Teksty drugie nr 4 / 2018

Wydawnictwo: Instytut Badań Literackich PAN
czasopisma
Dawid J

Nowy numer o wielkiej wojnie, a w nim blok tekstów tematycznych: Branach-Kallas o szoku wielkiej wojny we współczesnej literaturze, Piątek o odpolityczneniu pamięci narodowej, Sokołowska-Paryż o literackich konstrukcjach traumy kulturowej, Lorek-Jezińska o rocznicowych mobilizacjach pamięci, Szymański na temat fotografii traumatycznej oraz Sławek o wojnie jako zaciemnionej formie myślenia. Rozważania o pierwszej wojnie kontynuują Sadkowski w artykule o małych formach narracyjnych, Zielińska w tekście o historii form traum wojennych oraz Stachura, analizując traumę historyczną dotyczącą zatonięcia okrętu Mendi. W numerze również Kalaga pisze na temat negowania myślenia dychotomicznego i totalizującego u Blanchota, Michera – o konceptualizacji obrazu, Bednarczyk – o zindywidualizowanym podejściu do przekładu, Urbańczyk o ekonomii fandomu w dobie Internetu oraz Czerkies i Yongdeog o kategorii han w kulturze koreańskiej. Ponadto Zaleski pisze na temat Zniewolonego umysłu, Łukaszyk – o pisarstwie Fouada Larouiego oraz Zajas – o mechanizmach pola wydawniczego związanych z wydaniem esejów Kołakowskiego w 1960 roku. W numerze również tłumaczenia tekstów R. J. Wilson oraz M. Löschnigg oraz recenzje: Kowalcze-Pawlik na temat Portraits of Violence (S. Biernoff), Leociak o Nekrosie (E. Domańska) oraz Guderian-Czaplińska o Nekroperformansie (D. Sajewska).

źródło opisu: http://tekstydrugie.pl/pl/

6,5 (4 ocen i opinii)
Przypływy
Brigitte Vaillancourt

8 (1 ocen i opinii)
Ostatni uścisk Mamy. Emocje zwierząt i co one mówią o nas samych
Frans de Waal

7,77 (13 ocen i opinii)
Przestrzeni! Przestrzeni!
Harry Harrison

7,03 (235 ocen i opinii)
Eksmitowani. Nędza i zyski w jednym z amerykańskich miast
Matthew Desmond

6,88 (43 ocen i opinii)
Rekursja
Blake Crouch

7,53 (15 ocen i opinii)
Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!