People Like Us

Okładka książki People Like Us Dana Mele
Okładka książki People Like Us
Dana Mele Wydawnictwo: G.P. Putnam’s Sons Books for Young Readers literatura piękna
G.P. Putnam’s Sons Books for Young Readers
2018-02-27
2018-02-27

Kay Donovan uczęszcza do żeńskiego liceum Bates Academy, jest kapitanką drużyny piłkarskiej i przewodzi grupą dziewczyn, które dogryzają słabszym uczennicom.

Każdego roku, Kay wraz z przyjaciółkami kąpią się w jeziorze nocą. Dziewczyny tego wieczoru odnajdują w wodzie ciało jednej z uczennic. Po pewnym czasie, Kay dostaje wiadomość od zmarłej dziewczyny. Anonim ją dręczy i obdarza Kay listą rzeczy, które ma ona wykonać, inaczej jej sekret wyjdzie na jaw. Poprzez to wychodzą na jaw różne rzeczy dotyczące jej przyjaciółek. Kay jest pozostawiona sama sobie i nie wie, komu może ufać.

Ta pozycja bardzo mnie wciągnęła i pochłonęłam ją w dwa dni. Jest pełna tajemnic, zawirowań i mocno trzyma w napięciu. Moim zdaniem jest warta uwagi i bardzo polecam wam po nią sięgnąć!

Kay główna bohaterka licealistka, która jest dość wredną dla innych licealistek ze swojej prywatnej szkoły. To co ją tak ukształtowało, to decyzja jej brata, samobójstwo przyjaciółki i morderctwo brata. Według mnie główna bohaterka zbyt bardzo obwinia się to co się stało między jej bratem a jego ukochaną (jednocześnie jej przyjaciółką). Ciągnie się to za nią przez całe liceum i robi z siebie niebezpieczną i wredną osobą, bojącą się zmierzyć ze swoją psychiką i samooceną.

Długo czekała na mojej półce na swoją kolej.Szału nie było, przeczytałam do końca - jednak męczyłam się.

Fabuła może nie powali z nóg wielu czytelników, ale mnie osobiście urzekła każda jedna strona tej książki. Jeszcze nigdy do tej pory nie zdarzyło mi się być aż tak blisko z główną bohaterką. Pokochalam wątki LGBT które zostały wprowadzone, ostateczne motywy zabójstwa i każdą postać, nawet te okrutne. Ta książka zdecydowanie trafia na półkę moich ulubionych!

Znalezione w wodzie ciało. Śledztwo. Tajemnicze wiadomości. Kompromitowanie koleżanek. To wszystko zachęciło mnie do przeczytania. W powieści czuć pewien mrok i niepokój. Klimat i pomysł był. Natomiast bohaterowie... Większość z nich bardzo mnie irytowała, co odbierało mi przyjemność czytania. A poza tym czytałam ją bardzo długo. Nawet do końca nie wiem, czym to było spowodowane. Może nie miałam na nią ochoty. W każdym razie czegoś jej brakowało, ale jak na debiut całkiem niezła.

Wciągająca. Warto przeczytać. Główna bohaterka Kay znajduje ciało, ale to nie jest koniec jej problemów, to zaledwie początek tej historii. Polecam.

Szczerze? Jestem zawiedziona. Myślałam, że będzie mi się cała historia bardziej podobała. Dopiero od około 200 strony zaczęła mnie ta ksiązka jakoś bardziej interesować. Wcześniej się do niej trochę zmuszałam. Uważam, że była przewidywalna. Od jakiegoś momentu historii wiedziałam, że z pewną osobą jest coś nie tak i że ta osoba będzie zabójcą. Sam styl, w jakim została napisana ksiązka nie był zły. Jeśli chodzi o bohaterów, to czytając o ich losach miałam wrażenie, że o niektórych wiemy za mało. Niektóre koleżanki z tej paczki dziewczyn były wspominane, ale jedyne co o nich było wczesniej wspomniane to imię. Momentami mi to przerszkadzało, bo nie mogłam się między nimi połapać. Postaci w tej książce było dość dużo. Nie do końca podobał mi się sposób, w jaki autorka przedstawiła wszyskie zbrodnie w tej książce. Nie umiem niestety tego uzasadnić; po prostu coś mi tam nie pasowało. Podsumowując moją recenzję powiem tylko, że się zawiodłam i niekoniecznie jest ona warta przeczytania. Może wam spodoba się bardziej.

Świetna. Trzymająca w napięciu do samego końca. Na pewno za jakiś czas sięgnę do niej jeszcze raz, by dostrzec to, co było dla mnie ukryte podczas pierwszego czytania.

Prywatna szkoła, morderstwo w tle i tajemnicze wiadomości to połączenie Riverdale z Pretty Little Liars w debiutanckiej powieści młodzieżowej Dany Mele. Wciągająca intryga przeplatana historiami, które już skąd znamy, należy do przyjemnych, aczkolwiek niezapadających na długo w pamięci rozrywek.

Kłamstewka Dany Mele to nowa pozycja młodzieżowa pod szyldem Feeria Young. Moim pierwszym skojarzeniem było podobieństwo do wydanej w Polsce w 2007 roku serii Tylko dla wybranych Kate Brian. Zbliżony styl okładki, akcja dziejąca się w prywatnej szkole i tajemnice. W tamtych latach była to jedna z moich ulubionych książek, dlatego zdecydowałam się dać szansę debiutowi amerykańskiej pisarki.

