hutchinson, Tomasz Kołodziejczak, Naomi Novik, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Michał Smyk, Tomasz Suwalski, Denis Tichij, Catherynne M. Valente
Nowa Fantastyk... Dave Hutchinson, To...

Książki Hutchinsona z cyklu "Pęknięta Europa" są zarówno intrygujące jak i wymagające. Strasznie trudno je zaklasyfikować do jakiejś kategorii bo wyłamują się z każdego schematu. Prawdziwe pomieszanie stylów.
Można stwierdzić, że autor trafnie przewidział wszystkie problemy z jakimi przyjdzie się zmierzyć UE. Czas mija a Europa coraz bardziej pęka.
Został mi już tylko ostatni tom - niedługo przyjdzie pora się z nim zmierzyć.

Został mi już tylko...

Trzecia część wspaniałej opowieści. Poszczególne wątki przeplatają się ze sobą niczym okręgi na wodzie po wrzuceniu do niej kilku kamieni. Nic nie jest oczywiste. Autor zaskakuje czytelnika. Główny bohater wydaje się zagubiony i oszukany.
Otwieram część czwartą i liczę na kolejne kilka godzin przygody.

Otwieram część czwartą i liczę na kolejne kilka godzin przygody.

Tyle razy obiecywałam sobie, że nie wezmę do rąk książki, o której wiem, że stanowi kolejną cześć cyklu. Już kilka razy zdarzyło mi się popsuć sobie przyjemność czytania tylko dlatego, że zaczęłam czytać od środka. Zamiast cierpliwie poszukać pierwszego tomu, to rzucam się na książkę niczym dziecko na cukierka i... potem żałuję.
Przy książce "Europa w zimie" trochę się wycwaniłam i na portalu Lubimy czytać poczytałam o pierwszych dwóch tomach. Okazało się, że dobrze zrobiłam. Dzięki temu od początku mogłam delektować się lekturą i przyznam, że podobało mi się. Nawet bardzo. Świat stworzony przez autora zachwycił mnie i pochłonął. Należy jednak podkreślić, że bez znajomości fabuły wcześniejszych tomów męczyłabym się okrutnie. A tak - sama przyjemność.
"Europa w Zimie" to trzeci tom serii "Pęknięta Europa". Ta powieść to świetny przedstawiciel literatury spod znaku political fiction. W świecie stworzonym przez Dave'a Hutchinson'a Europa, którą znamy dzisiaj właściwie nie istnieje. W jej miejsce powstały setki jak nie tysiące maleńkich państewek, księstw i nieznanych nam tworów organizacyjnych. Nawet rezerwaty przyrody ogłaszają niepodległość. Panuje po prostu chaos, a przetrwać mogą jedynie najsilniejsi. Niepodległa jest nawet linia kolejowa. Właśnie. To od ataku na kolej zaczyna się cała powieść. Potem jest tylko ciekawiej. Ponownie spotykamy estońskiego kucharza, który pracuje w jednej z krakowskich restauracji. Zostaje On wciągnięty w polityczną grę i wraz z członkami tajemniczego ugrupowania. Jest świadkiem rozwiązania wielkich tajemnic, które zupełnie zmieniają postrzeganie ówczesnej Europy. Światełkiem w tunelu jest unia ze Wspólnotą, która daje nadzieję na względny spokój. Jakież to jest złudne...
Jestem pod wrażeniem świata, jaki stworzył autor w swojej powieści. Do świata nam znanego, (choć ogarniętego politycznym chaosem) wprowadzone zostają elementy, które pewnie w założeniu miały być kojarzone z przyszłością. Dla mnie jednak to często czysta fantastyka, co potęguje wrażenie oderwania od rzeczywistości. Jeden element jest wspólny dla świata dzisiejszego i świata z powieści. To władza i pieniądze. To one kierują wszystkim i są przyczyną wydarzeń zapoczątkowanych w tunelu superszybkiej kolei międzykontynentalnej.
Bardzo podobało mi się to, że spora część akcji została osadzona w Polsce. Opisy zmieniających się jak w kalejdoskopie partii rządzących, z których każda uważa siebie za nieomylną, niezmiernie mnie bawiły i ciekawiły. Podobnie akcja w warszawskim metrze. Ciekawe czy autor odwiedził kiedykolwiek nasz kraj? Bo przyznam, że pisze tak, jakby spędził u nas sporo czasu.
Minusem powieści jest bardzo zawiła fabuła. Może to kwestia tego, że nie czytałam pierwszych dwóch tomów, ale nie wydaje mi się, żeby tak było. Fabuła trzeciego tomu właściwie tworzy spójna całość, a nawiązania do poprzednich tomów nie są zbytnio nachalne. Pomimo tego, często musiałam wracać do poprzednich rozdziałów i przypominać sobie, co się wydarzyło kilka stron wcześniej, lub ponownie sprawdzać, kto jest, kim. Dobrze, że czytałam papierową wersję, bo takie powroty w czytniku są dość nurzące. Pewnie zniechęciłabym się szybko i porzuciła powieść. A tak dobrnęłam do końca i przyznam szczerze, że warto było. Ta powieść to taka bajka dla dorosłych z dość wyraźnym przesłaniem dla Europejczyków. Musimy uważać, co robimy, bo często nasze działania mogą odwrócić się przeciwko nam.
Zachęcam do lektury, ale jednak zacznijcie od pierwszego tomu. Przygoda z Europą przyszłości będzie wtedy dłuższa a zapewniam Was, że warto ją przeżyć.

