Dallas '63 cz.2

Okładka książki Dallas '63 cz.2 Stephen King
Okładka książki Dallas '63 cz.2
Stephen King Wydawnictwo: Albatros, Ringier Axel Springer Polska, Prószyński i S-ka Seria: Kolekcja Mistrza Grozy fantasy, science fiction
Kolekcja Mistrza Grozy
11/22/63
Albatros, Ringier Axel Springer Polska, Prószyński i S-ka
2018-11-28
2018-11-28
Tomasz Wilusz
Inne

Nie jest to krótka książka, przez co jej fabuła, choć zasadniczo bardzo ciekawa i dynamiczna, ma momenty, w których zdecydowanie zwalnia, a na pierwszy plan wychodzą wątki, które wcześniej wydawały się pobocznymi (jak np. relacja głównego bohatera ze szkolną bibliotekarką).

Takie leniwe tempo ma też jednak swoje plusy - przede wszystkim pozwala wczuć się w klimat przełomu lat 50. i 60. XX wieku, który to został w tej książce świetnie przedstawiony. Do tego stopnia, że kończąc lekturę, czułem się prawie jak George Amberson, który nazwał siebie samego "Człowiekiem bez Epoki", który już nie uważa czasów współczesnych za swoją teraźniejszość.

Jestem pod ogromnym wrażeniem pomysłowości autora. Przyznam też, że zakończenie, mimo iż nieco gorzkie, podobało mi się. Wielokrotnie wszak przekonaliśmy się, że "przeszłość jest nieustępliwa". Ale mimo tej nieustępliwości, zachęcam, żeby tę przeszłość odwiedzić.

Poruszające zakończenie nie spowodowało, że zapomniałem jak nudnawa momentami była ta powieść.

Być może po prostu słabo się starzeje (książka),albo po seansie Dark na Naletflixie motyw podróży w czasie został przeniesiony na wyższy level.

Dallas 63
Polecam . Dla mnie była sentymentalna podróż do lat Merlin Monroe , mile kojarzących się ze scenerią znaną mi tylko z hollywoodzkich produkcji .Które miło wspominam z dzieciństwa . Chętnie przeniósł bym się w czasie ... I dlatego fajnie było przeżyć przygodę wraz z bohaterem powieści Stephena Kinga . Jest akcja , jest komediowy ton , jest romans, a wszystko to w ponurym tle ... "kingowskiego" Derry . I dlatego zacząłem czytać TO .

Dallas 63

Rewelacyjna książka. Jedna z najlepszych jakie czytałem.
Aż chce się cofnąć razem z bohaterem do tamtych czasów. 10/10

Rewelacyjna książka. Jedna z najlepszych jakie czytałem.
Aż chce się cofnąć razem z bohaterem do tamtych czasów. 10/10

A gdybyś tak znalazł baśniową króliczą norę i mógł cofnąć się w czasie? Co byś zrobił? Miałbyś odwagę cokolwiek zmienić, czy czując obawę przed efektem motyla, tylko byś podoświadczał przeszłości i grzecznie wrócił do swojego świata?

