rozwiń zwiń

Szklany klosz

Okładka książki Szklany klosz Sylvia Plath Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Szklany klosz
Sylvia Plath Wydawnictwo: Marginesy klasyka
344 str. 5 godz. 44 min.
Kategoria:
klasyka
Tytuł oryginału:
The Bell Jar
Wydawnictwo:
Marginesy
Data wydania:
2019-01-23
Data 1. wyd. pol.:
2019-01-23
Liczba stron:
344
Czas czytania
5 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
9788366140035
Tłumacz:
Mira Michałowska
Tagi:
choroba psychiczna literatura angielska obsesja samotność szaleństwo trauma ucieczka od życia

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Literatura ciałem się stała



1956 14 299

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
3599 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
741
695

Na półkach: ,

Spod szklanego klosza własnej udręki bardzo dobrze widać świat, którego nie można dotknąć zdrowymi zmysłami. To naczynie pełne pułapek bez wyjścia, gdzie żadna droga nie prowadzi na zewnątrz. To ciężka do przebycia góra zwana życiem, która zamienia się w zły sen. Sen pełen ostrych raf na których rozbijają się nawet najwspanialsze z podejmowanych prób codziennej egzystencji. To mielizny zdolne zatrzymać marzenia wyrwania się z tego zaklętego kręgu ciągłej bezsilności. Taki krajobraz z pewnością nie pomaga żyć osobom chorym psychicznie. Wręcz przeciwnie. Odkształca postrzeganie świata i doprowadza do jeszcze większego rozdźwięku pomiędzy tym, co powszechnie spotykane a tym, co swoją negatywną wyjątkowością wzbudza obawy. A wtedy już tylko krok do najgorszego z możliwego wyboru jakim jest samobójstwo.

Jest ktoś, kto może to wszystko opisać tak dokładnie, jakby sam w tym uczestniczył. Ktoś, komu kreowanie bohaterów "Szklanego klosza" nie stwarza żadnego problemu, bo sam żyje pod kopułą nie do przebicia. To Sylvia Plath będąca świadkiem swej depresji oraz problemów milionów innych ludzi dla których każda próba odebrania sobie życia staje się ponętna. To właśnie ona odkrywając przed czytelnikami otchłań nicości, ukazuje problemy osób cierpiących na zaburzenia umysłowe. W jej prozie wyobcowanie nabiera nowego i groźnego wymiaru. Tutaj wszystko jest obce i stwarzające nieufność. Koszmar egzystencji pokrywa się z biologicznym istnieniem, stwarzając mieszankę obrzydliwego życia pełnego tęsknoty za śmiercią. A to co pokazuje Plath to rumowisko rozbitych ludzi, których próby powrotu do normalności jeszcze bardziej przywołują na myśl wszystkie możliwe beznadziejne zakończenia tej powieści.

"Szklany klosz" poddał mnie eksperymentowi związanemu z akceptacją poczucia stopnia własnej klęski. Uzmysłowił mi, że depresja to synonim przerażenia i błądzenie w świecie ludzi zdrowych. Kiedy nerwy są wystawione tak wielkim próbom, to nawet czekanie na własną śmierć może być ekscytującym zajęciem. Książka Plath pokazuje schematy, według których role społeczne są przypisywane poszczególnym ludziom, którzy się z nimi pogodzą albo je odrzucą, wystawiając się na niebezpieczeństwo zachwiania umysłowej równowagi. Tylko od wytrzymałości danej jednostki zależy czy jej życie zamieni się w sukces lub kupę śmieci. Pomijając ewentualne zwycięstwo nad swoimi słabościami, Plath nakreśla ludzką egzystencję jako ciągłą walkę z wykluczającymi się pragnieniami.

Sylvia Plath tak jak każdy z nas pragnęła pełni szczęścia. Różniła się jednak od wielu tym, że bardzo wyraźnie widziała wynaturzenia współczesnej cywilizacji. Zdawała sobie sprawę z braku możliwości sterowania swoimi wyborami, co jeszcze głębiej pchało ją w ramiona okrutnej choroby. Mając podejrzenia co do własnej wartości nie chciała robić niczego innego poza tym, na czym poznała się najlepiej. I to właśnie przekazanie obaw przyszłym pokoleniom na kartach tej powieści spowodowało, że stała się przedstawicielką wszystkich tych, dla których życie to zły koszmar. Z mojej strony tej amerykańskiej pisarce należy się podziw dla siły jej tworzenia w tak trudnych dla niej sytuacjach a jednocześnie szacunek dla osobistego trudu, który włożyła w walce z depresją.

Spod szklanego klosza własnej udręki bardzo dobrze widać świat, którego nie można dotknąć zdrowymi zmysłami. To naczynie pełne pułapek bez wyjścia, gdzie żadna droga nie prowadzi na zewnątrz. To ciężka do przebycia góra zwana życiem, która zamienia się w zły sen. Sen pełen ostrych raf na których rozbijają się nawet najwspanialsze z podejmowanych prób codziennej egzystencji....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    12 427
  • Chcę przeczytać
    9 994
  • Posiadam
    1 941
  • Ulubione
    930
  • Teraz czytam
    326
  • Chcę w prezencie
    208
  • 2019
    133
  • 2021
    120
  • Klasyka
    103
  • Literatura amerykańska
    90

Cytaty

Więcej
Sylvia Plath Szklany klosz Zobacz więcej
Sylvia Plath Szklany klosz Zobacz więcej
Sylvia Plath Szklany klosz Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także