Teksty drugie nr 4 / 2018

Wydawnictwo: Instytut Badań Literackich PAN
czasopisma
Dawid J

Nowy numer o wielkiej wojnie, a w nim blok tekstów tematycznych: Branach-Kallas o szoku wielkiej wojny we współczesnej literaturze, Piątek o odpolityczneniu pamięci narodowej, Sokołowska-Paryż o literackich konstrukcjach traumy kulturowej, Lorek-Jezińska o rocznicowych mobilizacjach pamięci, Szymański na temat fotografii traumatycznej oraz Sławek o wojnie jako zaciemnionej formie myślenia. Rozważania o pierwszej wojnie kontynuują Sadkowski w artykule o małych formach narracyjnych, Zielińska w tekście o historii form traum wojennych oraz Stachura, analizując traumę historyczną dotyczącą zatonięcia okrętu Mendi. W numerze również Kalaga pisze na temat negowania myślenia dychotomicznego i totalizującego u Blanchota, Michera – o konceptualizacji obrazu, Bednarczyk – o zindywidualizowanym podejściu do przekładu, Urbańczyk o ekonomii fandomu w dobie Internetu oraz Czerkies i Yongdeog o kategorii han w kulturze koreańskiej. Ponadto Zaleski pisze na temat Zniewolonego umysłu, Łukaszyk – o pisarstwie Fouada Larouiego oraz Zajas – o mechanizmach pola wydawniczego związanych z wydaniem esejów Kołakowskiego w 1960 roku. W numerze również tłumaczenia tekstów R. J. Wilson oraz M. Löschnigg oraz recenzje: Kowalcze-Pawlik na temat Portraits of Violence (S. Biernoff), Leociak o Nekrosie (E. Domańska) oraz Guderian-Czaplińska o Nekroperformansie (D. Sajewska).

źródło opisu: http://tekstydrugie.pl/pl/

źródło okładki: http://tekstydrugie.pl/pl/

• Ta, która musi umrzeć
  • Szczury Wrocławia. Szpital
  • Mój rok relaksu i odpoczynku
  • Tabu
  • Chłopak, którego nie było
  • Tylko dla dorosłych
  • Nasze miejsce
  • Lego. Jak pokonać kryzys, zawojować świat i zbudować potęgę z klocków
  • Wkręceni
  • Ceremonia
  • (Nie)młodość. Czy kobiecość ma termin ważności?
  • W jego oczach

8,33 (3 ocen i opinii)
Szczury Wrocławia. Szpital
Robert J. Szmidt

7,85 (52 ocen i opinii)
Mój rok relaksu i odpoczynku
Ottessa Moshfegh

5,27 (22 ocen i opinii)
Nasze miejsce
Sonja Yoerg

7,44 (9 ocen i opinii)
Lego. Jak pokonać kryzys, zawojować świat i zbudować potęgę z klocków
Niels Lunde

8 (1 ocen i opinii)
Wkręceni
Steve Cavanagh

8,64 (22 ocen i opinii)
Ceremonia
Wanda Żółcińska

7 (2 ocen i opinii)
(Nie)młodość. Czy kobiecość ma termin ważności?
Natasza Socha

7 (3 ocen i opinii)
Zjazd absolwentów
Guillaume Musso

7,56 (364 ocen i opinii)
Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!