The Kingfisher Secret

autor nieznany Wydawnictwo: Penguin Random House kryminał, sensacja, thriller
Penguin Random House
2016-10-16
2016-10-16

Podczas wizyty w księgarni szukając pomysłów na prezenty świąteczne wdałem się w krótką rozmowę ze sprzedawczynią, która zwróciła uwagę na tą nowość wydawniczą, która niedawno pojawiła się na niemieckim rynku wydawniczym. Książka właśnie została wydana w języku niemieckim, a w Stanach Zjednoczonych już ponad dwa miesiące temu. Autorem jest ANONIM, dziennikarz lub dziennikarka śledcza. Ów anonimowy autor dość skrupulatnie zataił swoją tożsamość w obawie o swoje bezpieczeństwo no i przede wszystkim bezpieczeństwo swoich źródeł.
Rzekomo niniejsza książka to fikcja literacka, ale sam wydawca oraz anonimowy autor podkreślają, iż treść oparta jest na faktach.
Główną bohaterką książki jest dziennikarka śledcza, ma 43 lata, średnio układa jej się życie zawodowe, czasem ledwo łączy koniec z końcem, pracuje dla brukowego tabloidu, z żalem czasem zazdrości innym dziennikarzom pracy w renomowanych redakcjach. Era internetu niestety sprawiła, iż współczesnym dziennikarzom trudno o dobrą, stabilną prace.
Nasza dziennikarka, Grace, po wielu tygodniach ciężkiej pracy ma jednak powód do radości. Kampania prezydencka jest właśnie na finiszu, a jej udało się dotrzeć do gwiazdy filmów porno, która rzekomo miała romans z kandydatem partii republikańskiej. Owa gwiazda filmów dla dorosłych jest w stanie autoryzować swoją opowieść w brukowym czasopiśmie Grace pod warunkiem, iż dostanie za to honorarium w wysokości 200 tysięcy dolarów. Jej motywacją jest zemsta na swoim byłym kochanku, który właśnie ma szanse zostać prezydentem. Już wszystko wskazuje na to, iż historia zostanie puszczona do druku, jednak właściciel gazety wstrzymuje publikacje kontrowersyjnego artykułu, gwiazda porno jednak otrzymuje swoje honorarium. Natomiast Grace delikatnie poproszona zostaje o podjęcie innego tematu i opuszczenie terenu Stanów Zjednoczonych na najbliższe dni, dopóki trwa kampania prezydencka.
Grace podejmuje nowy temat, udaje się na podróż do Europy, do stolicy Czech, Pragi, aby właśnie w Republice Czeskiej szukać materiałów do swojego następnego reportażu o pierwszej żonie tego samego kandydata, który był uwikłany w romans z gwiazdą porno.
Czeskie śledztwo Grace rozwija się dość dynamicznie. Natrafia na ciekawe materiały w archiwach komunistycznych służb specjalnych, dowiaduje się o tajnym programie KGB oraz czechosłowackich służb specjalnych, który polegał na rekrutowaniu, kształceniu młodych atrakcyjnych kobiet bloku wschodniego oraz następnie wysyłaniu ich na zachód w celu tak zwanego „sexszpionażu”. Te młode dziewczyny dzięki wsparciu potężnego aparatu KGB na zachodzie miały za zadanie uwodzenie wpływowych mężczyzn ze świata polityki oraz gospodarki. Często miały za zadanie wyjście za mąż i utrzymywanie wieloletnich związków, zakładanie rodzin.
Grace w swoim śledztwie odkrywa ponurą przeszłość pierwszej żony republikańskiego kandydata na prezydenta. Ellen została przeszkolona, następnie dzięki wsparciu swojego „opiekuna” oficera KGB wyszła za mąż za Francuza dzięki czemu uzyskała paszport francuski. Jednak to ustawione małżeństwo długo nie trwało. Kolejna misja Ellen miała już miejsce w Ameryce Północnej. Jeszcze w latach 70-tych uwiodła przedsiębiorcę z Nowego Jorku, a kiedy ten miał problemy finansowe, pomoc uzyskał z Rosji. Dzięki temu stał się „aktywem” należącym do Rosjan.
Podobieństwo do autentycznych postaci i zdarzeń jest przypadkowe. Jednak ta przypadkowość jest dość ciekawą sprawą, bo jeśli się bliżej przyjrzymy biografii Donalda Trumpa oraz jego pierwszej żony Ivany to tych podobieństw dość sporo w tej książce znajdziemy.
Bardzo ciekawa książka. Zastanawia mnie dlaczego jeszcze polskie tłumaczenie nie zostało opublikowane. To bardzo ciekawa pozycja dla miłośników „political fiction”.

Dodaj cytat z książki The Kingfisher Secret