Cukiernia pod Amorem. Hryciowie

Cykl: Saga o Gutowie (tom 3)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Ag2S

Wojenna zawierucha. Dramatyczna podróż po okupowanej Europie. Trudy życia codziennego w ponurej rzeczywistości PRL-u. Miłość i pasja. Szczęście i cierpienie. Wielkie namiętności i rodzinne intrygi. To wszystko jest udziałem bohaterów trzeciego tomu „Cukierni Pod Amorem”. Prześledźmy ostatni etap ich fascynującej historii. Czy Idze uda się rozwikłać zagadkę tajemniczego pierścienia? Czy dziewczyna zrealizuje ambitne plany, a jej ojciec zazna szczęścia? Czy Celina spotka się z miłością swego życia?

źródło opisu: https://www.proszynski.pl/

źródło okładki: https://www.proszynski.pl/

Stokrotka | 2018-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2018

„Cukiernia pod Amorem. Hryciowie” to trzecia część sagi rodzinnej Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk. Ten tom ma swoje wady i zalety. Do plusów zaliczę kontynuację intrygującego wątku Giny Weylen, wydarzenia z czasów II wojny światowej toczące się w Warszawie , Gutowie i okolicach oraz interesująco poprowadzony wątek współczesny (rok 1995), który w poprzednich częściach był, według mnie, najsłabszym ogniwem.
Słabą stroną powieści jest potraktowanie po macoszemu lat powojennych. Autorka bardzo skrótowo opisała rok 1946, później przeskoczyła do 1954, następnie do 1964 i 1973 – opis wydarzeń liczy sobie zaledwie 2-3 strony. Wygląda to tak, jakby pani Gutowska-Adamczyk chciała jak najszybciej ten tom skończyć. Mimo wszystko powieść jest ciekawa i może się podobać.

Hania | 2015-04-20
Przeczytana: 2014 rok

Ostatnia już część sagi jest oczywiście piękna i szkoda się z nią rozstawać!
Znów się zaczytałam, jak przy dwóch poprzednich, oczarowana stylem pisania, historią i wszelkimi wydarzeniami tam ukazanymi. Jak zwykle w całość wplotła się intryga, miłość, tęsknota, łzy i radość. Cały ten wachkarz emocji można znaleźć tylko w Cukierni:)

Serdecznie polecam!!!!

Ta część najbardziej mi się podobała. Jest akcja, dużo się dzieje, poznajemy wojenne i powojenne losy głównych bohaterów. Jest miłość i rozstania, walka o przetrwanie w czasie wojny i w czasach PRL-u, spotkania po latach i rozwiązanie tajemnic sprzed lat dotyczące pierścienia i zwłok odnalezionych podczas prac wykopaliskowych na rynku.
Piękna i wzruszająca jest ta powieść gdzie akcja rozgrywa się dwutorowo w roku 1995 i szczegółowo przez cały okres wojny. Trudne lata powojenne, czasy PRL-u też są tu opisane chociaż bardziej pobieżnie i dotyczą przede wszystkim życia Celiny Hryć .
Właściwie ona jest jedną z głównych bohaterek powieści, jej niespełniona
miłość do Adama a później życie ze starszym i niekochanym mężem. A dzieje się tak dlatego, bo Adam po latach z synem i wnukiem przyjeżdża w podróż sentymentalną do Polski i spotyka wnuczkę Celiny Igę, której przekazuje list do swojej dawnej miłości.
Świetnie napisana powieść, świetna narracja i historyczne tło wydarzeń. Czytałam z...

SeVIIen | 2017-04-23
Przeczytana: 23 kwietnia 2017

„Swojego szczęścia nie możesz uzależniać od innych, ani tym bardziej od losu, musisz je budować sama. Powinnaś być silna, bo tylko tacy ludzie bywają szczęśliwi, a tę moc czerpie się z własnego wnętrza, z pokus, którym uda ci się oprzeć, z odnoszonych codziennie małych zwycięstw nad własnymi słabościami, z plonu, jaki przyniesie twoja praca.”

I oto ponownie witamy w Gutowie. Mamy rok 1995. Iga spotyka w miasteczku Adama Toroszyna… A także jego syna i wnuka. Zastanawia się, czy powinna powiedzieć o tym chorej babce. Poza tym nadal nurtuje ją sprawa odnalezionego pierścienia i uważa, że potomek Grażyny Toroszyn może być kluczem do rozwiązania zagadki. Czy tak się stanie? Poznajemy także losy naszych bohaterów od rozpoczęcia II wojny światowej aż do roku 1995…

Ponownie dałam się wciągnąć pasjonującej historii stworzonej przez Małgorzatę Gutowską-Adamczyk. Ponownie spędziłam dobrych kilka godzin nad lekturą. Ponownie przeżywałam wraz z bohaterami ich wzloty i upadki. W tomie trzecim...

