Cukiernia Pod Amorem. Cieślakowie

Cykl: Saga o Gutowie (tom 2)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
1 125
Ag2S

Piękne, silne, zdecydowane kobiety, przełomowe wydarzenia z dziejów Polski i ekscytujące historie miłosne w nie zawsze sprzyjających okolicznościach. Dalsze losy rodu Zajezierskich na przełomie XIX i XX wieku oraz w czasie barwnego okresu dwudziestolecia międzywojennego. Żona hrabiego Tomasza rodzi syna, w tym samym czasie uwiedziona przez niego Marianna wyjeżdża do Ameryki, gdzie na świat...

Dalsze losy rodu Zajezierskich na przełomie XIX i XX wieku oraz w czasie barwnego okresu dwudziestolecia międzywojennego. Żona hrabiego Tomasza rodzi syna, w tym samym czasie uwiedziona przez niego Marianna wyjeżdża do Ameryki, gdzie na świat również przychodzi potomek hrabiego. Córka Kingi Toroszyn odważnie wkracza w świat bohemy artystycznej warszawskich salonów, kabaretów i teatrów. Cieślakowie, rodzina drobnych złodziejaszków z Powiśla, raz na zawsze zmieniają historię rodziny Zajezierskich. We współczesnym planie Iga nadal próbuje rozwiązać zagadkę rodzinnego pierścienia.

źródło opisu: https://www.proszynski.pl/

źródło okładki: https://www.proszynski.pl/

Stokrotka | 2018-11-04
Przeczytana: 04 listopada 2018

„Cukiernia pod Amorem. Cieślakowie” to drugi tom sagi rodzinnej. Na pierwszy plan wysuwa się Grażyna Toroszyn – bohaterka wyrazista, przebojowa, realizująca plany mimo przeciwności losu i historycznych zawirowań. Wiedzie ekscytujące, barwne życie. Dobrze się czyta rozdziały poświęcone jej osobie. Na drugi plan schodzą losy rodziny Zajezierskich. Hrabia Tomasz jako głowa rodziny budzi we mnie chłodne uczucia. Już wcześniej jego postępowanie wobec Marianny Blatko całkowicie skreśliło go z listy osób mogących budzić sympatię. Przyznaję, sprawdza się w czasach pokoju, majątek kwitnie, jednak w chwilach kryzysu zupełnie sobie nie radzi. To kobiety przejmują pałeczkę i ratują sytuację.
Lwia część fabuły rozgrywa się w czasach I wojny światowej. Autorka opisała, jak przebiegała okupacja niemiecka w majątkach ziemiańskich, jak radziła sobie ludność miast i wsi. Ciekawym, a zarazem zabawnym fragmentem był ten, w którym rządca majątku Zajezierskich tłumaczył prowodyrowi zbuntowanych...

Hania | 2015-04-20
Przeczytana: 19 września 2013

Druga część Cukierni pod Amorem również sprawiła, że pokochałam wszytkich bahaterów i oczarowałam się stylem, w jaki została napisana.
Interesująco przestawione obyczaje w tamtych czasach, ciągle cos się działo w tej książce, tak że nie można było się od niej oderwać ani na chwilę, gdyż spotykamy się ponownie z intrygą, miłosćią są też łzy i wielka niepewnosć. Cieszę się, że autorka tak pięknie wplotła w tą lekturę dzieje historyczne, co jeszcze zwiększało moje zainteresowanie.
Polecam:)

Wciągająca i ciekawa, napisana na tym samym poziomie co tom I.
Przeczytałam z dużym zainteresowanie i ciekawością, co nowego u Zajezierskich. Do głosu dochodzą Cieślakowie. Na plan pierwszy wysuwa się córka Kingi Toroszyn - Grażyna. Bardzo realistycznie oddane tło historyczne naszego kraju i życie codzienne okresu międzywojennego.
Bardzo jestem ciekawa dalszego ciągu...

SeVIIen | 2017-04-20
Przeczytana: 20 kwietnia 2017

„Boję się, że kiedy będziemy od siebie na wyciągnięcie ręki, wszystko się zepsuje. Nie będę już dla ciebie świętem, tylko codziennością. Niezmiernie trudno zachwycać się codziennością.”

Rok 1995. Iga Hryć nadal żywo interesuje się przeszłością swojej rodziny próbując odkryć tajemnicę pierścienia. Bardzo wiele dowiadujemy się o przeszłości. Koniec wieku XIX i początek XX. Marianna Blatko wyrusza za ocean – do Ameryki. Ucieka od rodziny, od znajomych… W dalekim kraju rodzi syna – Paula. Wychodzi także za mąż. Czy jej wybranek zaakceptuje dziecko, które nie jest jego? Na arenę wkracza też barwna rodzinka Cieślaków z warszawskiego Powiśla – drobni złodziejaszkowie, którym nie chce zajmować się uczciwą pracą. Poznajemy również Grażynę Toroszyn, która zostaje sławną aktorką oraz jej syna… Co łączy ze sobą te wszystkie postacie?

Ach, dałam się porwać powieści pani Gutowskiej-Adamczyk. Druga część sagi wciągnęła mnie bardziej niż pierwsza. Poznajemy dalsze losy rodziny Zajezierskich...