Przy książce "Europa w zimie" trochę się...

Powrót do Podzielonej Europy jest dosyć satysfakcjonujący. Rudi, dawny kucharz a obecnie "ostatni sprawiedliwy" Europy odkrywa, że to co z czym walczył przez całe lata jest tylko czubkiem góry zrytej labiryntami intryg, które okazują się fasadami kolejnych intryg. Hutchinson zaskakuje nas kolejnymi zwrotami akcji, szczególnie jednym związanym z pewnym niepozornym robotnikiem.
No i oczywiście ogromny plus, za osadzenie gros akcji w Polsce. Ach, te historie o warszawskim metrze i zmieniających się jak w kalejdoskopie polskich rządach, z których każdy ma nowy plan na sukces narodu, a projekty poprzedników spuszcza w klozecie.

Europa w Zimie to trzeci tom szalenie niezwykłej serii Pęknięta Europa autorstwa Dave’a Hutchinsona. Cykl oparty jest o autorską wizję przyszłości naszego kontynentu, w której elementy fantastyczne przeplatają się z wątkami kryminalnymi, wojennymi i szpiegowskimi.

Tom pierwszy wprowadził nas w tę rzeczywistość, w której świat podzielił się na małe państewka. Pracujący w Krakowie estoński kucharz Rudi został wtłoczony w bezwzględną machinę szpiegowską. Od tego czasu wiele się jednak zmieniło. Na jaw wyszły pewne tajemnice, które rzuciły zupełnie nowe światło na fabularne rozwiązania. Doszło także do zmian geopolitycznych, z których wiele następuje właśnie w części trzeciej. Kraje europejskie zawiązują unię ze Wspólnotą. Rozpoczyna to okres pozornego pokoju. Nie wszystko jest jednak takie na jakie wygląda.

Autor mimo że kreśli wizję inną od naszej rzeczywistości poprzez wprowadzanie elementów fantastycznych i alternatywnych, to jednak w pewnym stopniu pozostaje wierny zasadom rządzącym naszym światem. O czym mowa? Oczywiście o władzy i pieniądzach. One zawsze pozostają niezmienne. One dyktują kierunki i kreują rzeczywistość. Hutchinson świetnie się w tych elementach obraca, brawurowo łącząc sci-fi z klasyczną powieścią szpiegowską, w której jest miejsce i na angażującą dramaturgię, i na sporą dawkę humoru. Polskie smaczki to dodatkowa atrakcja dla rodzimego czytelnika.

Historia zaskakuje przede wszystkim mnóstwem niesamowitych postaci. Jedne znamy z poprzednich odsłon cyklu, ale pojawiają się również nowe. Każdy z nich ma jednak coś do powiedzenia. Powraca Rudi, główny bohater Europy Jesienią, którego zabrakło w drugiej odsłonie, a który teraz włączony został w szeregi tajemniczej grupy Les Coureurs des Bois. Fabuła jest mocno zakręcona a czytelnik może się w niej nieco gubić i wracać do poprzednich rozdziałów. Z całości wyłania się jednak jednolity obraz, który potrafi zafascynować prawie każdym elementem – przede wszystkim akcją.

