Wyznania twórcy pokątnej literatury erotycznej

Tłumaczenie: -
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
978-83-08-04328-8
opowiadanie polskie XXw.

Czegóż ja nie robiłem! Zapisałem tony papieru, raczyłem się kawą, koniakiem, winem. Biurko setki razy przesuwałem pod ścianę i z powrotem pod okno. Wstawałem o bladym świcie i ślęczałem do późnej nocy. Papierosy paliłem. Przebierałem się nieustannie, bo wydawało mi się, że mój wygląd zewnętrzny ma wpływ na rodzaj prowadzonej przeze mnie narracji.

allison | 2016-11-24
Przeczytana: 23 listopada 2016

Zbiór zawiera dziesięć OPOWIADAŃ - specjalnie zaznaczyłam to słowo, bo część wypowiedzi na temat tej książki sugeruje literaturę faktu. Owszem, mamy tu elementu autobiograficzne i autotematyczne, ale to nie wspomnienia lecz literacka fikcja.

Mimo iż jest to debiutancka książka Pilcha, dużo w niej "pilchowatości", którą znamy z późniejszych tytułów.
Przede wszystkim język - niezwykle oryginalny, plastyczny, bogaty, barwny, momentami wręcz barokowy, po prostu urzekający. Nie ma w nim sztuczności, wszystko zdaje się układać w naturalny sposób w wielokrotnie złożone zdania (nieraz obejmujące niemal całą stronę), zaskakujące porównania, personifikacje, oczarowujące albo groteskowe opisy postaci i sytuacji.
Groteska odgrywa tu dużą rolę, podobnie jak ironia i przesadnia. Jest też czarny humor, który świetnie współgra z lirycznością.

Na kartach tego zbioru królują dziwaczne, oryginalne postacie. Mamy tu znanych także z późniejszych utworów mieszkańców Wisły, m.in. naczelnika poczty,...

bnch | 2016-11-30
Przeczytana: 29 listopada 2016

Powieści Pilcha mnie ostatnio nie zachwycały, a jako miłośnik jego felietonów, ale też opowiadań z tomu "Moje pierwsze samobójstwo" postawiłem tezę, że pan Jerzy jest doskonalszy w formie krótkiej niż długiej. Po lekturze "Wyznań" moja teza padła. Debiut Pilcha okazał się lekturą wyjątkowo niesatysfakcjonującą. Jest pilchowa fraza, ale jest też mnóstwo tekstu mało klarownego, niekiedy bełkotliwego. Za mało w tym wszystkim Pilcha, a chwilami za wiele Schulza. Być może część opowiadań się zdezaktualizowała, albo jako osoba urodzona na początku lat 80. nie rozumiem stanu myśli ludzi, którzy jako młodzi dorośli zetknęli się ze stanem wojennym. Przykładowo opowiadanie o pogrzebie Konstantina Czernienki zaczyna się ciekawie, a potem jest tak wybitnie mętne i formalnie, i treściowo, że mnie to około 30 stron mocno zmęczyło i pozostawiło bez głębszych wniosków. Konkluzja: miłośnicy pana Jerzego powinni ten zbiór znać, bo należy znać debiut cenionego autora. Reszta powinna sobie to ze...

Nachtigall | 2011-07-23
Przeczytana: 20 lipca 2011

Autor przedstawia siebie i początki swojego pisarstwa w różnych wariantach. Książka jest jak choinkowa bombka - pusta w środku. Napisana ciekawym, żywym język, pełna zaskakujących porównań i metafor, ale nic poza tym.

mclakiewicz | 2013-08-19
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 19 sierpnia 2013

Hmm. Zawiodłem się tym razem.
Ciężkie, bełkotliwe, niewciągające. Przeczytałem tylko "na zaliczenie".

Jędrzej Sadłoń | 2012-05-03
Przeczytana: 03 maja 2012

Debiut Pilcha niesie troszkę skojarzenie z Gombrowiczowskimi "Zdarzeniami na brygu Banbury", choć tu abstrakcja do granic mozliwości, tam paleta słów, conajmniej trzy opowiadania niosą ze sobą podobny ładunek transcendencji.. Jednak Jerzy zakotwiczył w nieco innym, bardziej autobiograficznym stylu na dłużej, i za to mu chwała. A warsztat słowno-językowy znów jest jego znakiem rozpoznawczym. Polecam, po wcześniejszych wątpieniach.

betelgeuze | 2016-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2016

Nie jest to na pewno debiut rewelacyjny. Mimo prestiżowej nagrody nie ma mowy o tym, żeby ta książka była w gronie kilku najważniejszych w twórczości Pilcha. Moje wrażenie jest takie, że opowiadania są nierówne, jak to w debiucie. Autor próbuje się z różnymi tematami, stylami pisania i osiąga rozmaity efekt. Dla mnie najlepiej wypadł pod względem humoru, inteligencji i w tematach damsko-męskich. Po przeczytaniu tylko tej książki powiedziałbym, że najlepszy Pilch będzie pisał właśnie tak jak w lepszych, bardziej udanych fragmentach tej książki. Z dystansem, ciekawym językiem, dając czytelnikowi dużo przyjemności z lektury poszczególnych zdań i nieustanne okazje do uśmiechu. Jakoś szczególnie pasowały mi odniesienia do PRLu, w tym przede wszystkim opowiadanie o manii pisania oficjalnych pism. To samo opowiadanie, jak również kilka innych pokazują kolejny mocny punkt Pilcha - doskonałe, oryginalne i atrakcyjne pomysły. Z błyskotliwym humorem i językiem owocuje to momentami prawdziwymi...

| 2010-08-12
Przeczytana: 29 stycznia 2010

Mój najnowszy nabytek, jeżeli mowa o książkach tego autora. Nie wydaje mi się być tak dobra jak "Samobójstwo" ale to cały czas Pilch. Tchnie niepowtarzalnym i niepodrabialnym stylem, który trafia do mnie jak nic innego. Polecam czytać w ciszy i samotności.

Kuba | 2016-11-21
Rafał Stefaniak | 2016-11-07
Przeczytana: 07 listopada 2016
Anna Radomska | 2016-04-17
Złóż życzenia Jerzemu Pilchowi i wygraj książkę!

Jerzy Pilch - pisarz, publicysta, jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich autorów, obchodzi dziś swoje 60. urodziny. Złóż życzenia Jerzemu Pilchowi i wygraj książkę!