Family Album

1989-07-10
1989-07-10

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Piekna ksiazka, lecz troche razilo mnie bardzo staroświeckie podejscie do związków.

Był rok 1943 w Guadalcanal, kiedy Faye Price miała zaśpiewać dla żołnierzy. Faye miała dopiero dwadzieścia trzy lata a już była gwiazdą Hollywood. Swoją karierę rozpoczęła mając zaledwie dziewiętnaście lat odnosząc sukces jako aktorka w swoim pierwszym filmie. Faye miała wszystko: talent, urodę, osobowość. Kiedy wybuchła wojna młoda aktorka postanowiła śpiewać dla żołnierzy na przyfrontowych scenach. Podczas objazdu koszar funkcję opiekuna pełnił adiutant dowódcy Ward Thayer. Tych dwoje spędziło ze sobą cały wieczór rozmawiając na wszystkie możliwe tematy. Gdy nadszedł moment pożegnania Ward obiecał jej, że jak przeżyje wojnę przyjedzie odwiedzić ją w studio.

Od tamtych wydarzeń minęły dwa lata. Po wielu miesiącach Faye powoli zapomniała o wydarzeniach w Guadalcanal skupiając się przede wszystkim na rozwoju kariery aktorskiej. W końcu przyszła ta wspaniała informacja: koniec wojny. Jakiś czas później, pewnego dnia w studiu na drodze Faye ponownie stanął Ward Thayer. Ta dwójka ponownie zaczęła się spotykać, a dzięki determinacji Warda kobieta wkrótce została jego żoną.

W kilka lat później, gdy Thayerowie mają już sześcioro dzieci (Lionel, Gregory, Vanessa, Valeria, Anne) ich małżeństwo zostaje poddane próbie. Lekkomyślne decyzje Warda doprowadziły ich do bankructwa. Załamany Ward zaczyna pić, a Faye postanawia ratować rodzinę. Niestety kobieta jest osamotniona w tej walce. By ratować rodzinę wraca do pracy w filmie - zostaje reżyserką. Dzięki jej determinacji ponownie stają na nogi, niestety to nie będzie koniec problemów…

Uwielbiam książki Danielle Steel i mam ich sporo na półce. Czytałam je wiele lat temu jednak teraz po latach postanowiłam do nich powrócić. Otrzymujemy wspaniałą historię niesamowicie silnej i utalentowanej kobiety. Faye nigdy się nie poddawała. Najpierw wybiła się z biedy, w której się wychowywała. Gdy stała się sławna nie trwoniła pieniędzy, a gdy ponownie nadeszły ciężkie chwile wykazała się niesamowitym hartem ducha. Do tego musiała mierzyć się z problemami swoich dzieci, które nie były idealne. Prawdziwie kochała przez co potrafiła niejedno wybaczyć dzieciom czy mężowi. Ale popełniła również kilka błędów. Mamy tu kilka naprawdę trudnych tematów: zdrada, homoseksualizm, hippisi, wojna, duża różnica wieku między partnerami, zaborczość, zazdrość, nadmierna kontrola, poronienia, oddanie dziecka do adopcji. Wszystko to sprawia, że historia jest tak prawdziwa, realna. Są wzloty i upadki, a morałem jest jak ważna jest miłość i walka o rodzinę. Często chwile szczęścia zostają zaburzone przez problemy z którymi należy walczyć, i choć jest ciężko to nie poddawać się.

Mimo że nie przepadam za książkami tego typu, to jednak ta mi się bardzo podoba. Przedstawia losy pewnej rodziny na przestrzeni lat. Ukazuje jak szybko można się stoczyć niemal na samo dno by zaraz ponownie wspiąć się na sam szczyt. Oraz to, że pieniądze szczęścia nie dają.

Faye jest bardzo utalentowaną i silną kobietą. Dla miłości i rodziny poświęciła wszystko - sławę, karierę. A gdy nadeszły ciężkie chwile wykazała się niesamowitym hartem ducha. Jednak ma olbrzymią wadę - chce kontrolować każdą sferę życia swoich bliskich. Przekonały się o tym jej dzieci, które miały być idealne. Okazały się nie być. Co było olbrzymim szokiem dla ich rodziców. Musiało dojść do naprawdę dramatycznych wydarzeń i swego rodzaju katharsis by rodzina po wielu latach na powrót stała się jednością. Powieść daje do myślenia. Porusza wiele trudnych tematów jak homoseksualizm, życie Dzieci Kwiatów, duża różnica wieku między partnerami, nadmierna kontrola, zaborczość. Polecam.

Lubie książki Daniel Steel bo to zazwyczaj taka fajna życiowa lektura.
Historia przedstawiona w Albumie Rodzinnym bardzo mnie wciągnęła
Jest pełna niesamowitych wątków dotyczących spraw i błahych i tych bardzo poważnych.
Jest dokładnie taka jak nasze życie. Szczęście miesza się czasem z szarą codziennością a problemy wyskakują w najmniej oczekiwanym momencie.
Natomiast bardzo mocno podkreślona jest tutaj wartość rodziny i miłości
Zawsze należy o nie walczyć.

Lubie książki Daniel Steel bo to zazwyczaj taka fajna życiowa lektura.
Historia przedstawiona w Albumie Rodzinnym bardzo mnie wciągnęła
Natomiast...

