Ostatnia Konkubina

The last concubine
978-83-7508-098-8
ostatnia, konkubina, Japonia
Lemma

Japońska wersja przeminęło z wiatrem. Fascynująca opowieść o miłości, krzywdzie i przeznaczeniu w scenerii dziewiętnastowiecznej Japonii. Sachi, dziewczyna wyróżniająca się wśród rówieśniczek jasną cerą i nieprzeciętną urodą, zostaje któregoś dnia zauważona przez cesarską córkę, jadącą do dawnej stolicy Japonii, Edo. Zaintrygowana jej urodą, zabiera jedenastoletnią Sachi do siedziby swojego...

Japońska wersja przeminęło z wiatrem.
Fascynująca opowieść o miłości, krzywdzie i przeznaczeniu w scenerii dziewiętnastowiecznej Japonii. Sachi, dziewczyna wyróżniająca się wśród rówieśniczek jasną cerą i nieprzeciętną urodą, zostaje któregoś dnia zauważona przez cesarską córkę, jadącą do dawnej stolicy Japonii, Edo. Zaintrygowana jej urodą, zabiera jedenastoletnią Sachi do siedziby swojego męża, shoguna, do pałacu, w którym mieszka trzy tysiące kobiet i tylko jeden mężczyzna....

Dla mnie to mierna powieść. Mam porównanie do historii opisywanych rejony Japonii czy Chin minionych stuleci. NIe oceniam wtedy jak były traktowane kobiety w tamtejszej kulturze, bo i w Europie nie miały lekko. Nigdy kobieta nie była dużo warta bez mężczyzny u boku, nawet jeśli to ona dziedziczyła majątki, to juz dyspozycji nad nimi mógł dokonywać jedynie mężczyzna. O ile temat europejskich kobiet jest prostszy w wyobrażeniu sobie, jak to mogło wyglądać, to japońskie meandry świata kobiecego lubię zgłębiać wciąż od nowa, by wyłuskać jakiś nieznany mi jeszcze element i móc delektować się samym opisem tamtejszej rzeczywistości.
Dla mnie świetne są opisy życia na dworze, ale u Pearl Buck, bo niestety Lesley Downer podaje wszystko w niezmiernie nudny powtarzalny sposób, a przy okazji wcale nie ma w nich wnikliwości. Przez co mnie osobiście trudno było się wczuć w klimat japoński przy tak bezbarwnym zaserwowaniu czegoś, co inni potrafią wynieść do rangi wręcz opisu poetyckiego, gdzie...

allison | 2012-08-18
Na półkach: Przeczytane, Orient, Rok 2012
Przeczytana: 17 sierpnia 2012

Napisana z rozmachem opowieść o miłości i egzotycznym świecie, w którym zawsze panują mężczyźni, a kobieta traktowana jest niezmiennie jak własność i przedmiot mający sprawiać przyjemność i wykazywać się posłuszeństwem.

Życie tytułowej bohaterki poznajemy na tle burzliwych wydarzeń historycznych - wewnętrznej walki o władzę na dworze jednego z najbardziej wpływowych szogunów, a potem wojny domowej między buntownikami z Południa i szogunami z Północy.
Nie brak w powieści brutalnych opisów krwawych walk, w których biorą udział także kobiety. Gdy któryś raz z rzędu udaje im się ujść z życiem niemal bez szwanku, perypetie te przestają wydawać się wiarygodne.

To właściwie jedyny poważny minus barwnie opowiedzianej historii. Nie spodobało mi się też zakończenie, gdyż na tle całość wydało mi się zbyt ckliwe.
Nie rozumiem zupełnie, czemu książka została nazwana japońską wersją "Przeminęło z wiatrem", gdyż - mimo najlepszych chęci - nie potrafię doszukać się żadnych podobieństw.

Malini | 2013-12-01
Przeczytana: 01 grudnia 2013

Jest to opowieść o miłości i tęsknocie na tle wojny domowej w dziewiętnastowiecznej Japonii.
Powieść nie wciągnęła mnie i nie wzruszyła, ale też nie nudziłam się i nie męczyłam czytając ją.

