rozwiń zwiń

W czepku urodzone. O niewidzialnych bohaterkach szpitalnych korytarzy

Okładka książki W czepku urodzone. O niewidzialnych bohaterkach szpitalnych korytarzy
Weronika Nawara Wydawnictwo: Otwarte reportaż
304 str. 5 godz. 4 min.
Kategoria:
reportaż
Wydawnictwo:
Otwarte
Data wydania:
2019-02-13
Data 1. wyd. pol.:
2019-02-13
Liczba stron:
304
Czas czytania
5 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375155617
Tagi:
pielęgniarka szpital pacjent

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Pielęgniarstwo w czasach kryzysu relacji międzyludzkich



265 0 108

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
592 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
712
240

Na półkach: , , ,

"Potrzebowałam czasu, żeby przyzwyczaić się do śmierci. Nie było jednego momentu przełamania, to przychodzi z czasem. (...) Nie ma możliwości, by na chwilę się wyłączyć. Myślisz sobie: przestań, nic wielkiego się nie stało, to nikt z twoich bliskich. Włączasz mechanizm obronny. Później wracasz do domu, a wtedy już przemknie myśl - moje koleżanki robią paznokcie, ja pakuję zwłoki."

Pielęgniarstwo to bardzo ciężki kawałek chleba. Czy ktokolwiek ma co do tego wątpliwości? Sporo lat nauki, poświęcenia i ciągłego dokształcania się, a to wszystko po to, by wykonywać wyniszczającą fizycznie i psychicznie pracę, którą mało kto potrafi docenić. Zawsze czujne i w pełnym stanie gotowości nasłuchują odgłosów z korytarza. Zabiegane między salami, często nie mają czasu, by zjeść w spokoju posiłek. Ciągle na turboobrotach, muszą mieć oczy szeroko otwarte i pilnować wszystkiego wokół, a nawet... lekarzy. Mimo swego oddania i zaangażowania tak rzadko słyszą "dziękuję", za to każdy najdrobniejszy błąd zostaje im boleśnie wytknięty. Ich zasługi często są lekceważone, bo "przecież to oczywiste, że musi być czysto, że pacjenta trzeba umyć". Po każdym miesiącu tak ciężkiej harówki dostają kwitek z wypłatą nieadekwatną do swych obowiązków i odpowiedzialności. Większość z nich musi walczyć o nadgodziny lub szukać dodatkowego zajęcia, żeby zapewnić godny byt swojej rodzinie.

Weronika Nawara, która sama jest młodą pielęgniarką, wiedziała jakie tematy poruszyć ze swymi koleżankami po fachu, by książka była ciekawa dla przeciętnego czytelnika i aby otworzyła mu oczy na pewne aspekty. Osobiście najbardziej zszokowało mnie, że pielęgniarki jako grupa zawodowa wcale nie trzymają się razem - jest między nimi sporo rywalizacji, wrogości i... zazdrości. O nadgodziny, o drugą pracę, o lepszą sytuację finansową w domu, o papierek wyższej uczelni... Panie w czepkach zawsze kojarzyły mi się ze zwartą grupą, która wzajemnie się wspiera i wspólnie walczy o lepszą przyszłość, a tu jednak nie do końca.

Lektura bardzo mi się podobała i cieszę się, że miałam okazję ją przeczytać. Mam nadzieję, że po tej książce zmieni się nastawienie w Polsce do pielęgniarek, że w końcu będą sowicie wynagradzane za swoją pracę oraz doceniane przez pacjentów i ich rodziny. Tego z całego serca życzę wszystkim "w czepku urodzonym" :)

"Potrzebowałam czasu, żeby przyzwyczaić się do śmierci. Nie było jednego momentu przełamania, to przychodzi z czasem. (...) Nie ma możliwości, by na chwilę się wyłączyć. Myślisz sobie: przestań, nic wielkiego się nie stało, to nikt z twoich bliskich. Włączasz mechanizm obronny. Później wracasz do domu, a wtedy już przemknie myśl - moje koleżanki robią paznokcie, ja pakuję...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    746
  • Chcę przeczytać
    459
  • Posiadam
    158
  • 2019
    99
  • Przeczytane 2019
    17
  • Teraz czytam
    15
  • 2020
    14
  • Medyczne
    11
  • 2020
    10
  • Przeczytane w 2019
    9

Cytaty

Więcej
Weronika Nawara W czepku urodzone. O niewidzialnych bohaterkach szpitalnych korytarzy Zobacz więcej
Weronika Nawara W czepku urodzone. O niewidzialnych bohaterkach szpitalnych korytarzy Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także