Lubię twórczość "Danielle Steel". Jej książki traktuję jako lekką odskocznię od innych lektur. Mam ich kilka na półce i tak sobie czekają na swoją kolej, aż je wezmę i przeczytam.
Tym razem trafiło na "Album rodzinny".
Jest tutaj rodzina, małżeństwo, oraz czworo dzieci.
Ale od samego początku, główny bohater- Ward, jest tak irytujący, że nie wiem jak autorka wpadła na pomysł stworzenia tak denerwującej postaci... Jego żona niby piękna, mądra, wybaczająca mężowi jego głupie zachowania, ale nie do końca idealna. A dzieci? Dzieci przez prawie całą książkę się nie lubią, są dla siebie wredni, patrzą na siebie jak na wrogów. Każdy jest inny i ma swoje plany na przyszłość, problemy... I tu się zaczyna cała lista...
Mamy tu zdrady, hipisów, wojnę, homoseksualistów, śmierć, rozwiązłość, brak tolerancji itp. Łatwiej chyba wymienić czego w tej książce nie ma... I to mi się tu nie podobało, wszystkiego tu było za dużo, miałam wrażenie, że ta książka była pisana na siłę, byle zapełnić kartki i coś jeszcze wcisnąć...
Zdecydowanie jak dotąd najsłabsza książka Pani Steel.
Ale nadal od czasu do czasu będę czytać jej historie 🙂

Tym razem trafiło na "Album rodzinny".
Jest tutaj rodzina, małżeństwo, oraz czworo dzieci.

1964

I żyli długo i szczęśliwie? Czyżby? Właśnie, że nie. Maiło być bajecznie, kolorowo, bezproblemowo. Młodzi, znani, bogaci. Wszystko zapowiadało, iż zdanie kończące wiele baśni, w ich przypadku będzie dobrą wróżbą. A jednak los postawił na ich drodze wyzwania. Czy im sprostają? Czy ich uczucie i rodzina przetrwa? Jakie koszty poniosą?
Powieść dotyka wielu ważnych kwestii dotyczących relacji międzyludzkich. Warto przeczytać, zastanowić się. Skonfrontować własne wyobrażenia o szczęściu, związku, a może też własne postawy...

Powieść dotyka wielu ważnych kwestii...

Ciekawa historia, ciekawi bohaterowie.

Ciekawa historia, ciekawi bohaterowie.

Książka dziwna, ale z autopsji wiem, że wiele nieszczęść może spaść na jedną rodzinę. U Steel niemal zawsze udaje się wszystko odwrócić, w życiu niekoniecznie.

To pierwsz książka jaką przeczytałam po lekturach szkolnych. Bardzo długi wstęp książki może zniechęcić ale opłaca się. Książka prezentuje wątki wielkiej miłości, zdrady, bogactwa , bankructwa oraz tolerancji na orientacje seksualne. Polecam

Moja pierwsza książka Danielle Steel przeczytana po tak długim czasie.

Danielle Steel, była jedną z pierwszych autorek, z którymi miałam styczność przy początkach mojego czytelnictwa. Sięgnęłam po książkę z wielką obawą - co się stanie, jeśli nie spodoba mi się książka? Moje horyzonty czytelnicze się zmieniły, więc i moje obawy były słuszne.

Okazało się, że się myliłam.

"Album rodzinny", opowiada historię rodziny Thayerów. Ward Thayer, po śmierci rodziców dziedziczy spadek. Przedtem jednak zostaje wezwany do służby wojskowej i właśnie tam poznaje Faye Price z którą później się zwiąże.

Faye Price, uciekła ze swojego domu i postanowiła zostać aktorką. Droga do tego celu nie była łatwa, ale Faye się udało. Kiedy poznała Warda, wiedziała, że to ten mężczyzna i że będzie musiała wybierać pomiędzy karierą a założeniem rodziny.

Faye i Ward zostali małżeństwem. Doczekali się piątki dzieci. Pierwszy kryzys spadł na nich, gdy stocznia Thayerów zbankrutowała. Ward, ukrywał to przed żoną i zaglądał do kieliszka (faceci!) to właśnie Faye, była zmuszona spakować potrzebne rzeczy i sprzedać te wartościowe. To właśnie ona zorganizowała wyprowadzkę do mniej prestiżowej dzielnicy.

Wszystko się zmienia, kiedy Faye zostaje reżyserką, najpierw współpracując przy innych filmach. Później Faye wybacza mężowi i proponuje mu pracę producenta. Ich dzieci dorastają, powoli podnoszą się z kryzysu i przeprowadzają się do nowego mieszkania.

Wtedy przychodzi następny kryzys. Ward dowiaduje się, że jego najstarszy syn jest homoseksualistą. Ta wiadomość burzy ustabilizowane życie rodziny. Mało tego z domu ucieka Anne. Czy rodzina podniesie się z tego ciosu i czy wszystko zakończy się happy endem?

Muszę przyznać, że na początku historia mnie nie wciągała, ale potem zaczęło być coraz ciekawiej. Postawa Warda, który kiedy nadchodził kryzys zaglądał do kieliszka, była dla mnie wielkim zaskoczeniem i trudno było mi na początku polubić bohatera. Z czasem Ward zmienił się, na korzyść oczywiście, ale nie podobała mi się jego postawa względem Lionela i George'a. Faye za to wzbudziła we mnie sympatię. Była silną kobietą, zwłaszcza wtedy, gdy nie mogła liczyć na męża. Podziwiałam ją, nie wiem czy ja dałabym radę.

Mimo wszystko spodobała mi się historia Faye, która zrezygnowała z kariery filmowej dla założenia rodziny i która potem osiągnęła sukces jako reżyserka, a także jako zdobywczyni Oscarów.

Polecam.

Moja pierwsza książka Danielle Steel przeczytana po tak długim czasie.

Okazało się, że się myliłam....

• Danielle Steel
  • Romans