Dolores Claiborne

Okładka książki Dolores Claiborne Stephen King
Okładka książki Dolores Claiborne
Stephen King Wydawnictwo: Hodder & Stoughton Ekranizacje: Dolores (1996) kryminał, sensacja, thriller
Hodder & Stoughton
2011-07-07
2011-07-07
Ekranizacje:
Dolores (1996)

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Okładka książki Mroczna Wieża - Rewolwerowiec: Siostrzyczki z Elurii Peter David, Robin Furth, Richard Isanove, Stephen King, Luke Ross
Mroczna Wieża ... Peter David, Robin ...
Okładka książki Twarz w tłumie Stephen King, Stewart O'Nan
Twarz w tłumie Stephen King, Stewa...

Świetna książka. King w formie, rzadko zawodzi.

Świetna książka. King w formie, rzadko zawodzi.

Ja wiem, że miałam już Kinga nie tykać przez najbliższy czas. Po poprzedniej lekturze ( Bezsennosci ) byłam nim tak zmęczona, że potrzebowałam detoksu. Jednak dostałam informację, że ta książka nie dość że krótka to jeszcze z tych lepszych autora. No dobra pal sześć pobrałam i zaczęłam. A zaczęło się jakże monotonnie. Mamy główną bohaterkę, która przed policja zaczyna swoją spowiedź. Narracja jednoosobowa od początku do końca. Mówi tylko i wyłącznie kobieta. Wkraczamy przez to w jej przeszłość, jej otoczenie, ale i w tym wszystkim zatracamy się w jej emocjach. A tych nie dość że jest tu wiele, to są różnorodne tak że hej! Dolores Clairborn to historia jaka może się przytrafić każdemu. To książka pokazująca do czego może doprowadzić nas chęć obrony najbliższych. Jak daleko jesteśmy w stanie się posunąć by zaznac spokoju i bezpieczeństwa. Jak wiele jesteśmy w stanie poświęcić dla rodziny. Niby nic a jednak coś przetacza się przez monolog bohaterki, ciężko się od niego oderwać I wszystko się rozumie, ba nawet zastanawiamy się czy nie postąpilibyśmy podobnie. Czy byśmy byli w stanie.

Od wielu lat odkładałem przeczytanie tej książki.
Czułem,że to nie będzie moja historia.
Gdy w końcu zacząłem czytać było ciężko.
Pierwsze kilkadziesiąt stron nie zachwyciły,wydały mi się prostackie.

Gdyby to był inny autor odłożyłbym czytanie.
No,ale to w końcu mój ulubiony King,więc dałem mu szansę i nie żałuję.
Historia pięknie się rozwineła i mistrz po raz enty udowodnił dlaczego jest Królem.

Od wielu lat odkładałem przeczytanie tej książki.
Czułem,że to nie będzie moja historia.
Gdy w końcu zacząłem czytać było ciężko.
Pierwsze kilkadziesiąt stron nie zachwyciły,wydały mi się prostackie.

Gdyby to był inny autor odłożyłbym czytanie.
No,ale to w końcu mój ulubiony King,więc dałem mu szansę i nie żałuję.
Historia pięknie się rozwineła i mistrz po raz enty...

7,5
To jak na razie najlepsza książka Kinga jaką czytałam. Ludzie i ich czynny są o wiele straszniejsze niż jakiekolwiek potwory czy duchy. Zwłaszcza, że wszystkie patologię opisane w powieści działy się, dzieją i niestety pewnie będą się jeszcze długo działy. Jednak to co mnie najbardziej poruszyło to to, że historia życia Dolores jest życiem jakie wiodło wiele kobiet jeszcze do nie dawna. Jak nowym wynalazkiem jest walka z przemocą domową i piętnowanie jej.

7,5

Hejo~ dzisiaj powracam do Was z kolejną recką książki przeczytanej w ramach mojej życiowej przygody z twórczością Mistrza Stefana.

Tym razem cofamy się w czasie, aby razem z Dolores Claiborne przeżyć ponownie najtrudniejsze chwile w jej życiu. Życiu, które naszej bohaterki zdecydowanie nie rozpieszczało. Mąż, klasyczny nierób, był główną bolączką i genezą wszelkich trudności jakie ją spotkały. Aby zarobić na edukację i podstawowe potrzeby bytowe swoich dzieci, Dolores prawie całe swoje życie przepracowała jako pomoc domowa, a potem opiekunka pewnej bogatej kobiety. Kobiety, która pewnego dnia zmarła w dziwnych okolicznościach, a Dolores posądzono o spowodowanie tej śmierci. Jedyną opcją wyjścia z tej sytuacji jest przyznanie się do innej zbrodni z przeszłości. Razem z Dolores przeżywamy więc historię jej życia ponownie, aby zrozumieć co doprowadziło ją do momentu, w którym zaczyna się cała opowieść.

Jak wiecie, książki mistrza biorę takimi jakie są, bez uprzedniego zapoznania się z ich opisem… Jakież było moje zdziwienie jak dotarło do mnie, że tym razem mam do czynienia z monologiem jednej postaci. W dodatku takim, którego nie podzielono na rozdziały. Bałam się, że jednak ta lektura będzie dla mnie przez to mozolna, a okazało się, że dawno nie czytałam czegoś, co wciągnęłoby mnie aż tak bardzo.

Całość to świetne studium psychologii kobiety, matki i jednocześnie morderczyni. Istna spowiedź, w której nie sposób się nie zatracić. Mamy tutaj rys psychologiczny małej, hermetycznej społeczności zamieszkującej niewielką wyspę. Proces jaki zachodzi w człowieku wystawionym na najtrudniejsze próby. Decyzje, jakie musi podjąć, aby obronić to co jest najcenniejsze. Całość napisana tak, że czujecie wewnętrzną walkę, frustrację i totalnie jesteście w stanie utożsamić się z bohaterką.

Dla mnie mocne ⭐4/5⭐ i szczere polecanko~

Świetnie napisana książka, jedna z moich ulubionych pozycji Kinga.

Świetnie napisana książka, jedna z moich ulubionych pozycji Kinga.

Tak jak Kinga nie trawię i wręcz z zasady nie tykam się już jego książek, tak Dolores Claiborne była światełkiem w tunelu (krótko, bo z 'literaturą' Kinga się już nie poprzytulałem, ale była) - urzekła mnie sama koncepcja tego, że książka jest transkryptem, i spisanie tego w ścianę tekstu i kompletny ciąg bardzo przypadło mi do gustu.

Plot jest supi, narracja bardzo klimatyczna, styl też. Fajne. Takie niczego sobie.

Plot jest supi, narracja bardzo...

Książka cudowna, akcja która cały czas nabiera tempa. King w pewnym momencie książki nawiązuje do Gry Geralda gdzie jest podobna problematyka. :)

Lubię trochę innego SKinga. Mroczniejszego i straszniejszego. Takiego jak Miasteczko Salem;) Tu raczej nie będziemy się bać. Studium kobiecej psychiki-z perspektywy żonatego faceta interesujące:) Tak czy inaczej. Szybko się czyta i wciąga od samego początku.

Długo nie mogłem przekonać samego siebie żeby sięgnąć po tę książkę z powodu tego, że jest napisana w formie monologu. Gdy skończyłem czytać nie mogłem uwierzyć, że jest taka dobra.

• Stephen King
  • King