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-06
Przeczytana: listopad 2009

„Ostatnia konkubina” Lesley Downer była nudna niemożebnie i ktoś, kto miał czelność porównać tę książkę do „Przeminęło z wiatrem” powinien ją zjeść razem z okładką.

zuszka | 2013-11-09
Przeczytana: 09 czerwca 2013

Bardzo ciekawy tylko poczatek ksiazki.... I na tym koniec superlatywow. Im dalej, tym bardziej nieprawdopodobna i nieprawdziwa. Zmeczylam ja do konca, bo nie lubie ksiazek pozostawiac niedoczytanych. Jak dla mnie - szkoda czasu na takie czytadla. A juz porownanie jej do "Przeminelo z wiatrem" to ogromne nieporozumienie!!!!

mysia82 | 2010-11-03

czy wiedzialas/les, ze:
-kobiety w japoni, po wyjsciu za maz (tudziez osiagnieciu wieku uznanego za staropanienstwo) pokrywaly zeby specjalna czarna pasta?
-zmienialy imie, jesli w ich zyciu zaszla wazna zmiana?w przypadku naszej bohaterki to przeprowadzka do zamku i zostanie wdowa,
-ze w palacu szoguna bylo ok 3000 kobiet z ktorych wiekszosc nigdy go nawet nie widziala, ale wszystkie musialy(nawet po jego smierci) zachowac celibat,
-ze tokio nazywalo sie niegdys edo?

tych i wielu innych rzeczy o zyciu kobiet w Japoni oraz o historii tego kraju dowiedzialam sie wlasnie z tej pieknej ksiazki, ktora polknelam niemal jednym tchem. powiesc opisuje losy mlodej dziewczyny najpierw w palacu szoguna a pozniej jej wedrowke i dzieje jej milosci w ogarnietym bartobojcza wojna kraju. zupelnie inny swiat, zwyczaje i kultura oczarowuja czytelnika i wciagaja bez reszty wiec serdecznie polecam.

moze ktos uzna to za "romans", ale moim zdaniem watek milosny jest tam zbyt malo rozwiniety jak...

Katherina87 | 2012-11-21

Sachi, dorastająca w małej, górskiej wiosce dziewczyna, która zawsze wyróżniała się wśród swych rówieśniczek jasną cerą i nieprzeciętną urodą, zostaje któregoś dnia zauważona przez cesarską córkę, jadącą do dawnej stolicy Japonii, Edo. Zaintrygowana jej urodą, zabiera jedenastoletnią Sachi do siedziby swojego męża, shoguna, do pałacu, w którym mieszka trzy tysiące kobiet i tylko jeden mężczyzna. Wkrótce młody shogun wybiera sobie Sachi na konkubinę.
Druga połowa XIX wieku to jednak okres wielkich zmian w Japonii. Po śmierci shoguna Sachi musi opuścić pałac i, choć czasy wojny domowej nie sprzyjają pielęgnowaniu miłości, serce młodziutkiej dziewczyny zabije mocniej do pewnego zbuntowanego wojownika.
Przepiękna epicka opowieść o miłości, pełna przygód i zaskakujących zwrotów akcji. To nie tylko kronika kraju, rozdartego bratobójczymi walkami, ale również historia zmagań z losem młodej kobiety, próbującej odnaleźć własną tożsamość.

Nil_Due_Nil_Un | 2014-02-08

Autorka jest mistrzynią budowania klimatu ;) Czytając długie wspaniałe opisy pałaców, lasów czy wsi, można naprawdę się tam przenieść. Spowalniają co prawda akcję ale nie przeszkadzały mi tak bardzo. No więc początkowe rozdziały dotyczące pałacu, shoguna itd przeczytałam w jedną noc z zapartym tchem :D Później kilka nudniejszych rozdziałów, po których akcja znowu przyspiesza ale nie wciąga już tak bardzo jak na początku. Gorąco polecam. Nie jest arcydziełem ale mnie mocno ujęła. Wielki plus dla autorki, że książki nie pisała pod chwilowym podjaraniem się Japonią ale ewidentnie widać, że ma rozległą wiedzę na ten temat.

skumperlak | 2011-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2011

Niestety dałam rady. Może z niecierpliwości. Z zainteresowaniem przeczytałam niemal połowę książki [ze szczególnym upodobaniem opisów zwyczajów w pałacu shoguna], ale do dalszej historyczno-przygodowo-romansowej części jakoś nie mogłam się zmusić. Ze wschodnich klimatów jak do tej pory najbardziej odpowiada mi Lisa See... P.S. Porównanie na okładce do "Przeminęło z wiatrem" to jakieś absurdalne nieporozumienie.

a_psik | 2012-02-04

Jeżeli lubisz podróże w czasie, to sięgnij po tę książkę. Fascynujący obraz XIX-wiecznej Japonii...