Rok 2011. Jake Epping, jako żyjący spokojnym, nudnym wręcz życiem nauczyciel angielskiego, nie planuje zbawiać świata. Jednak przedziwny splot wydarzeń pokazuje mu, że być może będzie musiał swoje plany nieco zmodyfikować. Pierwszy punkt zapalny stanowi opowiadanie, napisane przez jednego z uczestników kursu przygotowawczego dla dorosłych, który opisuje w pierwszej osobie makabrę, dokonaną przez niejakiego pana Dunninga na jego rodzinie. Niedługo potem, podczas wizyty w barze Ala, w którym Jake jest stałym bywalcem, mężczyzna zostaje wtajemniczony w sprawę nieprawdopodobną. Okazuje się, że spiżarnia w tej budzie z jedzeniem nie jest tylko miejscem do przechowywania zapasów. To w niej znajdują się drzwi do roku 1958. A Al, któremu stan zdrowia raczej nie wróży już długiego życia, ma ambitne plany związane z przeszłością. Zdając sobie sprawę z własnej niemocy, postanawia zaangażować w misję przyjaciela.
Jake Epping przekracza bramy czasu. Ma szansę dokonać rzeczy, które zmienią bieg historii. Może też podjąć się mniejszych "napraw", dzięki którym życie jednostek popłynie spokojniejszym, bezpieczniejszym strumieniem. Czy Jake, a właściwie już George Amberson, odciśnie piętno w historii świata, czy pozwoli pokierować swoimi czynami sercu? A może da się pogodzić jedno i drugie? W końcu może tę podróż w czasie powielać w nieskończoność, lądując za każdym razem w tym samym roku 1958, lecz po resecie, tak, jakby nigdy go tam wcześniej nie było. Cóż zatem szkodzi próbować?

"Wehikuł czasu-to byłby cud"? A może przekleństwo? Czy jest możliwe, aby jakakolwiek zmiana w przeszłości, nie wpłynęła drastycznie na to, co nastąpi później? Może i motyw cofania się w czasie został już w literaturze "obrobiony" na wiele sposobów, jednak nikt nie potrafi tego ograć tak, jak King. Ponadto miliony moralnych rozterek i czysto ludzkich problemów. Jako tło dla tych nieprawdopodobnych wydarzeń, otrzymujemy piękny, promieniujący realizmem obraz Stanów Zjednoczonych przełomu lat 50 i 60 XX wieku. Muszę przyznać, że nieco obawiałam się tu nadmiernego politykowania, ale absolutnie były to obawy bezpodstawne. Wszystkiego jest tu w sam raz. I cóż. znowu nie powiem o jednym z moich ulubionych autorów niczego złego. Nie da się. Czytajcie. Słuchajcie. Zalejcie swoje głowy tą historią, bo to naprawdę prawdziwy rarytas.

Absolutny majstersztyk! King sprawnie maluje słowem, sprawia, że przez książkę wręcz się płynie. Można odczuć tutaj typową dla Kinga manierę, niemniej cała otoczka jest wręcz fenomenalna. Warto przeczytać.

Genialna opowieść, polecam!

Genialna opowieść, polecam!

Książka przeczytana przez p. Filipa Kosiora (audiobook) i cała ta wciągająca historia opowiedziana jego głosem = mistrzostwo 🥇
Polecam bo naprawdę warto!

Polecam bo naprawdę warto!

Kto by się nie pokusił o podróż w czasie i możliwość zmiany choćby drobnego elementu w przeszłości nawet dla dobra ogółu. Myślę że każdy by się nad tym zatrzymał i podumał.
Konsekwencje jednak mogą być różne, wręcz nieprzewidywalne ?
Czy warto zaryzykować?
Bohater książki "Dallas'63" spróbuję a my mu będziemy towarzyszyć!
Dzięki narracji pierwszoosobowej dostrzegamy o wiele więcej, wczuwamy się w miasteczko które znamy jeśli czytaliśmy inna książkę autora a mianowicie "To" tym razem z innej perspektywy. Książka jest gruba ale nie myście sobie ze i tym razem King, poleciał z laniem wody. Co to to nie. Tym razem nawet te pozorne rzeczy wnoszą wiele do całości I pozwalają nam wyłapać przyczyny i skutki danych wyborów.
Bałam się "Dallas'63", okazało się że nie potrzebnie ponieważ dostajemy tutaj autora w najznakomitszej formie, a przez to historie która wciąga nas od początku i nie puszcza aż do ostatniej strony.

Konsekwencje jednak mogą być różne, wręcz nieprzewidywalne ?
Czy warto zaryzykować?
Bohater książki "Dallas'63" spróbuję a my mu będziemy towarzyszyć!
Dzięki narracji pierwszoosobowej dostrzegamy o wiele...

Rewelacja!

Rewelacja!