Wilson

Wydawnictwo: Kultura Gniewu
Wilson
komiksy
helensan

Poznajcie Wilsona, zadufanego w sobie samotnego mężczyznę w średnim wieku, który najbardziej na świecie kocha swojego psa. Całkiem możliwe, że nikogo innego. Szukając jednak międzyludzkich relacji, Wilson zadręcza zarówno znajomych, jak i obcych konwersacjami pełnymi patosu wymieszanego z brutalnie szczerym i autokrytycznym poczuciem humoru. Gdy umiera ojciec Wilsona, czyniąc go jeszcze...

Gdy umiera ojciec Wilsona, czyniąc go jeszcze bardziej samotnym, ten wyrusza odnaleźć swoją byłą żonę, w nadziei że uda się wskrzesić martwy od dawna związek. Okazuje się, że już po rozstaniu urodziła się ich córka i została oddana do adopcji. Wilson postanawia odnaleźć swoje jedyne dziecko, a potem zmusić obie kobiety, by na nowo stworzyli rodzinę. Ten szalony pomysł będzie miał poważne konsekwencje.

W swoim komiksie Daniel Clowes, autor „Ghost World”, „Davida Boringa”, czy „Patience”, tworzy fascynujący, porywający i boleśnie zabawny portret współczesnego egoisty – bezwzględnie szczerego i obojętnego wobec innych i ich potrzeb. „Wilson” doczekał się filmowej adaptacji z Woodym Harrlesonem i Laurą Dern w rolach głównych.

źródło opisu: https://kultura.com.pl/web/index.php/zapowiedzi/

źródło okładki: https://kultura.com.pl/web/index.php/zapowiedzi/

Wkp | 2019-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2019

SŁODKO-GORZKI ŻYWOT CZŁOWIEKA W WIEKU ŚREDNIM

Od kiedy po raz pierwszy zetknąłem się z twórczością Daniela Clowesa, każdy kolejny album z jego nazwiskiem na okładce jest przeze mnie wyczekiwany, jak rzadko które dzieło. Wszystko dlatego, że specyfika jego prac i ich wysoki poziom to za każdym razem gwarant doskonałej, skłaniającej do myślenia i refleksji rozrywki z najwyższej półki. I nie inaczej jest z Wilsonem, powieścią graficzną złożoną z krótkich słodko-gorzkich skeczy portretujących codzienność tytułowego bohatera, która potrafi rozśmieszyć, a jednocześnie ściska za gardło i nie pozwala przejść obojętnie obok żadnej strony albumu.

Wilson to mężczyzna w średnim wieku. Mizantrop, malkontent, człowiek, który zmaga się z monotonią życia i ludźmi, z którymi się styka. Jego ojciec jest umierający, życie Willsona też powoli zmierza ku katastrofie. Wilson stara się coś jeszcze wycisnąć z puzzli swojej codzienności, ale czy ma szansę cokolwiek zmienić? Cokolwiek osiągnąć? A może...

ksiazkawprezencie | 2019-02-09

Samotny przegraniec w każdym z nas

„Wilson” jest tomem opartym sprzecznościach i czerpiącym z nich siłę. Zaczyna się już na poziomie formy. Mimo że mamy do czynienia z powieścią graficzną, na fabułę składają się jednostronicowe, celnie pointowane epizody. Ale ucieleśnioną sprzecznością uczynił przede wszystkim Clowes głównego bohatera.

czytaj dalej:

Przemek Skoczyński | 2019-02-05
Na półkach: Przeczytane, Komiks
Przeczytana: 05 lutego 2019

Zbiór mini historii na kształt gazetowych pasków, tworzących wspólnie większą zamkniętą opowieść. Taka forma niesie pozytywne konsekwencje. Pozornie lekka i łatwa w odbiorze lektura zabarwiona sporą dozą humoru, jako całość odsłania nowe znaczenia i sensy już bardziej gorzkie niż śmieszne. Należy dodać, że Clowes fajnie różnicuje kreskę, więc poszczególne sceny są czasem bardzo odmienne (od mocno kartonowych po realistyczne). To potęguje wrażenie posklejanej ze skrawków całości.

Wilson jest dupkiem. Niepracującym, aroganckim, wiecznie narzekającym dupkiem. Despotą, który wykorzystuje ludzi tylko do własnych potrzeb i ocenia ich według kryteriów, jakie mu pasują do stworzonego w głowie obrazu rzeczywistości. Żyje w świecie, w którym stosunki damsko-męskie sprowadzono do ról władcy i szarej myszki, kompletnie nie godząc się na bardziej współczesny układ. Zmiany zachodzące wokół potęgują ciągłą frustrację, co przekłada się na jego stosunek do świata. Czasem mu współczujemy, ale...

Mecha_Kulturacja | 2019-03-18

Daniel Clowes prezentuje bohatera, w którym wszyscy będziemy mogli się przejrzeć. Na polskim poletku możemy szukać jego podobieństw w sylwetce Adasia Miauczyńskiego. Samotny mężczyzna w średnim wieku codziennie ścierający się z rzeczywistością i nieudolnie próbujący odmienić swoje życie. Mieszają się w nim sprzeczności: pragnienie miłości z wewnętrzną pustką, potrzeba bliskości z nienadającym się do współżycia charakterem, szczerość z cynizmem. To szalenie inteligentny i zabawny komiks, niepoprawny politycznie, wulgarny i niezwykle trafny w komentowaniu rzeczywistości. Poznajcie Wilsona. Może się okazać, że macie z nim trochę wspólnego.

Joyofcomunism | 2019-03-06

Bardzo fajna forma komiksu - z jednej strony pojedyncze strony opowiadają odrębne epizody z drugiej fabuła cały czas idzie na przód. Sam bohater komiksu straszny. Antypatyczny i aspołeczny - osoba z którą ni jak nie można się identyfikować.

Adam | 2019-03-10
książek: 1930