Piękny wachlarz emocji.
Kończy się jedno, nadchodzi nowe, wcale nie lepsze.
Walka o przetrwanie, trudne czasy powojenne. Miłości, namiętności, zazdrość, zawiść, tajemnice, trudy dnia codziennego...
Przeczytałam z wielką przyjemnością i zainteresowaniem :)
Na półce czeka kolejna, 4 część "Cukiernia Pod Amorem. Ciastko z wróżbą" z czego bardzo się cieszę :)

katala | 2018-07-09
Przeczytana: 21 lipca 2015

Trzy grube książki, zasługują pewnie na coś obszerniejszego, ale nie tym razem. I na dodatek powiem o wszystkich od razu, bo tworzą całość i nie umiem myśleć o nich, jak o oddzielnych częściach.
To bardzo długa opowieść. Od polowy XIX wieku do współczesności, choć odniesienia do lat i wieków wcześniejszych pojawiają się w opowieściach bohaterów. Długa i pełna codziennych emocji historia życia ludzi, których los postawił na swojej drodze. Trzy rodziny o jakże innych korzeniach, patrzeniu na świat, potrzebach, marzeniach i celach. Fabuła prowadzona bardzo reporterskim okiem. Historia kilkunastu/kilkudziesięciu osób pisana z dystansem. Szybko, rzeczowo i na temat. Niemal bez emocji, niemal bez współczucia. Trochę oszukańczo, bo niczym zwierzę prowadzone na rzeź zaprowadziła autorka Barbarę Zajezierską na spotkanie z Toroszynem. Jednak z drugiej strony, nie można mieć wątpliwości po czyjej stronie była sympatia pisarki. I to nie ta wynikająca z płci czy sprawiedliwości.
Dla mnie...

lacerta | 2015-10-08
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 06 października 2015

Ostatnia część "Cukierni pod Amorem" podobała mi się najbardziej spośród całej serii.
W poprzednich częściach przyjemniej czytało mi się o wydarzeniach z roku 1995. Jednak tym razem cała książka mnie wciągnęła i nie potrafiłabym wybrać, które fragmenty są lepsze. II Wojna Światowa - wstrząsająca i przerażająca, rzeczywistość PRL, którą tak uwielbiam w książkach i wspomnienia bohaterów. Wszystko to zapewniło niesamowity klimat.
Autorka stworzyła wiele postaci i wiele historii, każde tak samo wciągające i poruszające. Styl Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk jest dość lekki i przyjemny w odbiorze. Chociaż uważam wiele fragmentów było przesadnie rozciągniętych i niepotrzebnie wydłużonych.
Ponad to czuję się trochę rozczarowana tajemnicą pierścienia. Sądziłam, że w tej części będzie się ona przewijać we wspomnieniach, że więcej będzie poszukiwać informacji na ten temat. A tak naprawdę miałam wrażenie, że autorka potraktowała ten temat po macoszemu, tak jakby był mało istotny.

Trochę mi...

Beata | 2015-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2015

Jaka szkoda, że to już koniec sagi. Następna noc zarwana, ale warto było, oj warto:)

Wioleta Sadowska | 2013-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2013

"Każdy musi szukać szczęścia w sobie, inni ludzie, choćby nie wiem, jak się starali, nie są w stanie nam go dać."

Jak mówi stare porzekadło, wszystko co dobre kiedyś się kończy. I oto właśnie dobiegła końca moja przygoda z bohaterami wielopokoleniowej sagi "Cukiernia pod Amorem". W trzeciej części liczyłam na rozwiązanie zagadki i dokończenie losów znanych mi bohaterów.

Druga część dotycząca Cieślaków, kończyła się przed wybuchem najgorszej wojny światowej w naszych dziejach. I tak trzeci i zarazem ostatni tom zabiera nas do okresu od II wojny światowej do roku 1995 roku, w którym czytelnik dzięki dwóm płaszczyznom czasowym w poprzednich częściach miał okazję już być. Poznacie więc dalsze losy artystki Giny Weylen oraz bohaterki, która przewijała się przez całą fabułę powieści, a mianowicie Celiny Hryć, właścicielki tytułowej cukierni. Celina, córka Pawła Connora czyli syna hrabiego Zajezierskiego, w przeddzień wybuchu wojny zakochuje się w Adamie Toroszynie, synu Grażyny....

Inez | 2015-07-07
Na półkach: Przeczytane, 2015

Kocyk idealnie rozłożony na soczystej trawie, lód orzeźwiająco pobrzękuje w szklaneczce, słoneczko świeci (chyba aż za mocno…), jest weekendowy wolny czas, a obok mnie leży opasłe tomisko. Czytanie czas zacząć! A już wiem, że będzie to czysta przyjemność, bo po raz trzeci odwiedzę Gutowo i lokal w jednej z kamienic przy jego rynku, czyli pachnącą wypiekami, mieszczącą się pod nr 17 i 18 Cukiernię pod Amorem. „Hrciowie” (oraz wcześniejsze tomy) to lektura idealna na lato - nie za mdła i przesłodzona, nie za bardzo wymagająca, ale za to bardzo wciągająca. Szkoda, że to już ostatni tom tej sagi rodzinnej…, ale z drugiej strony przyjemniej jest książki poznawać i przechowywać w pamięci niż pozwolić im stać bezużytecznie na półkach.

Poprzednie tomy porównywałam do różnych smakołyków (zainteresowanych odsyłam do moich wcześniejszych opinii), a więc i tym razem zastanawiałam się jaką cukierniczą pysznością mogliby być „Hryciowie”? W tym przypadku absolutnie zgadzam się ze stwierdzeniem...