Niekoniecznie depresja

Tłumaczenie: Katarzyna Okon
Seria: Psyche/Soma
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
8 (6 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
It's Not Always Depression: Working the Change Triangle to Listen to the Body, Discover Core Emotions, and Connect to Your Authentic Self
Inegrette

Odkryj swoje prawdziwe emocje i znowu ciesz się życiem! Często towarzyszy Ci obniżony nastrój i niepokój? Rano nie masz ochoty wstawać z łóżka, perspektywa stawienia czoła codziennym zadaniom budzi w Tobie lęk i zniechęcenie, a przy tym stopniowo odsuwasz się od swoich znajomych? Choć te objawy przypominają depresję, ich źródłem wcale nie musi być choroba, ale tłumione emocje! Autorka...

Odkryj swoje prawdziwe emocje i znowu ciesz się życiem!

Autorka książki Niekoniecznie depresja udowadnia, że prawidłowe przeżywanie wszystkich emocji, nawet tych bolesnych - jak gniew, smutek czy strach - pełni ważną, biologiczną funkcję w naszym organizmie.

Hillary Jacobs Hendel prezentuje unikatowe narzędzie zwane Trójkątem Zmiany. Pozwala ono zidentyfikować mechanizmy obronne i emocje hamujące oraz przepracować je, by móc prawidłowo przeżyć emocje podstawowe. Prowadzi to do stanu otwarcia emocjonalnego i osiągnięcia większego spokoju, poczucia szczęścia oraz poprawy więzi z bliskimi. Wykorzystanie tej metody pomaga poradzić sobie zarówno z codziennymi wyzwaniami, jak i złagodzić zaburzenia lękowe czy depresję, a dodatkowo rozwija naszą wrażliwość emocjonalną.

Samodzielne zastosowanie Metody Trójkąta Zmiany ułatwiają zawarte w książce ćwiczenia, przykłady z przeprowadzonych przez autorkę terapii oraz jej osobiste doświadczenia. To idealna lektura zarówno dla psychologów i psychoterapeutów, jak i wszystkich tych, którzy chcą dowiedzieć się więcej o swoich uczuciach i poprawić jakość życia.

źródło opisu: Wydawnictwo Uniwersytety Jagiellońskiego, 2019

źródło okładki: Wydawnictwo Uniwersytety Jagiellońskiego, 2019

Figunia33 | 2019-04-23
Przeczytana: 23 kwietnia 2019

Książka Hilary Jacobs Hendel, psychoterapeutki amerykańskiej, jest narzędziem do pracy indywidualnej dla osób doświadczających trudności w sferze emocjonalnej, jak również poradnikiem użytecznym w pracy psychoterapeuty. Zawiera dużo ćwiczeń i miejsce na ich wypełnianie, a jednocześnie jest pisana z pozycji terapeuty, który omawia studia przypadków z własnej praktyki. W mojej ocenie jest raczej pozycją dla specjalistów. Pisana jest w duchu psychoterapii psychodynamicznej, opartej na doświadczaniu. W zasadzie w całości jest omówieniem jednej metody pracy, zwanej Trójkątem Zmiany.

Emocje, które czuje dziecko, a które nie mogą zostać wyrażone, bo spotykają się z niewłaściwą reakcją dorosłych, zostają wyparte. Na straży tych wypartych uczuć stoją mechanizmy obronne i emocje hamujące, takie jak lęk, wstyd czy poczucie winy. Gdy takie dziecko staje się osobą dorosłą, boryka się z trudnościami w sferze funkcjonowania psychicznego, ponieważ nie znajduje dostępu do swoich podstawowych...