Habermas. Wiara w demokrację

Tłumaczenie: Weronika Korzeniecka
Cykl: Odkryj filozofię (tom 25)
Wydawnictwo: Hachette Polska
6 (4 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
L'impegno per la democrazia
demokracja
filozofia, etyka
Trojka

Nie sposób zrozumieć filozofii drugiej połowy XX wieku bez lektury tekstów Jürgena Habermasa (Düsseldorf, 1929). Twórczość tego wciąż żyjącego klasyka jest nie tylko filozoficzna. Wkracza na obszar myśli interdyscyplinarnej i należy do najlepszej tradycji teorii krytycznej, prądu intelektualnego, który połączył refleksję filozoficzną z naukami społecznymi. Niniejsza książka wnika do wnętrza bogatej twórczości Habermasa i opisuje zdecydowane zaangażowanie autora w demokrację. Tom nie jest wyczerpującym wstępem do myśli filozoficznej, jednak z pewnością przybliża czytelnikom fundamentalne punkty rozwoju jego myśli w zakresie etyki i polityki.

źródło opisu: Hachette, 2018

źródło okładki: Hachette, 2018

Adrian Pezda | 2019-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2019

Jeden z nielicznych dotąd tomów traktujących o ciągle żywym filozofie. Myśl Habermasa stawia przede wszystkim na komunikację i demokrację. W obliczu problemów dzisiejszego świata ważne jest, by inspirowali nas tacy właśnie autorzy.

Tym trudniej pisać mi o tej książce nieprzychylnie. Nieprzychylność ta wynika w dużej części z mojego nieoczytania i ubogiego słownika. Można łatwo zdystansować się od mojej opinii i rozumiem to. Niemniej, wydaje mi się, że mam prawo nie znać wielu terminów. Nie wiedzieć, czym jest merkantylizm, normatywizm bądź deliberacja. Sądzę także, że autor powinien wyjaśniać używane przez siebie terminy, choćby w przypisach! I rozumiem, niekiedy ciężko tłumaczyć wszystko od podstaw. Niech będzie. Tyle tylko, iż nowe, trudne pojęcia powtarzają się tutaj praktycznie w każdym akapicie.

Całość tomu jest bardzo podręcznikowa. Mnóstwo tu bardzo długich, ścisłych sformułowań, które niewiele wyjaśniają. Trzeba też wspomnieć o licznych tabelach i spisach. Nie o to w...