Les enquêtes d'Enola Holmes. Le mystère des pavots blancs

Okładka książki Les enquêtes d'Enola Holmes. Le mystère des pavots blancs Nancy Springer
Okładka książki Les enquêtes d'Enola Holmes. Le mystère des pavots blancs
Nancy Springer Wydawnictwo: Nathan Cykl: Enola Holmes (tom 3) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Enola Holmes (tom 3)
The Case of the Bizarre Bouquets
Nathan
2011-01-06
2011-01-06
francuski
9782092530740

Lubię książki o Enoli, chociaż jestem starym koniem. Są frapująco napisane, ładnie przetłumaczone i mają niegłupie zagadki. Ale najciekawsze wydaje mi się interakcja na poziomie Enola-jej bracia. Bo już kontakty naszej bohaterki z matką mocno mnie denerwują. Najchętniej bym nakopała takiej rodzicielce. Ale stosunek Holmesa do swojej siostry i wzajemnie jest rewelacyjnie ukazany i bardzo intrygujący. Naprawdę z przyjemnością się czytało, choć miejscami poziom makabry był ciut zbyt wysoki jak na mój gust. Tak czy inaczej polecam.

Czytając serię kryminałów można by pomyśleć, że rozwiązanie spraw w kolejnych tomach będzie podobne. W przypadku ,,Enoli Holmes" to zdecydowanie się nie sprawdza. W każdą kolejną częścią sprawy są coraz bardziej zawiłe, a rozwiązania są coraz bardziej zaskakujące! ,,Enola Holmes sprawa złowieszczych bukietów" to jak narazie zdecydowanie mój ulubiony tom! Wyjaśnienie zaginięcia doktora Watsona było tak absurdalne, a jednocześnie tak genialne, że aż wgniotło mnie w fotel. Uwielbiam ten tom! Wielu z Was pewnie też może pomyśleć, że skoro to nastolatka rozwiązuje sprawy, to będzie to kolejna historia z serii dorośli są be, a dzieciaki cacy. Tutaj nie ma tego. Enola jest w stanie wykiwać genialnego Sherlocka, bo po prostu go zna i wie, jak on działa. A szukając wyjaśnień spraw młoda panna Holmes korzysta z pomocy wielu dorosłych wykorzystując coraz to bardziej oszałamiające przebrania. Jest to po prostu niesamowicie genialna i inteligentna dziewczyna, ale również bardzo realna. Wiele razy się myli, czy wątpi w siebie i zastanawia się, czy nie zostawić szukania zaginionych dorosłym. Z takim podejściem w literaturze młodzieżowej niestety spotykamy się żadko, ponieważ często młodzi bohaterowie mają się za niewiadomo kogo. Enola taka nie jest, a jej przygody są zdecydowanie warte przeczytania! Polecam!

Ocena: 11/10

Zdecydowanie najciekawsza z dotychczasowych. Akcja szybko się rozkręca i angażuje do samego końca.

Czyta się bardzo szybko i lekko.

Czyta się bardzo szybko i lekko.

Ciekawa opowieść o siostrze Scherloka Homlesa.

Ciekawa opowieść o siostrze Scherloka Homlesa.

Kolejna wybitna część popularnej serii o Enoli Holmes.
Czytając miałam wrażenie, że nie czytam 3 części, tylko dalszą, bo bardzo zżyłam się z Enolą 😉.
Wcale mniej nie zachwyca niż 2 część, wręcz przeciwnie, mam wrażenie że ta jest lepsza !
Streszczę początek:
Zaginął słynny doktor Watson, którego Enola zdążyła polubić i poznać. Za wszelką cenę postanawia odszukać przyjaciela swego brata. Czy przedziwne bukiety, które dostarczane są do żony doktora, mają wspólnego z jego zaginięciem? Sherlock je ignoruje, ale czy słusznie?

Zachęcam, szacun dla autorki 😉.

Kolejna wybitna część popularnej serii o Enoli Holmes.
Streszczę początek:

Kolejny reread po niemal 3 latach, a ja nadal jestem tak samo zachwycona ta historia.
Im Enola robi się starsza, tym mam wrazenie, ze bardziej niebezpieczne przygód ja spotykają. Mam na myśli, ze pojawia się więcej krwi, więcej akcji i więcej próby morderstwa jej osoby. Czasem zapominam, ze to zaledwie niemal 15 letnia dziewczyna. I może na tamte czasy to coś znaczyło, ale nadal jest tak młodziutka.
Jednak ta cześć przekonuje mnie tylko w postanowieniu, ze jako kobieta miała o wiele większe szanse rozwiązać te zagadkę niż policja czy Sherlock. Jej wiedza o kwiatach, o ubiorze i jej wdzięki pomagają jak nigdy.
I podoba mi się, ze mimo iż na codzień sama siebie opisuje jako zbyt podobna do Sherlocka, żeby być piękna, udowodniła sama sobie, ze może wystroić się na piękność, która olśni wszystkich do tego stopnia, ze nie pozna jej jej własny brat.
A ten ostatni rozdział? Chciałabym, żeby Sherlock znalazł sposób, by powiedzieć to Enoli osobiście.

Super! Kolejna historia przygód dzielnej Enoli. Mam wrażenie, że każdą kolejną część przygód młodszej siostry Sherlocka Holmesa czyta się coraz lepiej, a może to sympatia do głównej bohaterki. Duże literki, szybko się czyta, tylko kartki latają :)

Chwilowo mam tylko do tego tomu ale skręca mnie na myśl że miałabym nie przeczytać kolejnych, te książki są niesamowite.

W tej części poznajemy kolejne przygody Enoli Holmes. W niewyjaśnionych okolicznościach znika doktor Watson. Czy słynny detektyw rozwiąże tę zagadkę ? Co tym razem przydarzy się bohaterce?

Trzecie spotkanie z Enolą i mogę chyba stwierdzić, że się zaprzyjaźniłyśmy 😊 Ta niesforna, ciekawska, inteligentna i odważnie stawiająca czoła przeciwnościom istotka mogłaby być moją córką. Moja nie raz doprowadzała mnie do bólu głowy i palpitacji serca, nie dziwię się więc Sherlockowi, starszemu bratu Enoli, że za wszelką cenę stara się ukrócić jej temperament. Cóż, z jego inteligencją powinien wiedzieć, że takich charakterków nie da się poskromić, albo się z tym godzisz i wspierasz, albo zostajesz odsunięty na margines. A temperamentna młodsza siostra i tak będzie robić swoje 😊

Co tym razem nasza młoda detektyw ma na tapecie? Otóż sprawę nie byle jaką, ginie sam doktor Watson! Tego nie można zignorować, temu trzeba się przyjrzeć, tę sprawę należy rozwikłać jak najszybciej, zwłaszcza że Sherlock Holmes zdaje się mieć z jej rozwiązaniem niemały problem. Czy dziwne bukiety dostarczane żonie doktora mają z zaginięciem jej męża coś wspólnego? Enola doskonale zna mowę kwiatów, te zdecydowanie brzmią złowieszczo.

Nancy Springer wykreowała postać, która może być inspiracją dla młodych dziewczyn. Daje im ważny i wyraźny sygnał: możesz być, kimkolwiek chcesz, możesz sprawić, że marzenia staną się rzeczywistością, nie daj się konwenansom, nie daj sobie wmówić, że to nie wypada, nie pozwól ubrać się w czyjąś niewygodną dla siebie skórę tylko po to, żeby zadowolić innych. Bądź sobą i szukaj swojej własnej drogi.