Arabska Wiosna. Libia 2011, Syria 2011-2014.

Seria: Bitwy/Taktyka
Wydawnictwo: INFORTeditions
9788365982087

Arabska Wiosna Ludów bez wątpienia należy do najbardziej dramatycznych wydarzeń historii najnowszej, które wzbudziły ogromne zainteresowanie na całym świecie. Działo się tak ze względu na jej niezwykle burzliwy przebieg, ale także za względu na szybkość z jaką niektórzy – zdawałoby się nieusuwalni – dyktatorzy oddawali władzę oraz upór, z jakim inni przy niej trwali. Cena wolności jest niepoliczalna i nie da się jej w żaden sposób zmierzyć, tzn. oszacować całkowicie jej politycznych, ekonomicznych, społecznych i innych kosztów, zaś zagadnienia związane z Arabską Wiosną, jeszcze długo będą stanowiły obiekt naukowych analiz. Stanowiska państw i organizacji w stosunku do wydarzeń w świecie arabskim prezentowały niezwykle szerokie spektrum interesów.
Arabska Wiosna jest zjawiskiem stosunkowo „świeżym”. Od wydarzeń przedstawianych i analizowanych na łamach niniejszej pracy upłynęło niewiele lat lub, jak to ma miejsce w przypadku Syrii, trwają one nadal. W związku z tym rzuca się w oczy niewielka ilość publikacji książkowych na ten temat, co wydaje się zrozumiałe, jednak ten brak nadrabiają publikacje i strony internetowe, gdzie już od 2011 r., właściwie niemalże na bieżąco, zaczęły się pojawiać materiały analityczne. W związku z powyższym, większa część mojej pracy opiera się o informacje zamieszczane na specjalistycznych lub generalnie uznawanych za rzetelne stronach internetowych oraz publikacjach naukowych, najczęściej ośrodków badawczych lub wyższych uczelni, dostępnych z reguły w plikach formatu pdf. Większość publikacji uwzględnionych w niniejszej pracy jest napisana w języku angielskim, nie tyle z uwagi na jego ogólnoświatowy charakter, co przede wszystkim ze względu na fakt, że to w krajach anglosaskich znajduje się największa ilość ośrodków badawczych i instytucji zajmujących się poruszaną przeze mnie problematyką...

źródło opisu: http://www.infort-sklep.pl/nowosci.html

źródło okładki: http://www.infort-sklep.pl/images/ArabskaWiosna.png

Marcin Kowalczyk | 2018-11-29
Przeczytana: 08 grudnia 2018

"Ciekawa pozycja"
Wydawnictwo inforteditions zaskakuje ciekawymi pozycjami. Młodzi historycy piszą interesująco i przystępnie.
Nie inaczej jest i w tym przypadku. Arabska Wiosna to temat nowy- wydarzenia, które rozegrały się stosunkowo niedawno i trwają do dziś (wojna w Syrii). Autor wybrał na warsztat dwa z objętych zmianami krajów Libię i Syrię. Na początku mamy krótki zarys historyczny obu krajów. Wraz z rozpoczęciem powstań narracja przyśpiesza i staje się coraz bardziej wciągająca. Oprócz ciekawego przedstawienia najważniejszych wydarzeń autor prezentuje rodzaje wybranego uzbrojenia, opisuje ugrupowania polityczne czy podaje zestawienie sił obu stron konfliktu. Całości towarzyszą mapy, schematy i zdjęcia.
Mam niewielkie zastrzeżenia do niektórych map, które z racji wielkości stają się nieczytelne (przynajmniej legenda).
Wydanie ekonomiczne - żółty papier w miękkiej oprawie ze skrzydełkami.
Dość interesująca pozycja, którą szybko się czyta. Dla każdego.