Europa w Zimie to fascynująca, ale i złożona historia, mądra, pomysłowa i zabawna zarazem. Zmusza również do refleksji nad kondycją współczesnej Europy. Autor kreśli na kartach swoje powieści mnóstwo wątków i postaci, które wzajemnie się przeplatają i uzupełniają, tworząc niesamowity tygiel różnorodności. Przyjemność z lektury gwarantowana.

"Rządy, państwa i granice to wyłącznie powierzchnia... Prawdziwą strukturę leżącą pod tym wszystkim stanowią pieniądze oraz instytucje, które je kontrolują... Forsa nie ma narodowości ani nie jest lojalna. Państwa powstają i upadają, a ona pozostaje niezmieniona."

Smakowita trzecia odsłona serii, w niej poczułam się wyjątkowo swobodnie i komfortowo. Podchwyciłam właściwe rytmy przybliżanej historii i nie gubiąc kroku w zgodzie z nimi podążałam. Poprzednie tomy, "Europa jesienią" i "Europa o północy", też zapewniły frapujący materiał do snucia przypuszczeń i interpretacji, pobudzały ciekawość do głębokiego zanurzenia się w trafnych, precyzyjnych i przemyślanych obserwacjach autora odnośnie losów Starego Kontynentu. Imponuje oryginalne i błyskotliwe wyciąganie wniosków z otaczającej rzeczywistości, w ujęciu różnorodnych perspektyw i obrazów, choć prym wiodą polityczne, biznesowe i społeczne. Stworzono bogatą i wizjonerską alternatywną rzeczywistość. Co krok napotykamy coś, co jest dobrze znane, uchwytne z bliskiej i dalekiej współczesności, rozszyfrowujemy otwarte i złożone analogie, docieramy do interesujących i zadziwiających skojarzeń, zachwycamy się celnymi i uzasadnionymi odpowiednikami. Poważniejsze pęknięcia w Europie, niepokojące izolacje, już dziś odnotowujemy i monitorujemy, za chwilę odczuwać będziemy ich pośrednie i bezpośrednie skutki.

Fantastyczne wykorzystanie mieszanki science fiction, sensacji i szpiegowskich nut, bazowanie na wielu wątkach, zgrabnie połączonych, z częstym efektem zaskoczenia. Wkraczając w pełnowymiarową symulację Europy, uwzględniającą różnorodne wskaźniki i parametry, niejako nakładające się wariantowe obrazy, otrzymujemy materiał na ciekawe rozważania i refleksje. Chętnie się im poddajemy, angażujemy w wyłapywanie nici wzajemnych powiązań, mamy coraz większe pragnienie odbycia szybkiej podróży budowaną przez dziesięciolecia Linią, łączącą kontynenty. Warto podkreślić nietuzinkowość bohaterów, jednoczesną tajemniczość i wyrazistość, nieuchwytność ich tajnych misji i prawdziwych celów. Nie zabrakło kropli toksycznej ironii i uszczypliwości wobec rzeczywistości, w której sami funkcjonujemy, poruszamy się i tworzymy. Jaka jest prawda o wykreowanej skrajnie podzielonej Europie? Jakie konfiguracje łączą ją ze Wspólnotą, supermocarstwem nuklearnym? Czym okazuje się Zbiór Sarkisiana? Dlaczego wciąż intensyfikuje się działalność terrorystyczna? W co wplątuje się Rudi, szef kuchni, szpieg wojny wywiadów, którego dwa lata wcześniej ktoś próbował zabić? Z zainteresowaniem sięgnę po "Europę o świcie", przyznam, że spotkania z nią wyczekiwać będę z niecierpliwością.

bookendorfina.pl

Książka z każdą stroną zaskakuje. Aż jestem ciekawa jak się zakończy całość... bo autor potrafi tak zagmatwać życie bohaterów, że nie umiem przewidzieć co będzie dalej.

Trzecia część tetralogii Hutchinsona. Bardzo ciekawie i z dbałością o szczegóły wykreowany świat Europy. Jednakże dla mnie część trzecia cyklu jest słabsza od pierwszej i drugiej. Taka jest moja subiektywna ocena.

• Mam
  • Obyczajowe
  • Sci-Fi
  • 2019 Przybyło
  • Posiadam Nie Czytałem

Dodaj cytat z książki Europa w zimie