Joanna | 2013-04-01
Przeczytana: 29 listopada 2012

Drugi tom bestsellerowej sagi to kontynuacja dalszych losów rodu Zajezierskich oraz ich koligacje z rodziną Cieślaków z warszawskiego Powiśla.
Barwne obyczaje, tradycje opisane z niezwykłą dbałością o szczegóły przenoszą czytelnika w świat dwudziestolecia międzywojennego, ważnych dla Polski wydarzeń historycznych .
Podziwiając odwagę, niezależność i dążenie do spełnienia swoich marzeń Grażyny Toroszyn, wkraczamy w realny świat bohemy artystycznej warszawskich salonów, kabaretów i teatrów. Ta postać zdecydowanie najbardziej zaimponowała mi w powieści . W tle spora dawka historii teatru polskiego z ówczesnymi sławami - Mieczysława Ćwiklińska, Kazimierz Junosza – Stępowski, najwybitniejsi aktorzy scen teatralnych i filmowych okresu przedwojennego, legendarny „ Kabaret Qui pro quo” i inni.
Jednocześnie toczy się w powieści wątek współczesny, w którym Iga próbuje rozwikłać dalsze losy pochodzenia rodzinnego pierścienia Salomei odnalezionego przez archeologów w Gutowie....

Beata | 2015-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2015

Kolejna zarwana noc, pędzę już tylko siłą rozpędu. Książka świetna. Gdy zaczynacie czytać, przygotujcie się na maraton - czytanie bez żadnej przerwy.

Inez | 2015-05-16
Na półkach: Przeczytane, 2015

Kiedy pisałam swoją opinię o pierwszym tomie trylogii Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk porównałam go do pachnącej jagodzianki w kształcie mumii. W przypadku „Cieślaków” jest zupełnie inaczej. Powieść tę można porównać do słonawego ciastka o pikantnym i dobrze doprawionym nadzieniu, którego smak na długo pozostaje w naszej pamięci. Akcenty zostały przesunięte, ale także ten tom tworzy pyszny smakołyk, w który wgryzłam się z nie mniejszą przyjemnością!

Tym razem przenosimy się w czasie do burzliwych początków XX wieku. W tle pobrzmiewają echa dekadentyzmu i okrucieństwa wojny, ale na pierwszy plan znów wysuwa się życie codzienne zwyczajnych ludzi, którzy walczą o swoje szczęście, rozwijają się, przeżywają rozczarowania, chcą się wzbogacić bądź emigrują za granicę, aby tam odnaleźć to, czego zabrakło im w ojczyźnie. Powszedniość prowincjonalnych Zajerzyc zostaje w cieniu, ustępując miejsca ówczesnej Warszawie. W oczach nastoletniej Grażyny, miasto to w niczym nie przypomina...

Wioleta Sadowska | 2013-08-28
Przeczytana: 28 sierpnia 2013

"Małżeństwo nie ma nic wspólnego miłością. To kontrakt. Miłość ma prawo skończyć się po tygodniu, z kontraktu należy się wywiązać."

Witam was ponownie w świecie niezapomnianego Gutowa. W świecie przepysznych jagodzianek z cukierni "Pod Amorem" oraz barwnych, wielopokoleniowych bohaterów.

Druga część tej bestselerowej sagi ukazuje kolejne lata z jakimi przyszło zmierzyć się rodzinie Zajezierskich. Okres jaki obejmuje powieść to lata I Wojny Światowej oraz dwudziestolecia międzywojennego. W Zajerzycach żona hrabiego Tomasza rodzi syna Pawła, w tym samym czasie, uwiedziona przez niego Marianna wyjeżdża do Ameryki i tam również rodzi potomka hrabiego – Paula Connora. Trzecią postacią, która wysuwa się na pierwszy plan w tej części jest córka Kingi Toroszyn - Grażyna. Bohaterka będąc dorosłą przyjmuje pseudonim artystyczny Gina Weylen i zaczyna odnosić sukcesy na deskach polskiego kabaretu, teatru i piosenki. Jak wskazuje nazwa drugiego tomu, do fabuły powieści zostaje wplątana...

Anika | 2013-03-24
Przeczytana: 22 marca 2013

Sporo czasu upłynęło zanim sięgnęłam po drugi tom "Cukierni pod Amorem", jednak bez żadnych problemów odnalazłam się w fabule. Książka niesamowicie wciąga, a tło historyczne stanowi istotny i ciekawy element powieści. Polecam

Liczba stron: 464

Panią Małgorzatę Gutowską-Adamczyk polubiłam już bardzo dawno i nie zawiodłam się. Kolejna częśc ''Cukierni pod Amorem''- Cieślakowie,bardzo ciekawa,zresztą tak jak pierwsza czesc. Dużo się działo,fantastyczne opisy i bohaterowie. Ekscytujące historie miłosne,intrygi. Podobało mi się to,że akcja nie opierała się tylko na Zajezierzycach,ale też Nowy Jork czy Warszawa. Życie niektórych bohaterów bardzo się komplikuje,przez co już mam ochotę czytac 3 czesc:)
Polecam serdecznie!:)