Between the Bridge and the River

źródło okładki: goodreads.com

Jakub | 2018-12-13
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 13 grudnia 2018

"This story is true. Of course, there are many lies therein and most of it did not happen, but it's all true." - Zaczyna powieść o odkupieniu były nałogowy alkoholik, C. Ferguson. Osoby po lekturze "American on purpose" (autobiografii) znajdą wiele sytuacji paralelnych z tymi z życia szkockiego anchormana (z zamysłem unikam słowa "celebryta", które autor uznałby pewnie za obraźliwie).

Nawet z czysto powieściopisarskiego punktu widzenia książka bardzo udana, postacie są barwne, historia angażuje, nieliniowa chronologia stanowi dodatkowe intelektualne wyzwanie, a zdrowa doza cynizmu i dystansu sprawia, że i styl pisania jest urokliwy. Tak jak w "The Late Late Show" Ferguson nigdy nie przejmował się zbytnio regułami i nic nie stanowiło dla niego nienaruszalnej świętości, tak i tutaj pozwala sobie na wykreowanie własnej wersji Piekła Dantego (a właściwie Frasera), roześmianego Lovecrafta-przewodnika, czy choćby serii absurdalnych snów z Carlem Jungiem pod różnymi postaciami w roli...