mitologia, Słowanie
corrum

książek: 1941
welesxxi | 2012-01-13

Kompletna porażka. Chyba najsłabszy tom z całej serii Rzeczpospolitej Mitologie Świata. Pod kątem wizualnym jest wyczesany, tak jak pozostałe książki tej serii. I to jedyny plus. Poziom merytoryczny jest niestety żenujący.

Autorzy to dziennikarze piszący teksty na zamówienie na każdy temat i bez jakichkolwiek kompetencji do zajęcia się religią Słowian. Przeczytali chyba ze dwie-trzy książki o mitologii Słowian i to nie koniecznie te lepsze (mocno zajeżdża np. A. Kowalikiem), dorzucili jeszcze na chybił-trafił kilka książek w bibliografii choć nie wygląda na to by znali ich treść. Za to sporo zaczerpnęli po prostu z przeglądnięcia internetu (raczej blogów i forów niż stron naukowych), do czego się oczywiście nie przyznają. Aby czytelnik miał wrażenie spójnej wizji pozlepiali razem różne teoryjki, często wątpliwej jakości a nie rzadko zupełnie fałszywe (neopogańska Jawia i Prawia) i, co już woła o pomstę do nieba, okrasili to wszystko swoimi własnymi fantazjami wyssanymi z brudnych...

Dominika | 2014-09-28
Jacek | 2013-03-01
Na półkach: Mam, Przeczytane, Religia
Przeczytana: 28 lutego 2013

Jak cała seria - praca bardzo popularna. Gdyby nie znakomity konsultant, profesor Gąssowski, niczego pewnie wartościowego byśmy nie otrzymali. A tak przynajmniej są rozważania o braku źródeł na temat religii pierwotnej Słowian i próby jej zrekonstruowania. Niestety, miszmasz w postaci wrzucenia do jednego wora wszystkich plemion słowiańskich przyniosło tylko chaos i dezorientację. Odwołania do literatury - mało przydatne. Niektóre mity - na wyrost i z musu przedstawione, raczej literatura niż religia. I brak studiów porównawczych z innymi religiami ludów indoeuropejskich. Niewielka objętość książki tego wszystkiego nie usprawiedliwia. jako punkt wyjścia do dalszego zdobywania wiedzy na temat religii słowiańskiej - może być. Ilustracje - też słabo. W efekcie - dobre na początek, ale mało odkrywcze. Jak w całej serii - fatalne i niezgodne z polską normą zapisy bibiograficzne - kto wymyślił tak absurdalny sposób zapisywania bibliografii!!!

Logun | 2014-05-06

Bardziej wstęp do mitologii niż kompendium wiedzy na ten temat. Nie miałem okazji przeczytać innych książek z kolekcji, więc ciężko na podstawie jednej mitologii oceniać całą serię. Na plus na pewno ładne wydanie, twarda oprawa a także duża ilość zdjęć. Jako wstęp dla zainteresowanych tematem jest OK.

Varken | 2015-05-10

Jak w całej serii dużo ilustracji i na początek może być, choć są lepsze pozycje jak np. Aleksandra Gieysztora.

Korneliusz | 2016-06-22
Na półkach: Mitologia, Posiadam, Przeczytane

Pozycja dobra na sam początek, jednak nie można na niej opierać swojej wiedzy na mitologii Słowian.

mariusz | 2012-12-26

Bardzo fajna książka przybliżająca mi bardziej kulturę słowiańską i uświadamiająca mi że do dziś wiele ,,słowiańskości'' jest wokół nas. Książka ta potrafi zachęcić do zgłębiania tematu który ukazuje mi się jako bardzo romantyczna wizja świata i postawy jakie przyjmowali nasi przodkowie wobec rzeczywistości. Pogańskie wierzenia Słowian zdają mi się o wiele ciekawsze od chrześcijaństwa. Poza tym urzekające jest to jakie mieli oni nastawienie do przyrody którą traktowali z szacunkiem i starali się żyć z nią w harmonii. Książka godna polecenia każdemu, poza tym napisana bardzo przystępnym językiem. Naprawdę warto

Delirium | 2013-12-11
Na półkach: Przeczytane, Słowianie

W zasadzie jest to kompilacja najważniejszych publikacji na temat mitologii słowiańskiej.

robofree | 2016-10-19
Przeczytana: 01 grudnia 2016