Eugenia Grandet

Okładka książki Eugenia Grandet Honoré de Balzac
Okładka książki Eugenia Grandet
Honoré de Balzac Wydawnictwo: Hachette Polska Seria: Najsłynniejsze powieści dla kobiet literatura piękna
Najsłynniejsze powieści dla kobiet
Eugenia Grandet
Hachette Polska
2006-01-01
2006-01-01
Tadeusz Boy-Żeleński

2047

Ależ to jest pięknie napisane!

Ależ to jest pięknie napisane!

Cierpka komedia z rozbudowanymi postaciami i mniej rozbudowaną fabułą. Pełna krytyki i moralizatorska. Niebezpiecznie współczesna!

Co dziś powiedziałby Balzac? Czy cokolwiek powiedzieć mógłby?

Co dziś powiedziałby Balzac? Czy cokolwiek powiedzieć mógłby?

Kolejna powieść z cyklu Komedii Ludzkiej Balzaca. Kolejna uczta dla czytelnika.
Absolutnie niezwykle wykreowana postać pana Grandeta, bogatego, acz niesłychanie skąpego bednarza. Człowieka, dla którego uwielbienie bogactwa staje się wręcz obsesją i przyczynkiem do podejmowania absurdalnych życiowych decyzji, krzywdzących nie tylko obcych ludzi, ale i najbliższych. Żona i córka (tytułowa Eugenia),kobiety oddane głowie rodziny, czułe, skromne, o moralności przekraczającej wyobraźnię pana Grandeta. Zmuszone do życia w ubóstwie, mimo posiadanego majątku. Miłość i wierność czy bogactwo i interesy? Które wartości zwyciężają w życiu tytułowej bohaterki?

Dosadna, rozbudowana charakterystyka postaci bogatego bednarza spod pióra Balzaca sprawiła, że dzieło tego autora stało się dla mnie kolejną literacką ucztą. Niesłychany styl, który zaskakuje mnie za każdym razem. Piękny, barwny język.

Kolejna powieść z cyklu Komedii Ludzkiej Balzaca. Kolejna uczta dla czytelnika.

Tak jak ,,Ojciec Goriot" tak i ta książka przypadła mi do gustu. Nie będę o niej długo pamiętać, ale z pewnością była to przyjemna rozrywka.

Ludzie nic nie zmieniają się.

Ludzie nic nie zmieniają się.

Mistrzostwo świata! <3

Mistrzostwo świata! <3

Wow! Świetna powieść! Mistrzostwo Balzaca. Ach te dialogi, monologi, opisy... palce o lizać! W dodatku świetne tłumaczenie Boya-Żeleńskiego. Książka wciąż aktualna, pokazująca na czym polega prawdziwa miłość i czy w dzisiejszych czasach nadal można ją znaleźć. Świetne zarysowane pod względem kontrastów postacie. Bije na głowę "Skąpca" Moliera!!! Bardzo dobra satyra na ówczesną burżuazję Francji, ale czy tylko ówczesną? Ja bym powiedział, że ogólnie dzisiejszego świata i nie tylko burżuazję. Bardzo miło, szybko i lekko się ją czyta. Wciągająca, aż trudno się od niej oderwać. Mój ulubiony cytat:
"- Dziś, droga pani, przychodzę z panią pomówić o biednej dziewczynie, którą interesuje się całe Saumur, a która, z braku litości nad sobą, nie żyje po chrześcijańsku."
Kto by tak dzisiaj to opisał? Nikt! Dlatego warto ją przeczytać ze względu na taki piękny język i nie tylko! Dodam jeszcze, że ten cytat wcale nie oznacza to, co się nasuwa od razu po przeczytaniu! Polecam z całego serca, dla umilenia sobie wieczoru i nie tylko!

Balzac jak zawsze cudowny. Eugenia to wspaniale wykreowana postać.

Balzac jak zawsze cudowny. Eugenia to wspaniale wykreowana postać.

"To szlachetne serce, które biło jedynie dla najtkliwszych uczuć, musiało się poddać rachubom ludzkiego interesu. Pieniądz miał rzucić swoje zimne cienie na to niebiańskie życie i zrodzić nieufność do uczuć w kobiecie, która była samym uczuciem". Tak mówi o Eugenii Grandet, o głównej bohaterce powieści narrator pod koniec książki. Czuła, dobra, wierna Eugenia musiała zderzyć się ze światem pieniądza i ludzkich intryg oraz niegodziwości. To zmieniło jej życie radykalnie, ale starała się zawsze zachowywać honorowo, grać fair oraz być w porządku w stosunku do własnego sumienia i w stosunku do innych ludzi.
Wychowała się w domu dziwnym, w domu skąpca i bogacza, jej ojca. "Dom w Saumur, dom bez słońca, bez ciepła, zawsze w cieniu, melancholijny, jest obrazem jej życia". W nim się ukształtowała, w nim dorastała, w nim żyła. Żyła zawsze skromnie, choć nieczęsto szczęśliwie. Wrażliwa, ludzka, religijna, uczuciowa, dotrzymująca słowa. Wciągnięta została w bezwzględny świat pieniądza i ludzkich rozmaitych interesów, będzie chciała pozostać taką do końca. Choć nie przyjdzie to łatwo, choć nie jest to proste, będzie chciała zawsze żyć w zgodzie z własnymi zasadami i wysokimi standardami moralnymi.
Warto jej losy przeczytać, warto jej zmagania życiowe odkryć. Godna polecenia książka autorstwa Honoriusza Balzaca. Rewelacja, czyli 8/10 w moim odczuciu.

• Literatura francuska
  • Klasyka