Kay z czterema przyjaciółkami, Brie, Cori, Tai i Maddy postanawiają po wielkiej imprezie, nie przerywać zabawy i spędzić resztę nocy kąpiąc się w jeziorze. Jednak rozrywka szybko przeradza się w koszmar, kiedy dziewczyny odkrywają zwłoki w mrocznej, ciemnej wodzie. Zaczyna się nie tylko policyjne śledztwo, które ma ustalić, czy doszło do morderstwa czy samobójstwa, ale także rozgrywka, w którą zostaje wplątana Kay. Niedługo po feralnej nocy bohaterka zaczyna otrzymywać e-maile z listą zadań do wykonania, a nadawcą jest zmarła w jeziorze dziewczyna.

Fabuła od początku skupia się na głównym wątku. Czytelnik zostaje wprowadzony w sam środek akcji, w którym główna bohaterka odnajduje ciało obcej dziewczyny. Wtedy też rozpoczyna się walka z czasem. Okazuje się bowiem, że Kay ma sporo tajemnic, których odkrycie może zaważyć na jej przyszłości. Kiedy otrzymuje więc e-mail od domniemanej zmarłej osoby z zadaniami do wykonania, czuje się w obowiązku, by je wypełnić i tym samym dochować swoich sekretów. Wiele kart odkrytych jest właśnie na samym początku, przez co cała historia traci na wiarygodności. Z czasem jednak można zapomnieć o nieścisłościach i skupić się na odkryciu prawdy dotyczącej śmierci młodej uczennicy.

Motyw, który przewija się przez całą powieść, to życie w prywatnym liceum – w tym przypadku jest to Bates Academy. Jest to zagadnienie, które często pojawia się w kulturze na przykład w popularnej serii książek Pretty Little Liars. Kłamczuchy Sary Shepard (powstała również adaptacja serialowa),ale również w hiszpańskim serialu Netflixa Elita. Szkoła się zgadza, zawiła intryga i grupa przyjaciół w nią wplątana również. W Kłamstewkach Dana Mele zwróciła uwagę na istotny problem, z którym borykają się przede wszystkim mniej zamożni uczniowie takich akademii – gnębienie, krytykowanie i pomiatanie przez osoby z wyższym statusem społecznym. Właściwie cała udręka związana z tajemniczymi e-mailami pojawiła się ze względu na pewnego rodzaju tyranie, na której czele stała Kay z koleżankami. Cały precedens nie jest jednak tak dosadnie przedstawiony jak to miało miejsce na przykład w powieści Lauren Oliver 7 razy dziś (Wydawnictwo Otwarte),bo tam fabuła skupiała się w dużej mierze na tym problemie. Trzeba jednak pochwalić pisarkę, że zdecydowała się napisać również o tak istotnych kwestiach.

Drugim aspektem, na którym skupia się fabuła to właśnie intryga, konspiracja i duża zagadkowość. Powoli zaczyna być odkrywanych coraz więcej informacji i sekretów, jednak jest to czynnik, który przyciąga, ponieważ czytelnik chce znać rozwiązanie całej sprawy. Historia, która rozgrywa się dookoła całej akcji ekscytuje, ale zakończenie pozostawia niedosyt, bo w połowie książki można domyślić się finału.

Główna bohaterka jest wielowymiarowa, ma dużo wahań, popełnia błędy, robi rzeczy niedorzeczne i infantylne, ale cała jej droga przebyta do miejsca, w którym się znajduje jest dobrze przedstawiona i pozwala utożsamić się z tą postacią. Gorzej to wygląda w przypadku przyjaciółek Kay – ich historia jest ukazana tylko w małym wymiarze, brakuje wytłumaczenia zachowań i trudno uwierzyć w ich realność.

Dana Mele postawiła też w swojej debiutanckiej powieści na akcje, tajemnice i dialogi. Czytelnik skupia się na tym, co jest tu i teraz, ewentualnie na wspomnieniach bohaterów, ale jak na tego typu literaturę, długie opisy nie mają tu miejsca. Stąd też jest to lektura, którą czyta się szybko i przyjemnie. Da się jednak zauważyć, że już to gdzieś było i brakuje powiewu świeżości. To zmodyfikowanie kilku innych powieści, seriali i filmów i włożenie w jedną, interesującą, aczkolwiek mało błyskotliwą historię dla młodzieży. Jakbym miała polecić to bardziej skłaniałabym do sięgnięcia po wyżej wspomnianą książkę 7 razy dziś lub Tylko dla wybranych (seria, która nie została do końca wydana w Polsce),ale nie żałuję swojego czasu przy Kłamstewkach (oryg. tytuł People Like Us tłum. Ludzie jak my). Bawiłam się dobrze, a jeżeli powstanie druga część, bo amerykańska pisarka nie daje jednoznacznej odpowiedzi, to chętnie ją przeczytam.

Recenzja napisana dla portalu: https://naekranie.pl/recenzje/klamstewka-recenzja-ksiazki

Kłamstewka Dany Mele to nowa pozycja młodzieżowa pod szyldem Feeria Young....

Książka zapowiadała sie bardzo obiecująco, ale zabrakło "tego czegoś". Sam motyw znalezienia ciała przez nastolatki mi się podobał. Niektóre wątki bez sensu albo urwane w połowie, glowna bohaterka zmienia partnerów jak rękawiczki, co jest irytujące. Wyjaśnienie sprawy mnie zaskoczylo, to na pewno na plus. Jednak sposób, w jaki autorka zakończyła ksiazke jest iryrujacy.

• Czytnik

Dodaj cytat z książki People Like Us